Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Matrix Gerçek mi Oluyor? Yapay Rahimle Hamile Kalmadan Çocuk Sahibi Olmak Mümkün mü?

-
Abone ol

Çocuk sahibi olmak isteyip de hamilelikten veya doğumdan korkanlar burada mı?

Bazıları hamilelik sürecini mucizevi ve eğlenceli bulsa da bu dönemin gerek fiziksel gerek duygusal zorlukları bazı anne adaylarını oldukça korkutuyor. 

Peki buna bir çözüm bulunabilir mi?

Bilim insanları tarafından geliştirilen yapay rahim, bu zorlukları yaşamak istemeyenlere yardımcı olabileceği gibi erken doğumla dünyaya gelen bebekler için de yeni bir şans yaratacak.

Kaynak: https://motherboard.vice.com/en_us/artic...

Kadınlar hamilelik sürecinden yeni tecrübeler edinmeyi ve eğlenmeyi beklerken bariz rahatsızlıklar, sağlık sorunları ve duygusal değişikliklerle uğraşmak zorunda kalıyorlar.

Bir fetüsü taşımak ve onu sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek önemli bir medikal olay. Fakat günümüzün gelişmiş dünyasında bile her yıl binlerce kadın hamileliğe bağlı komplikasyonlar sebebiyle hayatını kaybediyor.

Bu sebeple vizyonerler yıllardır insan fetüsünü annenin bedeninin dışında geliştirecek "yapay rahim" üzerine düşünüyorlar.

Bu "ektogenez" veya "ekstrakorporel hamilelik" sayesinde sadece hamileliğin yükü robot vekillere aktarılmış olmuyor; aynı zamanda yalnız insanların, eşcinsel çiftlerin ve kısırlık sorunuyla uğraşan ailelerin de üreme seçeneklerini arttırılıyor.

Bu yılın başlarında bilim insanları, kuzu fetalinin yapay "biyoçanta"larda kuluçkaya yatırılabileğini göstermişlerdi ve bu yöntem ileride prematüre bebeklerin hayatını kurtarmak için kullanılabilir.

Meg Elison Hysteria adlı yazısında, yapay rahmin fütüristik konseptinin yaklaşan ebeveynliğin hiç bitmeyen psikolojik yükü üzerinde bir etkisi olmayacağını öne sürüyor.

Hikaye, çocuk bekleyen iki ebeveyne "UltraLove 925x" adlı bir ticari yapay rahim tarafından sunulan şartlar, koşullar ve güncellemeler yoluyla dolaylı olarak ortaya çıkıyor.

Genetik örnekleri eklenip istenen zigot seçildikten ve makine "zamanında doğum" seçeneğine ayarlandıktan sonra çifte "robotik fırındaki çöreğin pişmesi için" beklemeleri söyleniyor.

Sonra çifte bir bildirim geliyor:

Tebrikler! Gebelik döneminin 30. gününe ulaştınız. Embriyonun gelişiminin hızlandırılmış görüntülerine bakmak ister misiniz?

Elison, bu dürtüsel kararların ve doğum öncesi "soygunun" masalını, gebelik firmasının eğlenceli hatırlatmaları üzerinden kurnazca anlatıyor.

Bu objektif vasıtasıyla, bir ebeveyn bebeğe daha çok aşık olurken, diğerinin ebeveynliğin unutulduğu gerçeği ile derin bir pişmanlığa düştüğü anlaşılıyor.

UltraLove 925x gibi yapay rahim tasvirleri, Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünyası'ndan Matrix'e kadar bilim kurguda kendine sıkça yer buluyor. Bunlar genelde distopyalarla ilişkilendiriliyor, ki anneliğin ve doğurganlığın kültürler tarafından kutsandığı düşünülürse bu çok da şaşırtıcı değil.

Hamileliğe yapay olarak müdahale etmek -doğum kontrolü kullanarak hamileliklerin engellenmesi bile- birçok gelenekçi tarafından kadınların ideal rolünün annelik olduğu doğal düzeni "üzmek" olarak görülüyor.

Bunu göz önüne aldığımızda yapay rahimlerin şimdiden tartışma yaratması şaşırtıcı değil.

Ektogenez temalı birçok distopyanın aksine Hysteria; kürtaj ve babalık hakları gibi hukuki konularla da ilgileniyor ve hamileliğin annelikten ayrıldığı bir dünya sunuyor.

Yine de bebek ister annenin rahminde, ister bir makinede gelişsin; sonuç savunmasız, sevgiye, ilgiye ve dikkate ihtiyacı olan küçücük bir insan olacak. 👼

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
shewolf

Anne-bebek bağıcılar da burada...çocuk ve anne bağını kuran şeyin karnında fetüsü taşımak olduğunu düşünmüyorum bunun aksine çok fazla iyi örnek var,karnında taşımadığı bir çocuğu bulup onunla annelik bağı kuran yetiştiren çok fazla insan mevcut. aynı şekilde de doğurduğunu tuvalette bırakıp kaçan,çöpe atan çok. Aradaki aile olma duyguları ve bağı tamamen sonradan oluşup gelişen şeylerdir. Çağımızdaki yapay paketli şeylerle beslenme,kirli hava kirli sular nedeniyle de kanser,kısırlık oranlarının ne kadar arttığını düşünürsek bu yapılması gereken bir uygulama olacak insan türünün devamı için geliştirilmeli.

rrr

1-avantaj:anne kürtaj ister baba istemez ise bu yöntem hayat kurtarıcı! 2-dezavantaj:bebek ve anne arasındaki bağ kopar, bilimin alacağı çok yol var, telepatinin cihazlar sayesinde %70 e varan istatiksel sonuçlarla mümkün kılındığını biliyoruz, insan beyni karçaşık ve küçük ölçüde gerçekten anne ile bebek arasında soyut değil gerçekten somut telepatik bir bağ olabilir küçük de olsa, ileride böyle bir bağı keşfettiklerinde aaa tüh demenin alemi yok. kalbinin atışını anne hissediyor o bebeğin, vucudu ona göre ayarlanıyor, dokuz ay taşıdığı için parçası olarak görüyor telepati olmasa bile, ki olabilir beyin karmaşık önce beynimizi bilimle tam çözün bakın bilim dışı şeyler olabilir demiyorum bi tam çözün bilimsel olarak tamam. ki bu telepati olayı da telekinezi gibi uydurma bişey değil her nekadar ikisi de film konusu olsa da gerçeklik payları apayrı. karıştırmayın.

rrr

anne bebeğine sahip olmak istiyor sa ve sağlığı yerindeyse bu uygulama yasak olmalı, kürtaj düşünüldüğünde sadece yasal olmalı, veya evlatlık vermek istiyor ise bebek bir rahimden diğerine aktarılmalı erken dönemlerde, bu yöntem üzerine buluşlar yapın kafanız iyiye çalışsın. ha gayim bak bu yöntem benim erkek arkadaşımla baba olmamızı sağlasa bile karşıyım, bencil değilim, her bebek bir annenin içinde gelişip insan olmalı, belki bilmediğimiz bir insanlık duygusu veriyordur, deneme yanılma ile bir kişiyi, bir bebeği, geleceğin bireyini riske atmaya değmez, tam olarak çözün bizi sonra fantezilerinizi uygulayın üstümüzde!!!!!!!

rrr

sonuç olarak kürtaj yerine geçmeli bu uygulama babanın bebeği istediği zamanlar.

Gizli Kullanıcı

eğer bir komplikasyon bir hastalık yoksa taşımayı tercih ederim o sancıyı da çeker doğururum ama en azından bu olursa insanlar bebeklerini daha güvenli bir ortamda tutabilir belki bebek ölümleri azaltılabilir. gerçi bunun gelişip yaygınlaşması bir yüzyılı bulur ya neyse.

tosarik

ne malum matrixde yasamadigimiz? belki yasadigimiz matrixde gercekten tanri bile vardir (tanrida matrixin bir parcasi) belki cennet cehennem bile vardir ama o da sadece matrixin bir parcasidir evet böyle böyle düsüne düsüne kafayi yicez.

rrr

var olmaya devam edelim de benliğimizi kaybetmeden, isterse mario oyununda olalım umrumda olmaz yürüyen mantarları ezmeye devam ederim

daltonsan

Ya belki rahatsızlığı nedeniyle anne olamayan insanlar için iyi bir gelişme fakat doğal düzen bozuluyor yavaş yavaş. Anne karnında oluşan anne bebek bağını hiçbir zaman yakalayamayabilir bu ebeveynler mesela. Bence desteklenecek bir gelişme değil.

Görüş Bildir