Görüş Bildir
Haberler
Merkez Bankaları Başrolde: 2022'de Ne Yapacaklar?

Merkez Bankaları Başrolde: 2022'de Ne Yapacaklar?

Küresel düzeyde para politikalarının 2022'de yeni bir evreye girmesi bekleniyor. 

Birçok merkez bankası artan enflasyona karşı sıkılaşma adımlarına başlarken, 2022'de de bu döngünün devam edeceği sinyallerini verdi. 

Türkiye'de faiz indirimi konuşulurken, dünya merkez bankalarından ne bekleniyor?

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Avrupa Merkez Bankası (ECB)

Avrupa Merkez Bankası (ECB)

Bloomberg Muhabiri Jana Randow Avrupa Merkez Bankası'ndan 2022 yılı beklentileri hakkında konuştu:

Faizler değişmeyecek Başkan Lagarde bu konuda açık bir şekilde, beklentilerin bu yıl olmamasını gerektiğini söyledi. Acil durum varlık satın alma programı azalacak ve Mart’ta bitecek. Bunu bir anda sıkılaşma olmasın diye yapıyorlar ama ECB esneklikle hareket edecek.

Rusya Merkez Bankası

Rusya Merkez Bankası

Bloomberg Muhabiri Anya Andrianova Rusya Merkez Bankası'ndan 2022 yılı beklentileri hakkında konuştu:

Enflasyon hedefin çok çok üzerinde, neredeyse politika faizinin seviyesinde. Geçen yıl Rusya Merkez Bankası diğer gelişen piyasaların merkez bankalarından önce faiz artışına başladı ama geçen yılın başında enflasyonun ne kadar çıkacağını bilmiyorlardı. Faiz artışı yapmalarına rağmen bu yıl için hala savaş vermeye devam ediyorlar. Merkez Bankası Başkanı en son sıkılaşma döngüsü bitmemiş olabilir dedi. Baz senaryoda insanlar daha fazla faiz artışı bekliyor.

İngiltere Merkez Bankası (BoE)

İngiltere Merkez Bankası (BoE)

Bloomberg HT Londra Temsilcisi Ceren Dilekçi Köseoğlu İngiltere Merkez Bankası'ndan 2022 yılı beklentileri hakkında konuştu:

Omikron endişesi politika yapıcılar tarafından geçtiğimiz sene dile getirilmeye başlanmıştı. Fakat enflasyonist endişeler biraz daha ağır bastı. Bu yüzden aralık ayında biz sürpriz faiz artışı gördük. Bunun da nedeni enflasyonda artışın hız kazanacağı konusundaki beklentiler oldu. Kasım ayında tüketici fiyatların 10 yılın en yüksek seviyesine tırmandı. Son faiz artışından sonra gelen açıklamalar nisan ayı enflasyonunun yüzde 6’yı aşarak tüm zamanların zirvesine çıkacağına işaret etmekte.

Brezilya Merkez Bankası

Brezilya Merkez Bankası

Bloomberg Muhabiri Eliosa Capurro Brezilya Merkez Bankası 2022 yılı beklentileri hakkında konuştu:

Biz iki tane daha faiz artışı bekliyoruz. Başkan bu yönde yorumlar verdi çünkü enflasyon çok yüksek. Tutanaklara baktığımız zaman ekonominin gidişatının belirsiz olduğunu söylüyorlar. Şu an sıkılaşma döngüsü bitmedi. Şubat ve Mart’ta yaklaşık 100 baz puanlık faiz artışı bekleniyor.

ABD Merkez Bankası (Fed)

ABD Merkez Bankası (Fed)

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı konuşmada, enflasyon artışının pandemi ile ilişkili bozukluklara bağlı olduğunu ve eğer faizi artırmaları gerekirse bunu yapacaklarını söyledi.

Detaylarını bu haberde okuyabilirsiniz...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)

TCMB'nin faiz kararı 20 Ocak Perşembe günü açıklanacak. Hali hazırda yüzde 14 seviyesinde bulunan politika faizi son 4 toplantıda 500 baz puan indirildi. Enflasyon TÜİK verilerine göre 3 Ocak'ta yüzde 36,08 olarak açıklandı. 

Piyasada ise faiz beklentileri henüz oluşmadı. Kısaca yurt içinde kimse PPK'dan ne karar çıkacağını tahmin edemiyor. 

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın