Mezrada Yaşayan TEOG Birincisi Ezgi'nin Gurur Veren Öyküsü

21bPAYLAŞIM

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ikinci dönem sınavında 120 sorunun hepsini yanıtlayarak birinciler arasına girdi Ezgi Beytaş. Onun haber konusu olma sebebi ise zor şartlar altında bir mezrada yaşayarak eğitimini sürdürmesi. Gelin 14 yaşındaki bu başarılı kızı daha yakından tanıyalım:

Ezgi, taşımalı eğitim ile bulunduğu mezradan 5 km ötedeki okuluna gidip geliyor

Ezgi, Muş'un Varto ilçesindeki Dağcılar Köyü, Seyit Kamer mezrasında yaşıyor. Bulunduğu yerde ortaokul olmadığı için 5 km uzaktaki Çaylar Köyü'nün yatılı bölge ortaokuluna gidiyor. Babası Ezgi'yi ve küçük kardeşini her pazartesi okula bırakıp cuma günleri de okuldan alıyor. Kış mevsiminin çetin şartlarında ise atlı kızaklar ile okuluna ulaşımı sağlıyor.

Hem ailesine yardım edip hem de sınava çalıştı

Başarısının kendisi için değil ama ailesi için sürpriz olduğunu söyleyen Ezgi, bir yandan sınava çalışıp diğer yandan da ailesine köy işleri için yardım etmeyi de ihmal etmemiş.

Okul dışında dersleri için hiçbir destek almadı

Özellikle matematik ve fen bilgisi gibi zor dersleri sevdiğini söyleyen Ezgi, okulunda gördüğü dersler dışında herhangi bir destek de almamış. Sadece okulun düzenlediği kurslara katılmayı ve derslerini düzenleyi yapmayı ihmal etmemiş.

"Keşke okul gezileri ve tiyatro gibi sosyal etkinliklerimiz olsa..."

Öğretmenlerini çok sevdiğini söyleyen Ezgi, her çocuk gibi okulunda sosyal faaliyetlerin de olmasını istiyor. Özellikle İzmir'e gitmeyi çok istediğini söyleyen başarılı öğrenci daha önce hiç il dışına çıkmamış.

Kendisi gibi olan arkadaşlarına Ezgi'nin bir de mesajı var: "Pes etmeyin, çalışın!"

Ezgi şöyle diyor: "Benim gibi mezralarda, zor şartlardaki öğrenci arkadaşlarıma mesaj vermek istiyorum: Pes etmesinler, mutlaka çok çalışsınlar. İnternetten, televizyondan uzak dursunlar. Zamanlarını boşa geçirmesinler, başaracaklarına inansınlar."

Baba Nazım Beytaş, küçük kızının da en az Ezgi kadar başarılı olacağına inanıyor

Ve şöyle diyor: "Kırsal kesimde, 10 evlik küçük bir mezrada yaşıyoruz. Beş öğrenci var mezrada. Pazartesi okula bırakıyoruz, cuma alıyoruz. Ulaşım kışın çok zor. Atlı kızaklarla götürüyoruz. Küçük kızım Eda da 7. sınıfa gidiyor. Onun da çok başarılı olacağına inanıyorum. Mutluyuz, gururluyuz.  Hayvancılık yapıyoruz. Sabit bir gelirimiz yok. Ayda 700-800 lira kazanıyoruz.”

Ezgi'nin okul müdürü Olcay Karataş bu başarıda öğretmenlerin de payı olduğunu söylüyor

Karataş: "Ezgi başarılı bir öğrenciydi. Öğretmenlerimiz de büyük bir çaba sarf etti” diyor.

Ezgi'nin hedefi ise doktor olup köyüne hizmet götürmek...

Biz de Ezgi'nin bu başarısını gönülden kutluyoruz

Umuyoruz ki en kısa zamanda tiyatro seyredebilir ve o çok merak ettiği İzmir'e gidebilir

Yakın gelecekte de onu doktor olarak göreceğimizden neredeyse hiç şüphemiz yok

Gurur duyuyoruz seninle Ezgi!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
toboe_clarieu

İşte gerçekten hayallerinin peşinden koşarak hiç yılmayan gururlu bir öğrenci!

sevgilinka

ah canım benim, inşallah hep güzel haberlerini alırız, içim cız etti, ellerinde iphonelarını düşürmeksizin, babalarına annelerine ders çalışıcam deyip, kıytırık muhabbetlerde çocukluğunu geçirenlere, saçma sapan dizi ve filmler ile otomatikleştirilenlere, aptal saptal "ünlü"karakterler oturup kalkanlara, fokçadan başka dil konuşamayanlara da ders olsun bu diyeceğim ama. Ne fayda.

roronoazoro

ayrıca teog sınavında bütün soruları doğru cevaplayarak 1. olmuş irem toprak (imamhatip ortaokulu mezunu) tebrik ederim

Gizli Kullanıcı

biz elimizin altında herşey olduğu,elimizi sıcak sudan soguk suya koymadığımız halde hiçbirşey yapamadık kızcağız ne şartlar altında derece yapmış kıymet bilemediğimiz için bunlar hep helal sana ezgi!

Gizli Kullanıcı

Tebrik ediyorum kızı ve başarılar diliyorum :)

Görüş Bildir