Mitoloji Meraklılarının Bir Çırpıda İzleyeceği Kral Arthur ve Camelot Efsanesini Anlatan 22 Yapım

422PAYLAŞIM

Büyük Britanya Kralı ve Yuvarlak Masa Şövalyelerinin lideri Arthur ile meşhur kılıcı Excalibur hakkındaki efsanelere aşinasınızdır. Kral Arthur'a karşı olan ilgi, 12. yüzyılda Monmouth'lu Geoffrey tarafından yazılmış olan "Britanya Krallarının Hikayesi" adlı kitap ile ortaya çıkmış.

Efsanelerden birine göre Arthur, taşa saplanmış haldeki Excalibur'u yerinden çıkartarak tahtın sahibi olduğunu herkese kanıtladığında sadece 15 yaşındaymış.

Tahta çıkmasının ardından İrlanda ve İskoçya topraklarından gelen savaşçıları yenen Arthur, 12 yıl süren bir barış sağlamış. Bu uzun barış sürecinden sonra ise krallığın topraklarını Norveç, Danimarka ve Gaul'e kadar genişletmiş.

Cesareti ile nam salan Arthur, barış ve refah dolu bir Camelot yaratma hayalini gerçekleştirirken ona destek olan Yuvarlak Masa Şövalyeleriymiş.

Kral Arthur'la ilgili bu efsanelerde aynı zamanda Arthur'un yakın dostu ve akıl hocası büyücü Merlin'e, karısı Guinevere'ye, büyücü Morgana'ya ve Yuvarlak Masa Şövalyesi Sör Lancelot'a da yer veriliyor. Ama bu karakterlerin rolleri tarih boyunca farklılık göstermiş.

Arthur'un bir masal kahramanı mı yoksa cesareti ve zekasıyla nam salmış, tüm dünyaya adını duyurmuş bir şövalye mi olduğu hala merak konusu.

Çünkü gerçekten yaşayıp yaşamadığına dair kesin bir kanıt yok. Ama 5. ve 6. yüzyıllarda yaşadığı düşünülen ve gerçek olup olmadığı meçhul bir karakterin günümüzde bile bu kadar popüler olması takdire şayan doğrusu. Sizler için bu efsanevi karakterin yer aldığı yapımları listeledik. Bakalım listede neler var?

1. First Knight (1995)

IMDb: 5.9

Lancelot, Kral Arthur'la evlenecek olan Guinevere'ye aşıktır. Bu sırada güçlü bir savaş lordu, Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyelerinin gücünü ele geçirmeye çalışır.

2. Monty Python and the Holy Grail (1975)

IMDb: 8.3

Film, Kutsal Kase arayışındaki Kral Arthur ve şövalyelerinin başından geçen ilginç olayları konu ediniyor.

3. King Arthur (2004)

IMDb: 6.3

Film, Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyelerinin hikayesinin bilinmeyen yönlerini konu ediniyor.

4. Sword of Lancelot (1963)

IMDb: 5.8

"Lancelot and Guinevere" olarak da bilinen filmin konusu adından da anlaşılacağı gibi Sör Lancelot ve Kraliçe Guinevere'in aşkını konu alıyor.

5. The Spaceman and King Arthur (1979)

IMDb: 5.2

Filmde bir astronotun zamanda yolculuk yapmasını ve Kral Arthur dönemine gelişinin hikayesi anlatılıyor.

6. Camelot (1967)

IMDb: 6.7

Camelot, Arthur ile Guinevere'in evliliğini ve Mordred'in tahtı ele geçirebilmek ve Yuvarlak Masa Şövalyelerini ortadan kaldırmak için ikiliye nasıl tuzaklar kurduğunu anlatıyor.

7. Excalibur (1981)

IMDb: 7.4

Büyücü Merlin'in Yuvarlak Masa Şövalyelerini bir araya getirmesi için Arthur Pendragon'a yardım edişini konu ediniyor.

8. The Sword in the Stone (1963)

IMDb: 7.2

Filmde fakir bir çocuk olan Arthur, büyücü Merlin'in yardımı ile nasıl Britanya tahtının varisi olduğu anlatılıyor.

9. Merlin (1998)

IMDb: 7.1

Bu mini dizi, efsanevi büyücü Merlin'in Sidhe'nin Kraliçesi Mab'a karşı verdiği savaşı ve Camelot'un nasıl kurulduğunun hikayesini anlatıyor.

10. The Mists of Avalon (2001)

IMDb: 7.0

Marion Zimmer Bradley'in çok satan eserinden televizyona uyarlanmış bu mini dizide, Kral Arthur'un arkasındaki kadınların hikayesi anlatılıyor.

11. Dragon Booster (2004)

IMDb: 7.5

Artha Penn adında bir genç, Beau adlı bir ejderha ile bir araya gelir ve Artha'nın aslında Dragon Booster adlı seçilen kahraman olduğu anlaşılır. Çizgi filmde, Artha ve Beau'nun maceraları anlatılıyor.

12. Kaamelott (2004)

IMDb: 8.8

Dizi, Arthur ve şövalyelerin Kutsal Kase arayışları sırasında başlarına gelenleri eğlenceli bir dille anlatıyor.

13. Quest for Camelot (1998)

IMDb: 6.3

Çizgi film, maceraperest bir kızın Camelot ve Kral Arthur'u büyük bir yıkımdan kurtarmak için kayıp kılıç Excalibur'un peşine düşme hikayesini konu ediniyor.

14. Merlin's Apprentice (2006)

IMDb: 5.4

"Merlin's Apprentice" büyük büyücü Merlin'in Camelot'a geri dönüşünü ve Jack'in yardımı ile Kutsal Kase'yi bularak Camelot'u eski ihtişamlı günlerine döndürmeye çalışmalarını konu ediniyor. İki bölümlük bu mini dizi, 98 yapımı Merlin'in devamı niteliğini taşıyor.

15. Merlin (2008)

IMDb: 7.9

Saraya yeni gelen acemi büyücü Merlin, Prens Arthur'un hizmetine verilir. Basit bir uşaktan Camelot'un en güçlü büyücülüğüne uzanan bu hikayede Merlin ve Arthur'un nasıl birer efsaneye dönüştükleri anlatılıyor.

16. The Last Legion (2007)

IMDb: 7.9

Efsanevi Excalibur kılıcının kökeninin Julius Sezar'ın six calibres kılıcından geldiğine ait iddialar taşıyan film, M.S. 460 yılında Roma İmparatorluğunda başlar. İmparatorluğun son varisi Romulus Augustus, Britanya'daki son Roma lejyonunu bulmaya ve imparatorluğunu eski ihtişamlı günlerine döndürmeye çalışır.

17. Avalon High (2010)

IMDb: 5.8

Allie, Avalon Lisesi'ne nakil olmuş bir genç kızdır. Ancak yeni okulu Allie'nin tahmin edebileceğinden çok daha farklı bir yerdir. Bu okulun öğrencileri aslında Kral Arthur ve şövalyelerinin reenkarnasyonlarıdır. Bu eğlenceli TV filmi, Allie ve arkadaşlarının maceralarını konu ediniyor.

18. Camelot (2011)

IMDb: 6.5

Uther Pendragon'un ölümüyle Britanya kaosun eşiğine gelir. Büyücü Merlin, yeni kral olması için Arthur adındaki bir genci saraya getirir. Arthur, son kralın gayrimeşru çocuğudur ve taht üzerinde hakkı vardır. Ancak üvey kardeşi Morgan buna izin vermeyecektir.

19. Fate/stay night (2006)

IMDb: 7.5

Amatör büyücü Emiya Shirou, büyücüler arasındaki kanlı bir savaşın ortasında kalır. Bu savaşta büyücülere efsanevi ruhlar eşlik edecek ve savaşın galibi her dileği yerine getirebilecek güçteki Kutsal Kase'ye sahip olacaktır.

20. Fate/Zero (2011)

IMDb: 8.3

2011 yılında çıkan Fate/Zero, Fate/Stay Night serisinde yaşanan savaştan 10 yıl önceki Kutsal Kase savaşını anlatıyor. Fate serisinin pek çok hikayesi mevcut. Özellikle Saber yani Artoria Pendragon'un ağırlıklı olduğu iki seri bu listede yer alıyor.

21. King Arthur: Legend of the Sword (2017)

IMDb: 6.8

Londra sokaklarında büyümüş olan Arthur, saplandığı yerden efsanevi kılıç Excalibur'u çıkarana dek kral soyundan olduğunu bilmiyordur. Ancak marifet kılıcı çıkarmakta değil, onu doğru kullanmayı bilmektedir. Krala isyan eden bir gruba katılan Arthur, ailesini öldürerek tahta çıkan acımasız Vortigern'i alt etmeye çalışacaktır.

22. King Arthur and the Knights of the Round Table (2017)

IMDb: 2.2

Asırlar önce Merlin tarafından evrenin derinliklerine sürgüne gönderilen karanlık büyücü Morgana ve oğlu Mordred, intikam hırsıyla geri dönerler. İkilinin hedefi, Kral Arthur ve şövalyelerinin soyundan gelen herkesi ortadan kaldırmaktır.

Bonus: Nanatsu no Taizai (2014)

IMDb: 8.3

Yedi Ölümcül Günah, Britanya'yı devirme komploları kurduğu söylenen şeytani şövalyelerden oluşan bir gruptur. Grubun vatan haini ilan edilmelerinin üzerinden 10 yıl geçer ve Liones Krallığının kutsal şövalyeleri hakimiyeti ellerine geçirir. Kralın kızı Elizabeth, babasını kurtarmak için Yedi Ölümcül Günah'ı aramaya çıkar.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kronik-blue

15 deki merlin benim izlediğim ilk yabancı diziydi hatta tekrarlarını cnbnc-e de annemle izlerdim hey gidi

sitki-gok

#15 Merlin Kral arthur efsanesini bu diziyle tanıdım. Benim için tek arthur ve tek merlin bunlardır. Üstüne daha gelmedi.

tekiner-taha-tayfur

15 Merlin fazla söze gerek yok

esen-miray-yilmaz

2017 tarihli olan King Arthur: Legend of the Sword'ı hiç beğenmedim. Benim için tam bir hayal kırıklığı ve zaman kaybıydı. Merlin'deki Arthur Bradley James'le gizemli, maceralı bir Kral Arthur filmi çekseler de izlesek.

Gizli Kullanıcı

o filme bende gittim,merlin gibi bişe olacak sandım..benim için de hayal kırıklığı,zaman ve para kaybı oldu..guy ritchie nin filmlerine bidaha gitmeme kararı aldım😊aceleye getirilmiş,komikmi,fantastikmi,gizemlimi,ne olduğunu anlayamadığım,tuzlu ve tatlı bi film olmuş.ki ikisini birarada sevmem.ve 2.söylediğine de katılıyorum.keşke merlinin devamı gelse.

feyk

klasik guy ritchie tarzi, suc ve mafya dunyasinin havasi arthur evrenine yansiyinca cok yapmacik kalmis, siritmis.

okur_yazar_genc

#15 ten başka daha fantastik bir dizi görmedim ömrü hayatımda ... Hemen tekrar başlayayım . canım çekti

Görüş Bildir