Görüş Bildir

MİT TIR'larını Durduran 4 Savcı ve Bir Albay Cezaevinde

Haberler
> MİT TIR'larını Durduran 4 Savcı ve Bir Albay Cezaevinde

1 Ocak 2014’te Hatay, 19 Ocak 2014’te de Adana’da ’Mühimmat ve silah’ taşıdıkları iddiasıyla durdurulan TIR’larla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında önceki gün haklarında verilen tutuklama istemiyle yakalama kararının ardından gözaltına alınan dönemin Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, savcılar Aziz Takçı ve Özcan Şişman ile Adana eski İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay, çıkarıldıkları Tarsus 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklandı.

’Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs’ suçundan tutuklanan 4 savcı Adana Kürkçüler Cezaevi’ne, Albay Özkan Çokay ise Adana Askeri Cezaevi’ne gönderildi.

Savcı Özcan Şişman (Fotoğraf: AA)

14 SAAT SÜRDÜ

Savcılar, mahkemeye çıkarıldıkları yaklaşık 14 saat süren boyunca, 3 kez reddi hakim talebinde bulundu. Savcılar, tutuklanmalarının ardından polislerin oluşturduğu koridor içerisinde araca bindirildiği sırada, adliye önünde bekleyen yakınları tarafından alkışlamaya başlandı. Yakınlarını selamlayan savcıların morallerinin yüksek olduğu gözlendi. 4 savcı ana çıkış kapısından çıkarılırken, eski Adana İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay da otopark çıkışından götürüldü.

Aziz Takçı (Fotoğraf: AA)

'ADALET BAKANI, BAŞSAVCI’NIN AMİRİ DEĞİL'

Mahkeme Başkanı’nın, duruşmanın başında müvekkili Başsavcı Süleyman Bağrıyanık’a 'Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ’İşlem yapma’ dediği halde neden yaptın?' diye sorduğunu belirten avukatı Aziz Erbek, adliye çıkışı basın mensuplarına yaptığı açıklamada Adalet Bakanı’nın, Başsavcının amiri ve yetkilisi olmadığını söyledi. Başsavcı Süleyman Bağrıyanık’ın yaptığı görevde bağımsız olduğunu vurgulayan avukat Aziz Erbek, 'Ama Türkiye’de ne savcı teminatı kalmış, ne hakim bağımsızlığı kalmış. Tamamen diz üstü çökmüş yargı, iflas etmiştir. Türk yargısını bu hale getirenlere yazıklar olsun. Gecenin bu saatinde, onlarca yıl hukukun egemen olması için görev yapmış bu insanlar, kollarına polis girip cezaevine götürülüyor. Hepimiz infial halindeyiz. Türk halkı bunu unutmamalı. Bugün egemen olanlar, yarın sanık sandalyesinde oturacağını unutmamalı' dedi.

'MAHKEME, HUKUKİ BİR KARAR VERMEDİ'

Adliye çıkışı yaptığı konuşmada, hukuki bir açıklamada bulunmayacağını söyleyen savcıların avukatlarından Alpdeğer Tanrıverdi, 'Bunun sebebi ise mahkemenin hukuki bir karar vermemesidir. Hayatınız boyunca görebileceğiniz en kahraman adam, en dürüst adam Aziz Takçı ve arkasından bir senedir tanıdığım Özcan Şişman, öteki savcılar ve Albay Özkan beyi de dahil ederek söylüyorum, böyle bir savunmaya rastlanılmadı. Türk hukuk tarihinin en müthiş savunması yapıldı bugün' diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

NE OLMUŞTU?

1 Ocak 2014'de Hatay, 19 Ocak 2014'de de Adana'da 'Mühimmat ve silah' taşıdıkları iddiasıyla MİT TIR'ları ve otobüslerde özel yetkili Adana Cumhuriyet Savcıları tarafından arama yaptırılması istenmesi tartışmalara neden olmuştu. .

İçinde ‘silah ve mühimmat’ olduğu iddia edilen üç tır, 19 Ocak’ta Savcı Aziz Takçı’nın talimatıyla jandarma ekipleri tarafından Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu Ceyhan gişelerinde durdurulup aranmıştı.

Ardından tırlardaki malzemelerle ilgili tutanak da hazırlanırken, dönemin Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ve bazı MİT görevlilerinin devreye girmesiyle tırlar yoluna devam etmişti. Erdoğan, tırların Türkmenlere yardım malzemesi taşıdığını açıklamıştı. 

Olayın ardından Adana Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atanmış, arama emrini veren Savcı Aziz Takçı'nın ise yetkileri alınmıştı.

Tırları durduran Adana İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay da görevden alınmış, arama ile ilgili olarak da 'casusluk soruşturması' açılmıştı.

Tolunay DUMAN - İbrahim MAŞE/MERSİN (DHA) VE AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
2
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Cagdas Tosun

Yorumlarınıza dikkat edin 3 gün sonra da siz darbeci çıkabilirsiniz

cnsfrd

mit tırını durdurmak suçtur. bunu paralel yapılanma ile koordineli yapmak ise yukarda yazdığı gibi hükümete darbedir. elmayla armutu birbirine karıştırmayın.

Hakan Kilic

Amerika'da polis FBI yada CIA tırını durdursa o polis merkezi ve üstünü altını mahvederlerdi. Buunu yapanlar sağlam kekoluk yapmışlar. Ha, aradan neye baskın... Devamını Gör

Narki

e hani mit tırlarında insani yardım vardı? neden darbeci olup çıktı bu insanlar şimdi

Doğa Uygar

unutur kardeşim bu millet her şeyi unutur çünkü uyanık olduğu zannedip en derin uyuyandır.