Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mutsuzluk Endeksine Göre Dünyanın En Mutsuz 10 Ülkesi

 > 
157PAYLAŞIM

Okun Yasası ile tanınan ekonomist Arthur Okun tarafından 1970’lerde geliştirilen ve işsizlik ve enflasyon oranları üzerinden ülkeleri analiz eden Mutsuzluk Endeksi’ne göre dünyanın en mutsuz 10 ülkesi...

Kaynak: http://www.demokrathaber.net/guncel/muts...

10. Kolombiya

Mutsuzluk endeksi puanı: %13.54

TÜFE Enflasyon oranı: %2.9

İşsizlik: %10.7

Ana geçim kaynağı enerji ve madencilik olan Kolombiya, dünyanın en büyük dördüncü kömür üreticisi. Yetersiz altyapı ve güvenlik sistemindeki açıklar sebebiyle ekonomik büyüme gösteremiyor. Nüfusun %32.7’si fakirlik seviyesinin de altında yaşıyor. Ayrıca, kokain, şiddet, adam kaçırma ve gerilla savaşları ile anılması da ülkenin mutsuzluğuna katkıda bulunuyor.

9. Ukrayna

Mutsuzluk endeksi puanı: %14.2

TÜFE Enflasyon oranı: %12.6

İşsizlik: %1.6

Ukrayna ve Rusya arasındaki sorunların ülkenin durumunu derinden etkilediğini söylememize gerek bile yok. Savaş hali, hizmet sektöründe, tarım alanında ve sanayide ilerlemenin durmasına yol açıyor.

8. Uruguay

Mutsuzluk endeksi puanı: %15.96

TÜFE Enflasyon oranı: %9.1

İşsizlik: %6.9

2009’da küresel ekonomik kriz sebebiyle büyümesi büyük oranda düşen ülke, 2013 yılında kamusal harcamalarını ve yatırımlarını azaltma yoluna gitti. Eşcinsellere evlilikhakkı tanımak ve marihuanayı yasallaştırmak gibi liberal hareketlerle özdeşleşen Uruguay’da, halk düşen maaşlar ve yükselen işsizlik sebebiyle mutsuz.

7. Hırvatistan

Mutsuzluk endeksi puanı: %17.7

TÜFE Enflasyon oranı: % -0.1

İşsizlik: %17.8

2013’te Avrupa Birliği’ne giren ülke, oldukça fazla olan iç borcunu ödeme baskısıyla karşı karşıya. Ayrıca Hırvatistan, Rusya’nın uyguladığı ithalat-ihracat yaptırımları sebebiyle de sıkıntı çekiyor.

6. Ne yazık ki Türkiye...

Mutsuzluk endeksi puanı: %18.12

TÜFE Enflasyon oranı: %9.3

İşsizlik: %8.8

Havasına, suyuna, taşına, toprağına… Türkiye’nin en mutsuz ülkelerden biri olduğu pek de şaşırtıcı değil. Gezi Olayları, yolsuzluk skandalları, “o çalsın, ben oynarım” diyen çoğunluğun apolitik duruşu, demokrasinin kırılgan yapısı ve de kaybolan kültürel değerlerin arkasından bakarken dijital çağa yetişmeye çalışan ancak pek başarılı olamayan eğitim sistemiyle Türkiye’nin mutsuz olması için enflasyon ve işsizliğin ötesinde birçok sebebi var. Soma faciası başta olmak üzere işçi ölümleri, hak arayan ama bulamayan sendikalar, maaş eşitsizlikleri… Atanamayan öğretmenlerin intiharları… Şimdi de atanamayan öğrenci sorunuyla uğraşan ve neye uğradığını şaşıran velilerin çaresizliği… Bakalım Türkiye 2023’e kadar bu listede şampiyon olmayı başarabilecek mi?

5. Mısır

Mutsuzluk endeksi puanı: %23.9

TÜFE Enflasyon oranı: %10.6

İşsizlik: %13.3

İslamcı, askeri, liberal ve laik gruplar arasında süregelen çatışmalar ve anlaşmazlıklarMısır’ı olumsuz etkilemeye devam ediyor. 30 yıldır ülkeyi yöneten Hüsnü Mübarek’in devrilmesi üzerine, ilk defa seçimle başa gelen isim Muhammed Mursi olmuştu. Ne var ki, onun da protestolarla karşılaşması sonucu bu yılın Mayıs ayında yeniden seçime gidilmiş ve Abdülfettah el Sisi başkan seçilmişti.

4. İspanya

Mutsuzluk endeksi puanı: %24.17

TÜFE Enflasyon oranı: % -0.3

İşsizlik: %24.5

Küresel krizden etkilenen ülkelerden biri de İspanya… 2007 ve 2013 yılları arasında %18 artarak %26’ya ulaşan işsizlik başta olmak üzere, iç borç, yolsuzluk ve siyasi belirsizlik ortamı ülkenin mutsuzluğunu arttırmaya devam ediyor.

3. Yunanistan

Mutsuzluk endeksi puanı: %27.1

TÜFE Enflasyon oranı: % -0.7

İşsizlik: %27.8

Geçtiğimiz yıllarda oldukça ciddi bir borç krizi yaşayan Yunanistan, yükselen piyasa olarak değerlendirilen ilk gelişmiş ülke. İşçilerin yaklaşık %20’sinin göçmen olduğu tarım ya da vasıfsız işlerle uğraştığı ülke, Avrupa Birliği’nin beklentilerini karşılamaya çalışırken çeşitli protestolarla ve ideolojik bölünmeyle de uğraşıyor.

2. Güney Afrika

Mutsuzluk endeksi puanı: %31.8

TÜFE Enflasyon oranı: %6.3

İşsizlik: %25.5

Başta HIV/AIDS olmak üzere birçok sağlık sorunuyla baş eden Güney Afrika finans, hukuk, enerji ve ulaşım alanlarında gelişmiş olsa da elektrik ve bütçe kesintisiyle ilişkili sorunlarını çözmedikçe en acil ekonomik sorunlarının üstesinden gelemeyebilir.

1. Venezuella

Mutsuzluk endeksi puanı: %59.8

TÜFE Enflasyon oranı: %52.7

İşsizlik: %7.1

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jokeci

Yorumlara bak allahım kimlere kaldık ya. He amk he Türkiye çok mutlu göbek atıyoz her gün. He abd ye petrol satmadıkları için çok mutsuz venezuella o yüzden abd başkanı barrack obama onedio ya ilk sıraya venezuella yı koyun talimatı verdi. Koyungiller sizi..

taitava

Türkiye'nin listede olmasına hiç şaşırmadım.

emreee1453

Her gün hergün aynı haberi en üste çıkarıyor onedio.com haber kalmadı heralde.

yasinsaka

başlığı görünce Türkiyem baştadır diye düşünmüştüm

ekocu016

TÜRKİYEDE ARTIK ATANAMAYAN ÖĞRETMEN DEĞİL ATANAMAYAN İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER MEZUNLARI VAR. 400BİN MEZUNUZ VE SADECE 3BİN KADRO VERİLİYOR. EY HALK DUY SESİMİZİ EY ONEDİO DUY SESİMİZİ #iibfmezunlarina40binkadro #iibfmezunlariadaletistiyor

Görüş Bildir