Baba Ayvalıtaş: 'Türkiye’de Adaleti Kaybettik'

 > -

Gezi eylemleri sırasında TEM otoyolundaki bir yürüyüşte iki aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüyle ilgili davanın 5’inci duruşmasında mahkeme tutuklama taleplerini bir kez daha reddedip davayı 25 Mart 2015’e erteledi. Duruşma sonrası açıklama yapan baba Ali Ayvalıtaş, "Bir Mehmet kaybettim binlerce Mehmet kazandım ama Türkiye'de adaleti kaybettik" dedi.

Fotoğraf: DHA

Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanık Mehmet Görkem Demirbaş hazır bulunurken, diğer tutuksuz sanık Cengiz Aktaş ise duruşmaya katılmadı. Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş, olayda yaralanan Seyit Kartal ve babası Mustafa Kartal'ın da hazır bulunduğu duruşmayı CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan, Gülsuyu olaylarında yaşamını yitiren Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Gedik de izledi.

"SİLİVRİ KAMPÜSÜ'NDE YAPILABİLİR"

Mahkeme geçtiğimiz celse ara kararında duruşmanın konferans salonunda yapılmasına karar vermişti. Mahkeme başkanı bu celse, yeni bir salon tahsisi konusunda Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın red kararı vermekle birlikte duruşmaların Silivri Kampüsü'nde yapılabileceğinin bildirdiğini belirtti. 

Ayvalıtaş ailesinin avukatlarında Arzu Becerik ise, "Adil yargılanmak istiyorsanız Silivri'ye gidin gibi bir cevap bu. Bunun kabul edilmesi mümkün değil. Bu binada başka yargılama daha büyük salonda yapılmışken bu şekilde bir cevabı kabul edemeyiz" dedi.

DURUŞMA SALONUNUN KAPISI KİLİTLENDİ

Tutuksuz sanık Mehmet Görkem Demirbaş'ın bulunduğu sanık koltuğunun etrafında çok sayıda özel güvenlik görevlilerinin sanık ile izleyici bölümü arasında bariyer oluşturduğu davada, izleyiciler ve avukatların salona girişinde yine kargaşa yaşandı. Duruşma salonunun kapısının kitlendiği davada avukatlar dahi duruşmaya girmekte zorlandı. Bazı basın mensupları ise salonda yer olmadığı gerekçesiyle duruşmaya alınmadı.

"ŞERİDİ KAPATTIĞIMIZI ARAÇLARIN GÖRMEMESİ İMKANSIZDI"

Duruşmada tanık olarak dinlenilen Fırat Can Görür, "Olay günü 5 -6 bin kişi, mahallede yürüdük otobanın bir kanadını kapattık. Orta şeritten gelen cip sol şeridi kapattığımızı gördü, son anda frene bastı ama arkadan gelen taksi cipe çarptı ve cip Mehmet ile Seyit'e çarptı. Sol şeridi kapattığımızı araçların görmemesi imkansızdı" dedi.

"ARKADAN GELEN TAKSİ CİPE ÇARPINCA..."

Bir diğer tanık Ergün Görür ise olay günü yaklaşık 6 bin kişilik bir grup halinde mahallede eylem yaptıklarını belirterek, "TEM yoluna çıktık ve bir şeridi kapattık. Daha sonra bir grup yolun diğer kısmına geçti . Bu sırada bir jip bu gruba 1 metre kala frene bastı. Arkadan gelen taksi de cipe çarpınca cip Seyit ve Mehmet'in üzerine devrildi" diye konuştu.

SANIK: CAN GÜVENLİĞİM YOK, DURUŞMAYA KATILMAK İSTEMİYORUM

Mahkeme başkanı tutuksuz sanık Cengiz Aktaş'ın can güvenliği olmadığı gerekçesiyle duruşmalara katılmak istemediğine dair dilekçe verdiğini tutanağa geçirdi. Bu konuya ilişkin söz alan müşteki avukatlarından Ömer Kavili, "Aylarca mahkemedeki duruşmadan kaçmıştır, devlet tarafından korunmuştur. Gerekirse can güvenliği tertibatı alınsın, yargılamaya katılsın" dedi.

SANIK AVUKATI: VATANDAŞ YOLA ÇIKIYOR, GÜVENLİĞİ DEVLET TARAFINDAN SAĞLANMIYOR

Duruşmada söz alan sanık Demirbaş'ın avukatı ise, "Vatandaş yola çıkıyor hakkı hukuku ve güvenliği devlet tarafından sağlanmıyor. Devlet 'benim protestodan haberim yoktu' diyemez. Bu protestonun yapılacağı kendi kaynaklarıyla ortaya çıkmıştır. Orada yürüyen bir vatandaşın bir suçu yok ki, protesto hakkını kullanıyor. Tüm kusurlu görevini yerine getirmeyen emniyet ve valilik yetkilileridir" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, olayın geçtiği yere ilişkin hız sınırının ne olduğunun Karayolları İstanbul Bölge Müdürlüğü'nden sorulup tespit edilmesi için müzekkere yazılmasına karar verdi. Zorla getirme emrine rağmen hazır edilmeyen tanıkların gelecek celse hazır edilmesine karar veren mahkeme, sanıkların savunmalarının alınmış olması ve kaçma şüphelerinin bulunmamasını gerekçe göstererek tutuklama talebinin reddine hükmetti. 

Duruşma 25 Mart 2015 tarihi saat 09.30'a ertelendi. 

15 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ

Araç sahibi Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş hakkında "Taksirle adam öldürme ve yaralama" suçlamasıyla 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. 

BÜYÜK SALON TALEBİ

Duruşma sonrası adliye önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik grubun yanına gelen avukatlar ve Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş basın açıklaması yaptı. Duruşmanın daha büyük bir salonda yapılması taleplerini yinelediklerini söyleyen avukat Sevgi Evren, “Bunun imkanları bu adliyede var. Dünyanın en büyük adalet sarayı olan Kartal Anadolu Adliyesi'nde bu imkanlar mevcut. Daha önce Balyoz davasının iki celsesi burada görüldü. Bunu talep etmemize rağmen bu celsede savcılık tarafından, 'adalet istiyorsanız Silivri'ye gidin' gibi bir cevap verildi. Buna itirazlarımızı ilettik. Bir sonraki duruşmamız yine burada küçük salonda yapılacak. Ama duruşmadan önce yine bu sorunun çözümüne yönelik çabalarımızı göstereceğiz" dedi.

"BU DAVA, BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ"

Tutuksuz yargılanan sanık Cengiz Aktaş hakkında tutuklanma ve yakalanma taleplerini tekrarladıklarını belirten Avukat Evren, “Çünkü kendisi güvenlik önlemi alınmadığı için, korktuğunu ve tehdit edildiğini beyan ederek duruşmalara gelmeyeceğine dair dosyaya dilekçe verdi. Mahkeme hakiminin, sanığı duruşmaya getiremeyen tarafsızlığını ortadan kaldıran bu tavrını eleştirdik ve itirazlarımızı sunduk. Sanık hakkında yakalama kararı çıkartılmasını talep ettik. Yalnız mahkeme hakiminin aynı tavırları devam etti. Mücadeleyi içeride dışarıda devam ettireceğiz. Bu dava biz 'bitti' demeden bitmeyecek" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE ADALETİ KAYBETTİK"

Fotoğraf: @sodap74

Baba Ali Ayvalıtaş ise, “Bir Mehmet kaybettim binlerce Mehmet kazandım. Bir Berkin kaybettik binlerce Berkin kazandık. Bir Ali İsmail kaybettik binlerce Ali İsmail kazandık. Ama Türkiye'de adaleti kaybettik. Adalet yok, hakim yok, savcı yok. Oyun çocukları bile şu anki adaletten daha iyi adalet sağlar" diye konuştu. Açıklamanın ardından adliye önünde toplanan kalabalık sloganlar atarak dağıldı.

Arzu KAYA, Cengiz ÇOBAN ve Erhan TEKTEN | DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Balyoz DavasıCumhuriyet Halk PartisiİstanbulTunceliolayoyun
Görüş Bildir