Mazbatasını Alarak Resmen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Olan Mansur Yavaş’ın Beypazarı’nda Gerçekleştirdiği Müthiş Belediyecilik

-

Seçim sonuçlarıyla ilgili tartışmalar sürerken, başkentin yeni belediye başkanı Mansur Yavaş çalışmalarına başladı!

Bilenler elbette kendisini çok yakından tanıyordu ama bilmeyenler için Mansur Yavaş geçtiğimiz beş yıl boyunca bu fotoğraftı desek abartmış olmayız...

sendika63.org

2014 yerel seçimlerinde dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le oy yarışına giren ve YSK'daki farklı gelişmelerin ardından başkanlık yarışını kaybeden Mansur Yavaş'ın bu fotoğrafı hepimize bir Rönesans tablosunu hatırlatmıştı. Mansur Yavaş ve ekibi seçimi kazandığını düşünerek sevinmişti ama bu sevinç beş yıl boyunca bu fotoğrafta kalmıştı.

Ve aslında arkasında büyük bir hüzün olan bu fotoğraf beş yıl sonra bir gerçeğe dönüştü, Mansur Yavaş mazbatasını alarak resmen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

İstanbul ve Ankara'daki seçim sonuçlarıyla ilgili gelişmeler sürerken, Mansur Yavaş dün mazbatasını aldı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak çalışmaya başladı. 

Bugün size hem Mansur Yavaş'ı hem de kendisini başkentin belediye başkanlığına seçilmesini sağlayan geçmişini anlatacağız. Beypazarı'nı bir cazibe merkezine dönüştürdükten sonra Ankara'da yapacakları için heyecanlanan herkes bir çay koysun kendine, başlayalım!

Mansur Yavaş tam bir Angaralı! Üniversite eğitimi için İstanbul'a gittiği süre dışında tüm hayatını Ankara'da geçiren ve başkent için çalışan 'başgan' Beypazarı doğumlu...

64 yaşındaki Mansur Yavaş ilk, orta ve lise öğrenimini Beypazarı'nda tamamladıktan sonra 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı. Mezun olduktan sonra askeri savcı olarak vatani görevini yaptı ve ardından geçen 13 yıl boyunca Beypazarı'nda avukat olarak çalıştı.

Siyasete ilgisi gençlik yıllarında başlarken, 1989 yılında ilk adımını attı ve belediye meclis üyesi olarak 5 yıl boyunca Beypazarı için çalıştı.

1989-1994 yılları arasında belediye meclis üyesi olarak hizmet veren Mansur Yavaş, 1994 yerel seçimlerinde belediye başkanlığına aday oldu ancak kazanamadı.

1999 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde yeniden aday olan Mansur Yavaş, oyların yüzde 51'ini alarak Beypazarı Belediye Başkanı seçildi.

Ve bu seçim Beypazarı için büyük bir değişimin başlangıcı oldu. Mansur Yavaş, doğup büyüdüğü memleketi için çalışmalara başladı ve başkanlık yaptığı iki dönem boyunca Beypazarı'nı bir cazibe merkezi haline getirdi. 

Bilmeyenler için anlatalım!

Kültür turizmini merkeze koyan ve yerel kalkınma planını başlatarak harekete geçen Mansur Yavaş ve ekibi tarihi Beypazarı konaklarını restore ettirerek turizme kazandırdı.

Binlerce yıllık Beypazarı tarihi koruma çalışmalarıyla ilgili attığı bu tarihi adımla '2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi' seçildi.

Atıl durumda olan İnözü Vadisi'ni bir cazibe merkezi haline getirdi ve burada arazisi olan vatandaşları teşvik ederek yeme-içme mekanları açılmasını sağladı.

Beypazarı'nın yöresel ürünlerinin sunulduğu bu mekanlar halen çok popüler...

Beypazarı'nın yöresel ürünlerinin markalaşması için adımlar attı ve tüm Türkiye'ye Beypazarı kurusu, havucu, sodası ve baklavasını tanıttı.

Şöyle kıtır kıtır bir Beypazarı kurusuna kim hayır diyebilir ki zaten?

Belediye bünyesinde açtığı kurslar ve gerçekleştirdiği projelerle gençlerin istihdam edilmesini sağladı.

Herkes için basit bir takı tasarım kursu gibi gelse de pek çok genç kadının hayatını değiştirdi Mansur Yavaş...

Beypazarı'nı kalkındırmak için gençlerle ilgili projeler üretmeye devam eden Mansur Yavaş ve ekibi her yıl başarılı 10 öğrenciyi ABD'ye dil kursuna gönderdi.

Her ne kadar basit bir işmiş gibi görünse de gençlerin dil öğrenmeleri ve farklı bir kültürle tanışmaları paha biçilemez...

Türk Dil Kurumu tarafından Türkçenin korunması nedeniyle Onur Ödülü'ne ve doğa savaşçıları tarafından Çevre Ödülü'ne layık görüldü; TÜSİAV tarafından 2004 yılında 'Yılın Belediye Başkanı' seçildi.

Çok yönlü olmak böyle bir şey...

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışan Mansur Yavaş, Melih Gökçek ve Murat Karayalçın'ın ardından üçüncü oldu. Tarihe geçen 2014 yerel seçimlerinde CHP'nin adayı olarak çıktı ancak seçimi kazanamadı. 

Ve 31 Mart günü gerçekleştirilen yerel seçimlerde başkentin yeni belediye başkanı seçildi, mazbatasını alarak göreve başladı.

Beypazarı'nda gerçekleştirdiği değişimler düşünülünce Ankara'nın yeni belediye başkanı hayırlı olsun diyoruz! Umarız önümüzdeki beş yılda başkent daha güzel olur!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
maxiimuss

İşte abi siyasetten bu yüzden nefret ediyorum nefretttt. Onedio efendi resmen mansuru cok cokluyo. Vadiyi yeme içme mekanları kazandırmış vs. Bunu ak parti yaptığında doğa ranta peşkeş çekildi deniliyor. Ama mansur efendi yapınca hizmet oluyor. Aynı şeyler a haber de ve hükümet kanadında oluyor. Kimse doğru ve tarafsız değil. O yüzden o vermedim o yüzden nefret ediyorum siyasetten. Çünkü herkes yalancı ve çıkarcı. Muhalefette öyle hükümette.

gizliyazarr

Bak bakayım yukardaki fotoğrafa ağaçlara bişey yapmışlar mı gerizekalı gibi okumayın şu haberleri adam restore etmiş turizm için cazibeli hale getirmiş gençlere iş vermiş dil okullarına göndermiş daha ne yapsın çalsın mı amk onu mu istiyosunuz illaha !!

maxiimuss

Gerizekalı benim öylemi erkin efendi ? Ona bakarsan sizin zihtniyetinizde olan insanların oy verdiği chp otogar yapacam diye 50,100 senelik ağaçları izmirde doğradı resmen hanginiz çıkıp birşey dedi. Bana boş yapma birader. Muhalefette aynı bok hükümette aynı bok. Onları savunan yayın organları da aynı bok. O yüzden gerizekalı kim önce araştır, sonra böyle komik duruma düşme.Ayrıca cumhuriyet tarihi boyunca en çok ağaç diken hükümette ak parti hükümeti. Birşey bildiğin yok götün sakız çiğniyo.Mesele ağaç filan değil mesele muhalefette iktidar da aynı şeyleri yapıyor, onlara yakın yayın kruluşları da onları yağlıyo.

gizliyazarr

siktir git lan amk trolüne bak en çok ağaç diken hükümet akp diyo a haber izliyon sen belli oldu hahaha komik duruma düşme diyo bi de ya arkadaş sizde gram beyin yok :D:D:D

maxiimuss

Ne kadar acı dimi. Söyleyecek bilgi adına hiçbir kelimen yok. Siktirgit ak trol diyorsun. Ben ise sadece bilgi söylüyorum. İşte hükümeti savunan da savunmayan da senin gibi andavallar. Ayrıca kendin girip istediğin kaynaktan verdiğim bilgileri de araştırabilir, doğru olduğunu görebilirsin. Umarım sen de beynini kullanarak yaşayan bir canlı haline gelirsin. Kime oy verdiğin önemli değil, düşünen biri olman önemli.

gizliyazarr

bak bakalım yazdıklarına destek olan biri var mı kendi kendine konuşmuşsun sizin gibi zehirli beyinleri tek tek eğiteceğiz beynine soka soka anlatacağız fikirlerinizin geçmiş çağlardan kaldığını, anlama kıtlığınızı yontacağız yonta yonta öğreteceğiz sizlere bunu , görüş açısı bulamıyosanı kafanızı tutup çevireceğiz anlayana kadar göstereceğiz anlatacağız susmayacağız başka türlü bir üst evreye geçemeceyeksiniz çünkü hadi şimdi bak işine fazla vaktimi alma

maxiimuss

bune lan böyle yapacaksınız edeceksiniz devrimci militanmısın nesin:):) neyse tamam yapacaklarını liste yap biz bekliyor olacağız :)

koray-ozturk8

Mansur Yavaş 1999-2009 yılları arasında MHP"li olarak Beypazarında iki dönem görev yaptı ve bu süre zarfında hizmetlerini taraflı tarafsız herkes gördü, takdir etti. Dönemin başbakanı Erdoğan da dahil... Beypazarı"nın ve bölge insanının ufkunu açtı. Kadınları sosyal hayata ve üretime katılmaya teşvik etti. Beypazarı adeta ikinci Safranbolu oldu. 2009"da MHP den Ankara Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde aday oldu ama kaybetti. Ondan boşalan yere Beypazarı"na MHP"den başka bir arkadaşı belediye başkanı seçildi.

koray-ozturk8

Bu zamanlar 2010"lu yıllar, AKP"nıin artık her yeri kazanma, olmadı ele geçirme zamanlarıydı. Melih Gökçek ve partisi, AKP"de olmayan Ankara ilçelerine el atmaya başladı. Beypazarı"nın MHP"li belediye başkanı AKP"ye transfer oldu. Hele de 2014"te Mansur Yavaş Gökçek"e baş rakip olunca onu kötülemeye başladılar. Zamanında Beypazarı"nda yaptığı güzellikleri, başarıları görmezden gelip bir takım boş iddialarla karalamaya çalıştılar. Bu sırada Beypazarı da diğer bazı Ankara"nın çevre ilçelerinde olduğu gibi iktidarın ve Ankara Büyükşehir belediyesinin particilikleri ile AKP"ye döndü.

koray-ozturk8

Mansur Yavaş zamanında İnözü vadisi turizme ve ekonomiye kazandırılırken tabiata ve çevreye zarar vermeden, tabiat üstünde baskı oluşturmadan başarıldı bu iş. Ağaçlar kesilmedi ve rant oluşturulmadı. Oranın yerlisi olan vatandaş kendi yerinde iş yeri açtı, işletti. Bu tür işleri yaparken tabiatı talan edip rant sağlayanlar için başka belediyelere, mesela kadim şehirlere ihanet edenlere, bakmak gerek. Mansur"dan sonra İnözü vadisi tahrip edildi mi edilmedi mi, bunun muhatapı halihazırdaki belediyedir. Vadide bir işletmenin düğün organizasyonları için abartılı eğlenceler düzenleyerek havai fişek atması tepkiye sebep olmuştu. Burada bizim insanımızın düşüncesizliği, aç gözlülüğü ve duyarsızlığı söz konusu.

badcatsero

eski halini bilecek kadar yaşlı değilim ama beypazarı'nı hakikaten beğenmiştim ve başkanının kim olduğunu bilmeden (3 sene önce) helal olsun demiştim.. o zamandan gizli sempatim varmış demekki kendisine :)) bide 64 yaşında mı ya maşallah hiç göstermiyor

dremor

hadi mansur başkanım artık ankarada da güzel icraatlarınızı görelim millet hizmet hak ediyor özellikle ekonomik icraatlarla millet başkan görsün

paco-hernandez

2014 seçimleri çalındı, oy falan da yeniden sayılmadı. itiraz süresi içerisinde tivitçi melo'yu başgan yaptılar...

ucubeler

melih gökçekin dinazorlarından sonra Ankara'da reyting yükselmesi

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraCumhuriyet Halk PartisiİstanbulMansur YavaşMelih GökçekYüksek Seçim Kuruluçay
Görüş Bildir