Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mültecilere Saldırmayı Reddeden Yunan Askerlerden İnsana 'Helal Olsun' Dedirten Bildiri

 > 
15bPAYLAŞIM

Aşağıdaki açıklama, Yunanistan ordusunun 50 birliğinden zorunlu askerlerin imzasını taşıyor. Açıklamayı yapan “Diktyo Spartakos” (Spartaküs Ağı), Yunan ordusu içinde örgütlenen bir devrimci yapı. 

Askerlerin "Göçmenlere saldırmayı, müdahaleyi, takibi reddediyoruz" diye başlık attığı bildiri, yunan halkına, orduya ve aynı zamanda tüm insanlığa yapılan bir çağrı niteliğinde.

Kaynak: http://baslangicdergi.org/yunanli-askerl...

1. Göçmenlere saldırmayı, müdahaleyi, takibi reddediyoruz!

2. Biz askerler tüm bu yaşananlara karşı, hem geçmiş hem mevcut suçlara karşı mücadele veriyoruz. Ordunun içinde ve dışında gelişecek bir kitle hareketinin şunları yapmasını savunuyoruz:

3. Süregiden katliam karşısında, elimizden gelen yöntemleri kullanarak Frontex, NATO, Avrupa ordusu ve Silahlı Kuvvetleri bloke etmeliyiz. Tutuklama operasyonlarına katılmıyoruz.

4. Sınır duvarlarının yıkılmasına destek olmalı, yenilerinin yapılmasını engellemeliyiz. Hiçbir asker göçmenlere karşı operasyona çıkan gemilere binmemeli.

5. Gemi, denizaltı ve uçaklar üslerine dönmeli. İkmalleri yapılmamalı.

6. Yunan ordusunu göçmenlere veya toplumsal hareketlere yönelik bir bastırma aygıtına dönüştürmeyi reddediyoruz.

7. Toplumsal yapıdaki derin çatlakların üstü örtülsün diye “gönüllü emek” sağlamayı da kabul etmiyoruz.

8. Bizim gözümüzdeki “asimetrik tehdit”, hükümetler ve onları destekleyen çıkar çevrelerinin bize karşı yürüttüğü savaş.

9. Tüm askerleri bize sadece anlayış göstermeye değil, ortak sınıf çıkarlarımızın farkına varmaya çağırıyoruz. Bizim hayallerimizi yok eden, burjuva kurumları, politikaları ve hükümetleridir.

10. Haysiyet ve hayatları için mücadele eden mültecilerin bugün yaşadığı şey, yani her tür totaliter mekanizmadan kaynaklanan kesintisiz baskı, bizim içinden geçtiğimiz karabasanla aynı. Parlamenter sistem ile Nazi Altın Şafak örgütü burada aynı safa düşüyor.

Altın Şafak, Yunanistan'da bulunan aşırı sağ görüşlü siyasi partidir. Parti; Yunanistan'da göçmenlere karşı yaptığı eylemlerle tanınmaktadır.

11. Yaklaşan isyanlarda, ezilenler olarak ya birleşmeyi ya da birbirimizle çarpışmayı seçeceğiz.

12. Bugün bize en fazla yarar sağlayacak somut dayanışma eylemi, meselenin köküne saldırmak olacaktır.

13. Parçası olduğumuz savaş karşıtı emek hareketi ancak bir sınıfsal, antikapitalist ve enternasyonalist perspektif içinde ilerleyebilir. Mevcut hükümet, onun emperyalistlerle işbirliği ve burjuvazinin baskılarına karşı topyekün direniş, muhalefet ve red halindeyiz.

14. Askerler Tarafından 19 Ekim Tarihinde Yapılan Ortak Basın Açıklaması:

….dikenli tellere takılmış insan parçaları, kumsallara vuran boğulmuş çocuklar, sokaklarda aç insanlar, belgelerini almak için yalvaran insan toplulukları…

Manşetlere yansımadan önce de, biz bu utanç verici görüntüleri Evros [Meriç] Nehri’nde veya adalarda görüyorduk – gerektiğinde köle işçi gerektiğinde ilk elde harcanacak erler olarak zorunlu Absürd Askerlik Hizmeti’mizi yaparken. Gördüklerimiz bizi afallattı, başka şey konuşamaz olduk. Ama gördüklerimizin “yeni normal” haline gelmesini istemiyoruz. Nasıl Yunan halkı aleyhine işleyen kemer sıkma programı ve politikalarını veya emperyalist müdahale ve kirli savaşları kabullenip bunlara alışmadıysak, mültecilerin çektiği azabı da kabul edip ona alışmayacağız. Milliyet, din, toplumsal cinsiyet ayrımlarının ötesinde bizim halkımız da, bizim dünyamız da, tüm işçi sınıfı da aynı azabı çekiyor!

“Artan göçmen dalgası” dedikleri şeyi, savaş ve sürgünden kaçan insanlar oluşturuyor. Doğal bir olay değil, sorumluları var. Sorumlusu kapitalist kriz. Krizi aşmak için haklarımızı çiğniyorlar, bizi açlığa, yoksulluğa, işsizliğe mahkum ediyorlar, göçe mecbur bırakıyorlar. Sorumlusu ABD, NATO, AB, Çin ve Rusya. Finansal çıkarlarını dayatmak için terör ve ölüme başvuruyorlar, yeni düşmanlıklar yaratıp eskileri harlıyorlar, köktendincilikten besleniyorlar. Türkiye, İsrail, Yunanistan ve Arap hükümetleri gibi güçler de bölgesel gerginliği tırmandırmaktan geri kalmıyor.

Çökmüş devletlerden, aşağı milletlerden bahseden de, insanlara çöp muamelesi yapıp süpürme operasyonları düzenleyenler de, devasa alanları sömürünün hakim olduğu insan çöplüklerine dönüştüren de onlar! Burjuvazinin ve onun hükümetlerinin baş düşmanı belli: İşçiler. İster hakları için mücadele etsinler, ister kapitalistlerin askeri operasyonları nedeniyle kovuldukları ülkelerinden kaçak yollardan göç etmeye çalışsınlar. Mülteciler gidecekleri yeri seçemiyorlar, göçmen kitleleri modern zamanların toplama kamplarına dolduruluyor. İşçilerse elbete nerede sömürüleceklerini seçme lüksüne sahip. Elbette kendilerine ihtiyaç kalmayınca ya da koşullarını düzeltmek istediklerinde onlar da kapının önüne koyuluyorlar…

Yunan devleti ve ordusu çözümün değil sorunun bir parçası. SYRIZA‐ANEL hükümeti, Teröre Karşı Savaş’a, emperyalist planlara dahil oluyor, “asimetrik hedeflere” odaklanıyor (göçmenler, sosyal hareketler), savaştan kaçan “iyi” mültecilerle ekonomi kaynaklı “kötü” göçmenler arasındaki sahte ayrıma oynuyor. Silahlı Kuvvetler, muvazzaf subay ve askerlerin yanı sıra biz zorunlu askerleri de “içerideki düşmana” karşı savaşa çağırıyor: geçenlerdeki Parmenion 2015 tatbikatında olduğu gibi! Bu ölüm – sömürü – baskı çemberinde, “düşman” Yunanistan ve Türkiye orduları beraberce Ege’de operasyon yürütüyor, ahenk içinde çalışıyor! Dahası, AB’nin çizdiği cephe Cebelitarık’tan başlayıp Ege’ye kadar uzanıyor ve hat boyunca Frontex [AB sınır polisi] belirleyici bir rol oynuyor.

Bir Yunanistan denizaltısı Libya karasularında operasyon yapan Avrupa donanmasına katılıyor. Biz, Evros’taki 16. Tümen ise Edirne yönünden gelen göçmenlere karşı teyakkuz halindeyiz. Güruh Bastırma Operasyonlarına katılmamız emrediliyor. Örneğin, Kos adasında Kalymnos’ta yaşanan dramatik olaylardan sonra vali askeriyeden aç, susuz ve çaresiz göçmenlere karşı silah kullanmasını istedi. Ege’de insanların boğulmasının temel nedeni olan cinai sınır duvarında biz nöbet tutuyoruz

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enda

darbe kötü bir şey değildir! Sağlam ellerle yapıldıktan sonra!

mstf31

Darbe nasıl yapılırsa yapılsın kötüdür.Hemde çok kötüdür.

enda

senin fikrin saygı duyarım

zonko

dimetokalı dedeağaçlı iskeçeli... evros'un insanı da askeri de böyle yiğittir işte! darısı güneyli askerlerin başına...

goruncekadam

Bizim orduda böyle bir güzel,onurlu örgütlenme olsun komünist diye önce asarlar sonra İŞKENCE ederler.Onurlu davranış kimden gelirse gelsin alkışlanmalı.

streetkedisi

Dünya üzerinde ezilenlerin birleşmesini geçtim, işlerini çok başarılı şekilde yapan toplum mühendisleri aynı evde ki insanları bile birlikten , beraberlikten koparacak hale getirdi,onlar da iyi biliyorlar ki, ezilen %90 artık fazlası ile kaynıyor, çünkü artık azıttıkça azıttılar, zulüm alanlarını tüm Dünya'ya her bölgenin konumuna göre olacak şekilde arttırdılar ve bu artık insanları durdurulamayacak bir isyan noktasına getirdi.Bugün ülkemizde nasıl ki belediyeden alacağı bir paket yardım uğruna ülkesinin geleceğini hiçe sayanlar var ,dünya genelinde de bu zihniyet var sayelerinde ve aşılması gereken noktalardan biri bu.Günü kurtarayım derken tüm yarınlarını gittikçe derinleşen bir batağa teslim ediyorsun.Sen günü kurtarayım derken, dünyada kalan %10 luk kesim gitgide güçleniyor ve sana yakında o günü kurtardığın lokmayı bile vermeyecekler.Ya ayağa kalkacaksın onurluca,insan gibi ya da tüm geleceği satacaksın geri alınamayacak şekilde,bu kadar basit.

streetkedisi

Seni ayrıştırdıkları hiç bir şey gerçek değil;ayrım ezilen ve ezen olarak var sadece.Sanma ki bugün bu insanları bu duruma düşürenler yarın sana yapmayacaklar, parça parça yapıyorlar ki birleşmesin insanlar, biliyorlar ki göz yumacaksın olanlara ,sadece "bugün" sana dokunmadıkları için.

moki85

hani şu göçmenlerin botlarını batıran yunan askerleri mi hıhı anladık helal olsun tabi canım...

gollum

keşke önce bir okusaydın yazıyı :) Kimden bahsediyor falan hani...

moki85

seni seçtim pikaçuu

Görüş Bildir