Mutluluğa Engel Yok: Yeşim ve Buse'nin Temsili Düğünleri İyiliğe İnancınızı Tazeleyecek

-

İnsanlığa inancımızı tazeleyen haberler gelmeye devam ediyor. İşte son damatsız düğünlerin mutlu gelinleri Yeşim ve Buse.

Somalı Yasemin'in düğünü, onun gibi birçok genç kızın ailesine ilham verdi.

Down Sendromlu Yasemin İçin Yapılan Temsili Düğün Gözlerinizi Nemlendirecek! - onedio.com
Down Sendromlu Yasemin İçin Yapılan Temsili Düğün Gözlerinizi Nemlendirecek! - onedio.com

Adanalı Down sendromlu Yeşim Menendiz'in de en büyük hayali gelinlik giymekti.

Down sendromlu Yeşim Menendiz'in ailesi gelinlik giyme hayalini gerçekleştirmek için düğün organize etti. Damadın olmadığı düğüne, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve çok sayıda davetli katıldı. Şehir turunun ardından düğünün yapıldığı otele gelen Yeşim’e babası Mehmet Menendiz eşlik etti. Davul zurna eşliğinde salona giren genç kız, ilk dansını babası ile yaptı.

Gelin, düğün boyunca çeşitli hediyeler aldı.

Düğüne katılıp, hassasiyetlerini gösteren davetlileri tebrik eden Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, geline altın ve tablet hediye etti. Hediye takdiminin ardından Başkan Sözlü, gelinle dans da etti.

Hiçbir detayın unutulmadığı düğünde kına da yakıldı.

Düğünün ilerleyen saatlerinde gelinliği çıkartıp, bindallısını giyen Yeşim'in eline kına yakıldı. Mutluluğu gözlerinden okunan ve zaman zaman sevinç gözyaşları döken genç kız; babası, annesi Özgül Menendiz ve ablası Yeliz Güvenç ile birlikte düğün pastasını kesti.

Ailesi de Yeşim'in mutluluğuyla mutlu oldu.

Kızlarının hayaline kavuşmasından dolayı büyük sevinç yaşadıklarını belirten baba Menendiz, “Küçüklüğünden bu yana çok özlem duyuyordu. İlla ‘Düğünüm olsun’ diyordu. Ablası da gelin gittiğinde ‘Abla benimki de olsun’ dedi ve ablasıyla birlikte bugünü gerçekleştirdiler” diye konuştu. Ablası olarak manevi görevini yerine getirdiğini ifade eden Yeliz Güvenç ise “Yeşim’in mutluluğu bizim için her şeyden önemli” dedi.

Yeşim'in mutlu gününden geriye bu mutlu kareler kaldı.

İzmir Aliağa ilçesinin Güzelhisar köyünde yaşayan Buse Kor için de benzer bir düğün yapıldı.

Güzelhisarlılar doğuştan fenilketonüri, epilepsi hastası ve zihinsel engelli olan, annesinin tek başına büyüttüğü 22 yaşındaki Buse Kor'un gelin olma hayalini gerçekleştirmek için imece usulü çalışıp dillere destan bir kına gecesi ve düğün yaptı.

Hiçbir proteinli ürün tüketemeyen, özel mamalarla beslenmesi gereken Buse; yaşının büyümesiyle birlikte özellikle köylerinde yapılan düğünlerde, gelinlere büyük hayranlık duydu. Annesinden kendini onlar gibi giydirmesini ve süslemesini istedi.

Buse'nin gelin olma isteğini sık sık dile getirmesi üzerine, annesi geçen 18 Eylül'deki doğum günü için özel bir kutlama hazırlamak içini harekete geçti. Anne Safure Uzun'a ilk olarak fikrini açıkladığı komşularından destek geldi. Ardından da bütün köylüler, Buse'ye düğün yapmak için seferber oldu. Köylüler imece usulü, düğün hazırlığı yaptı. Düğündeki yiyecekler, köylü kadınlar tarafından toplanan para ve ortak emekle yapıldı. Özel orkestrasından davuluna kadar bir düğündeki tüm ayrıntılar düşünüldü.

Tam bir köy düğünü olarak gerçekleşen düğünde en çok Buse eğlendi.

Doğum günündeki düğünde, özel kıyafetini giyen Buse Kor'un eline törenle kınası yakıldı. Annesi Safure Uzun'un avucuna altınını bile koyduğu Buse, aynı gece bu kez gelinlik giydi. Buse için temsili takı töreninin yapıldığı gecede, genç kıza Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar da kavalyelik yaparak onunla dans etti. Yıllardan bu yana hayalini kurduğu, imrenerek baktığı genç kızlar gibi gelin olan, düğünü yapılan Buse, düğün finalini de kendisi için özel olarak hazırlanan pastanın kesilmesiyle yaptı. Gece boyu gönlünce dans eden, zaman zaman halay çeken Buse çok mutlu olduğunu söyledi.

Elbette kıznın mutluluğunu gören annesi de duygulandı.

"Kızım gittiğimiz düğünlerden sonra hep kendisinin de gelin olmak istediğini söylerdi. Bunu kendisine anlatmak çok zordu. Biraz büyüdükten sonra doğum günü için ben de böyle bir tören yapmaya karar verdim. Komşularım köylülerimiz bana yardım etti. Hep birlikte yiyecekleri hazırladık. Düğün hazırlıklarını tamamladık. Konuklarımız da geldi. Kızım kendi gerçek düğünüymüş gibi eğlendi, mutluluk yaşadı. Ben de annesi olarak çok mutlu oldum."

Burada imece usulü çalışan Güzelhisar'ın adı gibi güzel sakinlerine de kocaman bir alkış gerekiyor. 👏👏👏

Umarız hayatınız boyunca hep böyle güzel insanlarla birlikte, hep mutlu olursunuz! ️❤️

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ferah_53

Bir kızın düğün kına gelinlik gibi hayalleri olması çok tuhafıma gidiyor ama olanların da bu şekilde mutlu edilmesi mükemmel... Down sendromlu bir teyze sahibi olarak her şeyin en iyisini hak ediyorlar...

tuzruhuu

Down sendromlu çocuklarını evden çıkarmayan insanlar görüp utanmalı .

queen-of-the-alaska

benim anlamadığım boyle güzel gonderilere kızgın surat ya da beğenmeme işareti atanların kafası ne ? , hiç biri de gelip ben attım demiyor

birinci-tekil-birey

Bunu düşünen, düzenleyen ve bu organizasyona katılan tüm insanları tebrik ederim. Çok duyarlı bir davranış.

Gizli Kullanıcı

İnsanın içini mutluluk dolduruyor. Öyle güzeller ki. Fotoğraflardaki bütün insanlar.

Görüş Bildir