Minibüste Kadına Saldıran Şahıs Hakim Karşısında: 'Giyiminiz İnsanları Tahrik Ediyor Dedim...'

 > 
240PAYLAŞIM

İstanbul Pendik'te 'şort giydiği gerekçesiyle' Melisa Sağlam isimli kadına saldıran Ercan Kızılateş bugün hakim karşısına çıktı. Sanığın savunması da en az yaşanılan hadise kadar tuhaftı. Kızılateş duruşmada darp ettiği Sağlam'a 'sizin bu şekilde giyinmeniz insanları tahrik ediyor' şeklinde konuştuğunu söyledi, ardından ise özür diledi. Sağlam ise 'Olayın bende yaratmış olduğu korku ve tedirginlik nedeni ile bu problemi yaşıyorum. Ben sanığın özrünü kabul etmiyorum' dedi.

Melisa Sağlam'ın darp edilmesi sosyal medyada gündem olmuş ve birçok kişiden saldırgana tepki gelmişti.

Yaşam Tarzına Yönelik Saldırılara Karşı Yükselen Ses: #melisasağlamyalnızdeğildir - onedio.com
Yaşam Tarzına Yönelik Saldırılara Karşı Yükselen Ses: #melisasağlamyalnızdeğildir - onedio.com

Olayın ardından saldırıyı gerçekleştiren Kızılateş'in babasından da aynı çirkinlikte bir açıklama gelmişti.

Sosyal Medya Gündemi: 'Ama O Kız da Kısacık Şort Giymiş' Diyen Bir Baba ve Ona Tepki Gösteren 9 Kişi - onedio.com
Sosyal Medya Gündemi: 'Ama O Kız da Kısacık Şort Giymiş' Diyen Bir Baba ve Ona Tepki Gösteren 9 Kişi - onedio.com

Ercan Kızılateş isimli şahsın 4 yıldan 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına Anadolu 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

'Ramazan ayında bu şekilde giyinmenin doğru olmadığını söyledim'

Tutuklu sanık Ercan Kızılateş'in mahkemeye yaptığı ilk savunmaki sözleri şu şekilde:

"Olay tarihinde eve gitmek üzere minibüse bindim. Arka koltuğa oturdum. Belli bir süre sonra müşteki bindi. Bir iki dakika ayakta bekledi, ardından öndeki koltuğa oturdu. Ben giymiş olduğu kıyafet dolayısı ile kendisine Ramazan ayında bu şekilde giyinmenin yakışık almadığını söyledim. O da beni tersler şekilde 'bakma o zaman, nefis denen bir şey var' dedi. 'Evet haklısınız, nefis denen bir şey var, sizin bu şekilde giyinmeniz insanları tahrik ediyor' dedim. Tartışmayı sonlandırdım. Daha sona kendisi kulağında kulaklıkla konuşuyordu. Konuşmasında geri zekalı, aptal kelimesini duyunca aramızdaki tartışmadan dolayı bana söylendiğini düşünerek o kızgınlıkla kalkıp tokat attım, saçını çekmeye çalıştım. O sırada kendisi küfür etti bana. Bundan pişmanlık duydum tabi. Bir anlık bir şey oldu" dedi.

Hakim 'tartışmadan 9 dakika sonra müştekiye vurmuşsun?' diye sordu.

Hürriyet'ten Aziz Özen'in haberine göre; Ercan Kızılateş soruya şu şekilde karşılık verdi: 

“Tartışmadan hemen sonra önümde kulaklık ile otururken hakaretvari kelimeler kullandığını duydum. Hakareti ilk duyduğumda sakindim. Ancak düşününce içimde öfke oluşturdu. Bu süre zarfında takıntı yaptım. İnerken de vurdum.”

'Korku problemi yaşıyorum, sanığın özrünü kabul etmiyorum'

Olay tarihinde bindiği minibüsün kalabalık olduğunu söyleyen müşteki Asena Melisa Sağlam olay anını şöyle anlattı:

"Minibüse bindim, bir süre ayakta bekledim. Daha sonra bir yolcunun inmesiyle sağ çapraz koltuğa oturdum. Ben oturduktan sonra, 'ramazanda bu şekilde giyilir mi, bu şekilde giyinmeye utanmıyor musun. Burada aile var. Bu şekilde giyinirsen taksiye bin' dedi. Ben de 'bakma o zaman' dedim. Kendisi, 'bu şekilde giyinirsen bakarım' dedi. Kendisine 'nefis denen bir şey var, Allah nefis vermiş, bakma' dedim. Ben tartışmayı uzatmamak için kulaklığı taktım, müzik dinlemeye başladım. Bir müddet sonra sol tarafımdan sanık bana vurdu. Başımı cama vurdum. O anda benim kulağımda kulaklık olduğu için sanığın ne dediğini duymadım. Ben kendimi savunmaya çalışırken beni koltuklara doğru savurdu. Olayın korkusuyla arkasından bağırıp ağlamaya başladım. Savcılık ifadesine kadar sanığın saçıma dokunarak sarkıntılık yaptığını hissetmedim, sonra kamerada gördüm. Şikayetçiyim. Davaya katılmak istiyorum. Bu olaydan sonra toplu taşıma araçlarına binemiyorum. Tek başıma sokakta duramıyorum. Olayın bende yaratmış olduğu korku ve tedirginlik nedeni ile bu problemi yaşıyorum. Ben sanığın özrünü kabul etmiyorum."

Olay anına ilişkin görüntüler netleştirme ve iyileştirme teknikleri kullanılarak tekrar seyredilecek.

Sanığın tutukluluk halinin devamına ve dosyanın yeniden, konusunda uzman teknik donanıma sahip bilirkişiye gönderilmesine, olay anına ilişkin kamera görüntülerinde büyütme, netleştirme ve görüntüyü iyileştirme tekniklerini kullanmak ve yine özellikle fotoğraflama yapılmak suretiyle olay tarihinde katılanın arka koltuğunda oturduğu anlaşılan sanığın, katılanın saçlarına nasıl ve ne şekilde dokunduğu, bunun kasıtlı mı yoksa ani gelişen el hareketiyle mi yapıldığı, iddia edilen eylemin ne kadar sürdüğü ve ne şekilde sona erdiği hususlarında ayrıntılı rapor istenmesine karar veren mahkeme hakimi, duruşmayı erteledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir