Görüş Bildir
Haberler
Merkel: ‘Türkiye'nin AB Üyeliğine Hep Karşı Oldum, Bunu Erdoğan da Biliyor’

Merkel: ‘Türkiye'nin AB Üyeliğine Hep Karşı Oldum, Bunu Erdoğan da Biliyor’

ATKN
08.10.2015 - 14:21

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin AB üyeliğine öteden beri karşı olduğunu, bunu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bildiğini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Merkel, Alman Devlet Televizyonu 1.kanalı ARD’de dün akşam Anne Will’in konuğu oldu. Merkel mülteci krizinin ağırlıklı olarak ele alındığı proğramda, son günlerde mülteci krizinin çözümü nedeniyle Türkiye’nin öneminin arttığı söylemlerine rağmen, Türkiye’nin AB üyeliğine yönelik kesin ifadelerle karşı çıktı. “Ben Türkiye’nin üyeliğine hep karşıydım (....) hala da karşıyım” ifadelerini kullanan Angela Merkel, bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bildiğini söyledi.

Şu anda en çok mültecinin NATO üyesi Türkiye’den geldiğini kaydeden Merkel, ancak bunun kendisine karşı bir baskı unsuru oluşturmadığını vurguladı. Ancak Merkel, kendisinin Türkiye’ye karşı bu duruşunun, mülteci krizi ve benzeri sorunların Türkiye ile konuşulmasına engel teşkil etmediğini dile getirdi.

'Karşılıklı olarak birbirimize ihtiyacımız var'

“Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkiye’deki sayıları 2,5 milyonu bulan mültecilerle ilgili çok kez Türkiye’nin yaptıkları üzerine konuştum. Türkiye birden bire sınırlarından geçişi kontrol edemiyorsa, bu durumun tabiki konuşulması gerekir” diyen Merkel, “Bizim karşılıklı olarak birbirimize ihtiyacımız var. Belki siz benim bu durumu pazarlık konusu yaptığımı ima ediyorsunuz ama, ben mülteci sorunun çözümü konusunda herkesle konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’ye destek olunarak mültecilerin durumunun düzeltilmesi herkesin yarınına” diye konuştu.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
3
3
3
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ali Alişan

AB mi kaldı 2010 öncesiydi o şaşa-halı dönemleri. şimdi onlarda kendi yağında kavrulan ve kim güçlüyse onun baskın olduğu ve kaymağı yediği grup oldu. hiç ge... Devamını Gör

yorumsuz

Kardeşim,madem öyle o zaman neden Almanya'ya kaçak giriş yapan mülteciler konusunda ab'ye yardım ediyoruz?AB ülkesi değiliz sonuçta madem merkel böyle düşünü... Devamını Gör

momoftheprincess

Biz de biliyoruz sevimsiz Merkel!..