Görüş Bildir
Haberler
Merkez’den Bankalara: 'ATM’lerde 200 TL Yerine Küçük Kupürlü Banknotlara Yer Verin'

Merkez’den Bankalara: 'ATM’lerde 200 TL Yerine Küçük Kupürlü Banknotlara Yer Verin'

Merkez Bankası, 'enflasyon mücadele kapsamında' bankalardan ATM'lerde 200 TL yerine küçük kupürlü banknotlara yer vermesini istedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Merkez Bankası (TCMB) dün bankalara ATM'lerdeki banknotların kupür kompozisyonu’ konulu bir yazı gönderdi.

Sosyal medyaya yansıyan yazıda TCMB, bankalardan “ATM'lerde 200 TL'lik kupürlere yer verilmemesini ve küçük kupürlü banknotların ulaşılabilirliği için bu banknotlara daha fazla yer verilmesini” istedi.

Merkez Bankası'ndan bankalara gönderilen yazı 📌

Merkez Bankası'ndan bankalara gönderilen yazı 📌

'Bilindiği üzere dolaşımdaki Türk lirası banknotların temiz ve dengeli bir kompozisyon içinde tedavülünün sağlanması Bankamızın asli görevleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte enflasyonla mücadele kapsamında fiyat istikrarını etkileyen tüm unsurlar ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesinde emisyon politikasının şekillendirilmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, piyasadaki kupür dağılımı dengesinin enflasyon beklentisine etkisi de dikkatle takip edilmektedir.

Nakit para ile yapılan alışveriş ve ödemelerin kolay, hızlı ve kesintisiz olarak sürdürülebilmesi için düşük kupürlü banknotların (5 TL, 10 TL, 20 TL) yeterli miktarda dolaşıma verilmesi gerekmekte olup, bu hususların sağlanması ise ancak bankacılık sisteminin katkısı ve işbirliği ile mümkün olmaktadır. Bu kapsamda Bankamızdan yapılacak nakit çekilişlerinde; küçük kupürlü banknot talebinin artırılması, hanehalkının doğrudan nakde ulaşım kanallarından olan ATM'lerde 200 TL'lik kupürlere yer verilmemesi ve küçük kupürlü banknotların ulaşılabilirliği için bu banknotlara daha fazla yer verilmesi Bankamız politikalarına katkı sağlayacaktır.

Bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilerek konunun bankanızın nakit operasyon birimleri ve şubelerine iletilmesi hususunda gereğini rica ederiz.”

2009 yılında tedavüle çıktı

2009 yılında tedavüle çıktı

200 TL banknotlar, 1 Ocak 2009 tarihinde tedavüle çıktı. TCMB enflasyon hesaplayıcısı programına göre, o dönem 200 TL’ye alınabilen mal sepeti bugün 638,04 TL’ye alınabiliyor.

200 TL’nin Ocak 2009 fiyatlarıyla değeri 62,7 TL seviyesinde bulunuyor. Başka bir ifadeyle, bugün 200 TL’ye alınabilen mal ve hizmet sepeti, Ocak 2009’da 62,7 TL’ye alınabiliyordu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
17
8
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
mnsn

Bankamatiğe 5 liralık koyun maaşımız bi tomar olsun , cebimize sığmasın !

White Troll

Benim aklıma 200 iq değerinde bir fikir geldi. Eskisi gibi kağıt 1 tl basalım verelim vatandaşın eline bir bolluk hissiyatı oluşturacaktır.

imo teph

Vay bee, demek atm bana 200lük banknot verdiği için param birşeye yetmiyormuş. Ulan nasıl aydınlandım gece gece ya...