Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Müziğe İlgi Duyan İnsanların Olduğu Ortamda Ezilmemek İçin Bilmeniz Gereken 17 Bilgi

-
Abone ol

Müzik hayatımızın olmazsa olmazlarındandır. Evde yalnızken, arkadaşlarla muhabbet ederken, yolculuk yaparken neredeyse her ortamda sürekli fonda bir müzik vardır. Hal böyle olunca müzikle ilgili muhabbet edilen ortamlar da artmaya başlıyor. İşte sizi böyle ortamların duayeni yapacak müzikle ilgili 17 bilgiyi derledik.

1. 1976 yılında yaklaşan seçimler sebebiyle sürekli tehditler alan ve iktidar partisine destek verdiği bilinen Bob Marley, karşıt görüşlü siyasi bir grup tarafından evinde silahlı saldırıya uğradı.

Ayrıca Bob Marley, vücuduna yayılan tümör için tedaviyi reddetti ve New York Central Park'ta spor yaparken fenalık geçirdi. İki gün sonra Pittsburg'da bir konser verdi ve bu onun son konseri oldu.

2. Jimi Hendrix “Hey Joe” ile Woodstock'ın kapanışını yaptı.

Aslında önceki gece son grup olarak sahne alacaktı, fakat diğer gruplar konserlerini uzatınca Jimi ertesi sabah festival sonrasında sahne aldı.

3. Bir araştırmaya göre, bebekler müzik dinledikleri zaman, bir konuşma dinledikleri ana göre iki kat daha sakin kalırlar.

4. Müzisyenlerin hayattan beklentileri Zimbabveliler ile aynıdır; en azıyla yetinirler.

5. Beatles 1960'lı yıllarda Birleşik Krallık'ın Liverpool kentinde kurulmuş müzik grubudur.

10 yıllık etkin müzik kariyerlerine pek çok skandal ve başarılı şarkılar sığdırmışlardır. En bilindik ve sevilen şarkıları; Hey Jude, Revolution ve Don't Let Me Down gibi şarkılardır.

Ayrıca Beatles üyelerinden hiçbiri nota okumayı bilmiyordu.

6. Johann Sebastian Bach Barok Dönemi’nin en önemli sanatçılarındandır.

1685 yılında Almanya’da doğmuş olan sanatçının en önemli eserleri arasında Johannes (1723), Matthaus (1729) İtalya Konçertosu (1734), Die Kunst der Fuge (Füg Sanatı, 1750) yer alır. 

Barok Dönemi ise 1600-1750 yılları arasında yaşanan bir dönemdir ve bu dönemde karmaşık seslerin kullanıldığı, tekdüzelikten uzak, klavyeli çalgıların rağbet gördüğü görülür.

7. Tunç ve Demir Çağ’da ilk kez kanuna benzer bir çalgı ve zil üretildi.

Ayrıca M.Ö.2000  Mısırlılar trompet ve çift gövdeli flüt çalmaya başladılar ve M.Ö.500 Pisagor müzik entervallerinin matematikle ilişkisini keşfetti ve oktavları kullanmaya başlayarak ilk porteyi geliştirildi.

8. Mozart Klasik Dönem’in ilk akla gelen sanatçılarıdır.

1756 yılında Salzburg, Avusturya’da doğmuştur. En önemli eserleri arasında Türk Marşı ve 40. Senfoni vardır. 

Klasik dönem ise 1750-1827 yılları arasını kapsamaktadır. Bu dönemde pek çok besteleme ve stil kuralının yerleştiği, arp ve klavsenin yerini piyanoya bıraktığı görülür. 

Ayrıca bireysel özgürlük için kiliseye karşı başkaldırı başlamıştır ve ilk kez halka açık konserler verilmiştir.

9. Duyguların ön plana çıktığı, müziğin kültürel hayata girdiği Romantik Dönem’in en önemli sanatçılarından birisi 1840 yılında Rusya’da doğan Pyotr Ilyiç Çaykovski’dir.

Sanatçının en önemli eserleri arasında 6 senfoni (en tanınmışları 4’üncü, 5’inci ve Pathetique adıyla meşhur 6. senfonu) ve Romeo Juliet (1859) bulunur.

10. Etnik müzik, teknik olarak aslında dünya üzerinde yapılan tüm müziklere denir.

O yüzden Etnik müzik artık genellikle “Dünya Müziği” olarak adlandırılıyor.

11. 1989 yılında, Amerikan ordusu Panama’da General Noriega ile karşı karşıya geldiğinde, iki gün boyunca yüksek sesle AC/DC şarkıları çalmıştır. İkinci günün sonunda diktatör teslim olmuştur.

12. Beethoven, 1770 yılında Almanya'da doğdu. Alkole karşı olan zaafıyla bilinen Beethoven’in babası Johann da saray müzisyeniydi. İlk piyano derslerini henüz dört yaşındayken babasından aldı.

Beethoven 1789 yılında işitme problemleri yaşamaya başladı. Bu olaydan sonra 21 yıl kimseyle iletişim kurmadı. 21 yıl sonra Beethoven yazarak insanlarla iletişim kurmaya başladı. Beethoven bu sürede derin acılar çekti. 

Beethoven'ı tarihe geçiren senfonileri ise neredeyse tamamen sağır olduğu dönemlerde yapılmış bestelerdir. Bunlardan ne önemlileri; Missa Solemnis, 7. Senfoni, Ayışığı Sonatı ve 5. Senfoni’dir

13. Finlandiya, dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha çok metal müzik grubuna ev sahipliği yapmaktadır.

14. Alman bilim adamları 1973 yılında Geissenkösterle kasabasındaki bir mağarada kuğu kemiğinden yapılmış 35 000 yıllık bir flüt buldular.

Neolitik dönemde ise delikli flüt, tek yüzeyli davul, Pan flütü, ksilofon ve ağız tamburası gibi aletler gelişti.

15. Manyetik ses kayıt cihazlarıyla beraber Fransızca’dan dilimize geçmiş “küçük kutu” anlamına gelen kasetler ortaya çıktı 1960'larda çıkmıştır.

1960’lardan 1990’lara kadar kaset popülerliğini korumuştur.

16. 100 Milyondan daha fazla albüm satarak, en çok satanlar listesinde yerini alan Enya, kariyeri boyunca hiç turneye çıkmamıştır.

17. Amerika’daki rap müzik dinleyicilerinin %60-80’ini beyazlar oluşturmaktadır.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
berkut-keskin

#4 müzisyenler en azıyla yetinir zimbabweliler gibi demiş şaka mı? :D RocknRolla filminin giriş repliği kafaları aydınlatır bu konuda; "İnsanlar şu soruyu soruyorlar, RocknRolla nedir? Ben de onlara bunun davullar,uyuşturucular ve hastane sondası ile alakalı bir şey olmadığını söylerim. Kesinlikle hayır. Ondan çok daha fazlası var,dostum. Hepimiz biraz tatlı hayatı severiz. Kimi, parayı sever. Kimi, uyuşturucuları sever. Kimileri seks oyunlarını,cazibeyi veya şöhreti sever. Ama bir RocknRolla, işte o gerçekten farklıdır. Neden mi? Çünkü gerçek bir RocknRolla hepsini birden ve daha fazlasını ister."

therewasauser

Vay benim eminem ne kadar yaşlanmış saçları beyazlamış :D

Gizli Kullanıcı

En güzel müzik türü metaldir ama salak salak ithamlara maruz kalır

Gizli Kullanıcı

Çaykovski ne lan çay ister gibi

hisestra

son madde ♛Marshall Bruce Mathers♛

Görüş Bildir