Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA, Ay Yüzeyine İçinde Uzun Süre Yaşanabilecek Bir Üs Kurmaya Hazırlanıyor: 'Bu Defa Kalmak İçin Gidiyoruz'

56PAYLAŞIM

NASA yeniden insanları Ay'a gönderme planları yapıyor. Fakat bu defa planlar çok daha uzun süreli.

Ayrıntılar UniLad kaynaklı içeriğimizde:

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/science/nasa-bo...

Astronotları eskiden olduğu gibi Ay'a gönderip kısa süre sonra dönmelerini sağlamak yerine, NASA yöneticisi gelecek planlarının Ay'da kalmayı ve en sonunda da 'Mars'a ve daha ötesine' gitmeyi içerdiğini açıkladı.

Uzay ajansının 13. yöneticisi Jim Bridenstine, bu yönergelerin kendilerine "Başkan Donald Trump ve destekleyici çift partili kurultay tarafından" verildiğini söylüyor.

Bridenstine, Amerikan şirketlerini 'insanları Ay'a indirecek araçlar' ve 'astronotların Ay'a inmesinde tekrar kullanılabilecek sistemler' üretmek konusunda yardıma çağırdıklarını söylüyor.

Ozy'ye röportaj veren Bridenstine şöyle bir yorumda bulunuyor: "Ay'a döndüğümüzü söylemek 50 yıl önce yaptığımızın aynısını yapacağımızı ima etmektir. Net olmak isterim ki, görüşümüz bu değil.

Ay'a yenilikçi yeni teknolojiler ve sistemlerle mümkün olabileceğini daha önce düşünmediğimiz kadar çok yüzey alanını keşfetmek için gidiyoruz. 

Bu sefer Ay'a gittiğimizde, Ay'da kalacağız."

Yöneticinin söylediğine göre, insanların Ay'a son adım atışından sonraki 50 yıl teknolojide ve endüstride önemli değişikliklere neden oldu ve Apollo görevleri çoğu insan için sadece tarih kitaplarındaki bilgiler haline geldi.

"Fakat Apollo'nun aksine, bu sefer Ay'a kalmak üzere gidiyoruz. Daha sonra ise derin uzay keşiflerine koca bir adım atacağız."

Bunu yapmak içinse ajans "astronotların Ay yüzeyine güvenlice geçip tekrar eve dönmelerini sağlayacak bir ileri karakol" şeklinde tanımladıkları bir "Geçit" geliştirmeyi planlıyor.

Bridenstine ekliyor: "Geçit, ilk tekrar kullanılabilir Ay'a insan indirme sisteminin üssü olacak. Bu, uzun süreli insanlı uzay keşifleri için gerekli olan ticari fırsatları yaratacak sürdürülebilir bir yaklaşım."

Bridenstine ayrıca Trump'ın uzay ajansına "Dünya'dan uzak nasıl yaşanabileceğini öğrenmelerini" söylediğini de açıkladı. Gelecek on yıl içinde Ay'a astronotlar götürmeyi planlıyorlar.

Uzay ajansının diğer planları arasında ise Ay'ın yüzeyine 2020'nin sonunda yürürlüğe girmesi beklenilen "Ay'a ticari kargo teslimatları" için "yeni bilim araçları ve teknoloji demonstrasyonları" göndermek var.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
engin-ozsumer

benim aklıma takılan en son 69 yılı ay uçuşları durduruldu 50 yıl sonra bunu akıl etmeleri biraz geç değil mi? o teknolojiye de sahiplerdi. şöyle düşünmek gerekir ilk arabanın icadından 70 yıl sonra aya gidecek teknolojiye birden ulaşıyorsun teknolojinin zirvesinde iken birden bu uçuşları kesiyorsun aradan 50 yıl geçtikten sonra aya üst kurma çalışmaları başlatıyorsun. ilk arabanın icadından bu yana aynı hızda ilerleseydi marsta bile koloni olurdu.

emre-erdogan14

Benim bildiğim 1969'da görevler bitmedi, ilk defa Ay'a ayak basıldı ve daha sonra Ay'a uzay programları devam etti ama uzun süredir herhangi bir projede bulunmuyorlardı, SpaceX firmasının Mars vizyonu biraz Nasa'yı hareketlendirdi ve o da SpaceX'e maddi destekte bulundu.Ayrıca uzaya gitmek milyon,milyar dolarlar tutan maliyetli ve karşılığında hiçbir maddi getirisi olmayan ve hayati riskleri bulunan bir proje, uzaylı veya ufo gibi ilginç ve ilgi çekici mitlerde var o yüzden uzun süre boş yere bir daha Ay'a gitmeyelim demiş olabilirler.

motoki

Yakınlarda bulduğum onaltı yıldız sitesinde çeşitli makalelerini okuduğum Oktan Keleş, ay ve nasa ile ilgili bayağı ilgin şeyler söylüyor (biraz uçuk ve değişik). Bakalım buna ne diyecek ?! :P :D

bnkama38

Dünyadaki evsizlerin hepsi ev buldu bir eksiğimiz aya yerleşmek kaldı tebrikler çok başarılı bir proje.

blizzard

197 günlük uzay yolculuğundan sonra geri döndüğünde yürümeyi unutan astronotun NASA'nın bünyesinde olduğunu düşünürsek. Yer çekimsiz ortamda uzun süre kalmanın, insanın bedeninde meydana getirdiği olumsuz etkileri bir şekilde aşmışlardır diye düşünüyorum.

hackersafe

yapay yer çekimi proje içeriğinde var

oguzcan93

adamlar aya yaşamak için üs kuruyor,biz tanzim kuyruklarını tartışıyoruz.bizden bir b.k olmaz...

oguzcan93

sen de haklısın

Görüş Bildir