Görüş Bildir

etiket Meme Kanseri İlacı Karaborsada: Vücut Geliştirenler Hücum Etti, Hastalar İsyanda

Haberler
> Meme Kanseri İlacı Karaborsada: Vücut Geliştirenler Hücum Etti, Hastalar İsyanda

Meme kanseri tedavisinde kullanılan “tamoxifen” etken maddeli ilaç, mayıs ayından beri piyasada bulunamıyor. İlacın büyük kısmını karşılayan firma, 2017 yılı başlarında pazardan çekilerek krizin ilk sinyalini verdi. Diğer firma ise talebi karşılamakta yetersiz kalınca kriz büyüdü. Sosyal medyada isyan eden hastalar karaborsadan ilaç temin etmek zorunda kalırken, yaşanan krizin perde arkasında spor salonlarının olduğu ortaya çıktı.

Meme kanseri tedavisinde kullanılan ilaçların, içeriğindeki anti-östrojen maddesi nedeniyle vücut geliştiren erkeklerde meme sarkmasını önlediği için spor salonlarına gittiği ortaya çıktı.

Bugün basına yansıyan bilgilere göre çok sayıda spor salonu, vücut geliştiren üyelerinin kış ayları yaklaştığında 4 hafta boyunca kullanmaları gereken kürler için kanser ilacını aylar öncesinden temin etti.

Sağlık Bakanlığı, ilacın vücut geliştirmek isteyen kişiler tarafından reçetesiz temin edilerek stok yapıldığını doğruladı.

Sağlık Bakanlığı, ilacın vücut geliştirmek isteyen kişiler tarafından reçetesiz temin edilerek stok yapıldığını doğruladı.

Türkiye’ye son 1 ay 93 bin kutu ilaç ithal edilse de Gazete Habertürk’ten Öznur Karslı'nın aktardığı bilgiye göre ilaç İstanbul’un birçok ilçesinde bulunamıyor.

Tedavisi süren pek çok hasta, sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışıyor...

Daha önceden de Facebook üzerinden bir kampanya başlatılmıştı 👇

Bin kutu ilaç için internetten satış

Bin kutu ilaç için internetten satış

İnternette ise ‘tamoxifen’ etken maddeli iki farklı isimli ilaç, normalin 3-4 katına fiyatlarla satılıyor. Fiyatı 25 ile 52 TL arasında değişiyor. İlaçlardan bir tanesi etken madde ile aynı adı taşıyor. Bu ilaçlar bazı internet siteleri tarafından, istenildiği takdirde bin kutuya kadar temin edilebiliyor. İddialara göre bazı kişiler anlaşmalı oldukları ilaç depoları üzerinden ilaçları temin ederken, ilaç depolarının ilacın promosyonlarını sattığı da ileri sürülüyor. Ancak yurtdışından kaçak getirilmiş olma olasılığı da büyük. İlacın bazı internet sitelerindeki fiyatı ise 139 TL’ye kadar çıkıyor. Siteler, ilacın stoklarda kalmadığını belirtip en az 4 paket alınması gerektiğini tavsiye ediyor.

'Spor salonları için veriyorum'

'Spor salonları için veriyorum'

Gazetenin telefonla ulaştığı bir internet sitesinin yetkilisi, ilaç bulunamadığı için 200 kutu stok yaptığını söyleyip ilaca nasıl ulaştığını şöyle anlattı: “Depodan temin ediyorum. Günde 30-40 kutu satıyorum. Kutusu 139 lira. Spor salonları için veriyorum. İlacı depolardan reçetesiz olarak bin adet alabiliyorum. Size bin kutu için adedini 100 liradan yardımcı olurum. İnternette başka bulamazsınız. İlaç depolarından nasıl aldığımız bizim sorunumuz, onu boşverin.Türkiye’de bu ilaç 2 ay sonra hiçbir şekilde bulunamayacak, üretim yok.”

'Suç işlemiş olurlar'

'Suç işlemiş olurlar'

Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “İlaçlar, İlaç Takip Sistemi (İTS) üzerinden takip ediliyor. İTS’den bir depodan ne kadar ilaç çıkmış takip edilebiliyor. Bu ilaç piyasada olmadığı izlenimi başlayınca vatandaş da doktora fazla yazdırıyor. Depo vatandaşın talebi çok olur diye ilacı eczanelere kısıtlı veriyor. Yani ilaç depoları ilacı az sayıda vermek istiyor, herkese yetsin diye. Ecza depolarına ilişkin yasaya göre bir tek eczaneye perakende ve toptan satışı yaparlar. Bunun dışında satış yapan yerler suç işlemiş olur.”

Konunun gündeme gelmesiyle sosyal medyadan da tepkiler yükseldi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
500
117
66
44
14
8
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Fatih Gülpınar

Vücut geliştiricilerin bu işte zerre suçu yok. Sen böyle önemli bir ilacı gerekirse 25 tane rapor isteyerek, onkoloji merkezine doktoruna vs.... zimmetleyere... Devamını Gör

Gece Hayalcisi

flakkaya izin verin, meme kanseri ilacını suya dökün, pislikler sizi, buna sebep olanların başı kıçına dönsün mezarda

yerlihulk

Vücutcular tamoxifen, nolvadex veya arimidex gibi ilaçları yıllardır kullanıyorlar. Biz sağlık bakanlığının yapamadığını yapıp bir şekilde getirebiliyoruz. B... Devamını Gör

Sinek

Helal olsun kardeşim. Suç atacak yer arıyorlar. Bu arada tamoxifen, nolvadex ve arimidex ne işe yarar streoid mi ?