Muayeneye Gittiğinizde Doktorunuza Mutlaka Sormanız Gereken 14 Güven Artırıcı Soru

10PAYLAŞIM

Bazı belirtiler ve sorunların nedenini öğrenmek, çözüm önerilerini uygulamak için doktora başvuruyoruz. Bazen muayene sırasında doktorun söylemeyi ya da sizin sormayı unuttuğunuz durumlar olabiliyor ve bunlar tedavinin olumlu sonuç vermesinde önem arz edebiliyor.

1. "Kilom ne durumda?"

Doktorunuz kilonuzun rahatsızlığınızı etkileyip etkilemediğiyle ilgili ya da sağlıklı kiloda olup olmadığınızla ilgili size direkt bilgi vermeyebilir. Ancak bu durum sağlığınızın büyük bir bölümünde rol oynuyor olabilir. Bu yüzden doktorunuza kilonuzun ne durumda olduğunu; almanız ya da vermeniz gerekip gerekmediğini danışın.

2. "Bu ilacı neden alıyorum?"

"İlaç yazdı gönderdi." Sözlerini kullanmayı bir kenara bırakarak hastalığınızın ne olduğunu, yazılan ilacı ne için kullanmanız gerektiğini öğrenin.

3. "Bu tedavi bana ne kadara mal olacak?"

Eğer uzun ve meşakkatli bir tedavi süreciniz olduğunu öğrenirseniz ve maddi durumunuza pek de güvenmiyorsanız doktorunuzdan konu hakkında bilgi alın. Bilmiyorsa konu hakkında farklı uzmanlara danışarak; doktorunuzdan karşılayabileceğiniz ilaçlarla ilgili bilgi isteyin. Ameliyat olmanız gerekiyorsa, farklı seçenekleri değerlendirebilmek için ücretini konuşun.

4. "Yan etkileri neler?"

Eğer düzenli olarak kullanacağınız yeni bir tedaviye başlayacaksanız, sonuçlarına hazırlıklı olabilmek için tedavinin yan etkilerinin neler olabileceğini öğrenin.

5. "Aşı bilgilerim güncel mi?"

Aşı, bazı hastalıkların korunmasında oldukça önemlidir ve bazen acil durumlarda doktorunuzun aşı bilgilerinizi bilmesi tedavi sürecinde etkili olabilir. Sağlık belgelerinize erişmek doğru tedavi için önemlidir ve doktor değiştirmeniz durumunda da sizi güvende tutar. Eğer elinizde sisteme girilmemiş aşı geçmişiniz varsa doktorunuza bildirebilirsiniz.

6. “Durumumu iyileştirmek için kendi başıma ne yapabilirim? Hangi yaşam tarzı değişiklikleri bana yardımcı olabilir? ”

Sağlık durumunuza bağlı olarak, diyet, egzersiz, uyku ve diğer alışkanlıklarınızdaki (sigaraları kesmek gibi) basit yaşam tarzı değişikliklerinin ilaç veya ameliyattan çok daha büyük bir etkisi olabilir ve çok daha güvenli olabilir.

7. “Farklı tedavi seçenekleri nelerdir?”

Test sonuçlarınızı aldıktan sonra doktorunuzun önerdiği yaşam tarzını uygulayın ve başka hangi seçeneklerin bulunduğunu sorduğunuzdan emin olun. Büyük bir karar vermeden önce tüm sürecin artı ve eksilerini konuşarak netleştirin. Vücudunuzda neler olup bittiğini anlama konusunda ne kadar yatırım yaparsanız, doktorunuzla başarılı çalışma şansınız o kadar artar.

8. "Tıbbi bilgiler için hangi web sitelerine güvenebilirim?"

Günümüzde her bilgiyi web sitelerinden araştırır olduk ancak bilgi sadece güvenilir ise kullanışlıdır. Doktorunuza hangi web sitelerine güvendiğini sorun; böylece daha fazla bilgi için saygın ve güvenilir kaynaklara yönelebilirsiniz.

9. "Durumumda kaç hasta tedavi ettiniz?"

Ciddi bir tedavi sürecine girecekseniz doktorunuza güvenebilmek önemlidir. Tecrübeye önem veriyorsanız doktorunuzun sizinle aynı durumdaki hastalarını ve başarı oranlarını öğrenebilirsiniz.

10. "Beslenme eksikliklerim var mı? ”

Genel olarak kadınlar osteoporoz veya anemi gibi bozukluklara yol açabilecek D vitamini ve demir eksikliği yaşama eğilimindedir. Küçük bir testle besin yetersizliğiniz olup olmadığını öğrenerek önlem alabilirsiniz.

11. “Hangi takviyeleri almam iyi olur? Önerdiğiniz bir marka var mı?”

İdeal olarak, tüm besinlerinizi yediğiniz yiyeceklerden almalısınız ancak bu hepimiz için mümkün olmayabilir. Takviyeler hakkında kapsamlı bir konuşma yapabilmeniz için herhangi bir beslenme eksikliğiniz olup olmadığını doktorunuza sorduktan sonra piyasadaki lisanssız ürünlerden korunmak için doktorunuzdan öneri alabilirsiniz.

12. "Kolonoskopi yaptırmalı mıyım?"

cdn.ppcorn.com

Kolonoskopiler, kalın bağırsaklarınızdaki (a.k.a. kolon) ve rektumdaki değişiklikleri veya anormallikleri tespit etmek için kullanılır. Özellikle aile öyküsünde rahatsızlığı olanlar ve belli yaştaki kişiler için gereklidir. Zamanının gelip gelmediğini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

13. "Tedavimde kullanmamam gereken bir ilaç var mı?"

Özellikle birden fazla doktora göründüğünüzde hepsi sonuçlarınıza bakarak aynı işlev gören ilaçları ya da diğer ilaçlarınızla kullanmamanız gereken tedavi seçeneklerini sunabilir. Bu yüzden tüm sonuçlarınızı ve kullandığınız ilaçları doktorunuza göstererek tedavi sürecinizde bir sıkıntı olup olmadığını öğrenin.

14. "Muayene olmaya tekrar ne zaman gelmeliyim?"

Kullandığınız ilaçların vücudunuza etkisini ölçmek, yaptırdığınız kontrollerin ne zaman tekrarlanması gerektiğini öğrenmek için doktorunuza onu bir daha ne zaman ziyaret etmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzla doğru iletişim kurarak ona karşı güven kazanabilirsiniz, bu tedavinizi olumlu yönde etkileyecektir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ashirogi-muto

Türkiye'de bu soruları doktora soramazsınız, sorsanız bile muhtemelen 1-2 cümleyle geçiştirir. Sonra da buraya gelip doktorlar böyle şerefsiz şöyle namussuz diye döşersiniz. Ya biraz insan olun da tepkiyi yönelteceğiniz kişiyi doğru belirleyin. Kendinizi doktorun yerine koyun biraz. 8 saat mesainiz, 100 tane hastanız var (şanslıysanız) Hasta başına 5 dakika bile düşmüyor. Doktor ne yapsın? Muayene mi etsin ilaç mı yazsın yoksa sizin güven artıran 14 sorunuzu mu yanıtlasın? Sizden sonra 50 tane daha hasta var onlar ne olacak? Yarın mı gelsinler? Yarın da 100 hasta daha var. Ne yapsın bu doktor nasıl çözsün bu durumu? Bir şey önerin. Bir yöntem bulamadınız mı? O zaman hedefinizi doğru belirleyeceksiniz. Bunun hesabını iktidara soracaksınız.

strych9

Doğru düzgün eğitim almış, doktorluğun temel ilkelerini benimsemiş olan bir doktorun zaten bunların çoğunu hastasına söylemesi gerekir. Ülkemizde hem hastalara hem de doktorlara uygun koşullar sağlanmadığından bazı doktorlar, hastaları geçiştirmek için hemen ağrı kesici vs. yazıp hastaları gönderme peşinde oluyorlar. Haklı değiller ancak kendilerine verilen zamanı tam verimli kullanamadığından bu sorunlar ortaya çıkıyor. Günde o kadar çok hasta bakması bekleniyor ki doktordan, vermesi gereken en temel bilgileri yok saymak zorunda kalıyor. Tam teşekküllü bir fizik muayenenin 20-25 dk. sürdüğünü göz önüne alırsak ve devletin de hasta başı 3-5 dk. verdiğini de unutmazsak doktorların en azından bazılarına da laf etmeden önce bu koşulları bizlere sunanlara laf etmeliyiz.

bkt-dmrc

yorum yapmak için yeterli sayıda hasta-doktor ilişkisi gördüm ve hiçbir doktor bırakın hangi ilacı neden aldığınızı açıklamayı, hastaya hastalığının ne olduğunu bile söylemiyor, tek yaptıkları reçete karalamak. benim hastalığım ne diye sormak zorunda kalıyorsun bi de?

namzed

Şu anda bunu doktor arkadaşımla çay içerken okuyoruz. Güldü. 😂 Hatta arada lafı da çaktı Allah razı olsun. İlacı da ben açıklarsam siz ne iş yapıyorsunuz diye.

cem-saricaoglu

bu ilacı neden alıyorum diye sorarsanız terslenmeme ihtimaliniz yok. ee yarası olan gocunur.

junayt

kendi ayağınızla gelip yardım istemiş olsaydınız çok saçma olurdu bu laf ama kapınıza gelip ilaç satmaya çalıştığımız için haklısınız. allah şu hekimleri komple alsa da siz de rahatlasanız biz de :D

cem-saricaoglu

üstünüze alınmayın ama ilaç yazmak için bahane arayan birsürü doktor olduğunu siz de biliyorsunuzdur. diş çektirdiğimde 7 kutu ilaç yazdıklarını bilirim.

junayt

hekimlerin ekseriyeti mümkün mertebe az ilaç yazmaya çalışır. sorumluluk almak istemez. özellikle acile gittiğinizde minoset parol alıp dönersiniz evinize. sizin yaptığınız hekimleri genelleyerek töhmet altında bırakmak. yazdığınızı tekrar okumanızı tavsiye ederim.

Görüş Bildir