Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Doğumunun 92. Yılında Marilyn Monroe Hakkında 16 Gerçek

 > -

1. Gerçek İsmi Marilyn Monroe Değildi.

Marilyn Monroe olarak tanıdığımız efsanevi aktris, Norma Jeane Mortensen adıyla 1 Haziran 1926'da doğdu.

2. Çocukluğunun Bir Kısmını Yetimhanelerde Geçirdi.

1935 yılında Marilyn'in ilk kaldığı yetimhane olan Los Angeles Kimsesizler Yurdu, 1956'da yeniden inşa edilmiş olup; Hollygrove Kimsesizler Yurdu olarak halen hizmet vermektedir.

3. İlk Evliliğini 16 Yaşında Gerçekleştirdi.

Marilyn, 1942 yılında aile dostlarının oğlu Jim Dougherty ile yetimhane hayatından kurtulmak için evlendi.

4. İlk Eşi Jim'e Tek Bir Şekilde Hitap Ederdi.

Jim Dougherty bu durumdan hiç memnun olmasa da, Marilyn kendisine "babacık" anlamına gelen "daddy" kelimesi ile hitap ederdi.

5. İsmini Marilyn Monroe Olarak 20 Yaşındayken Değiştirdi.

20th Century Fox tarafından ismi fazlasıyla uzun ve telaffuzu zor bulunduğundan dolayı, sahne ismi Marilyn Monroe olarak değiştirilmiştir. Marilyn isminden önceleri pek memnun olmayan hatta "Marilyn nasıl yazılıyor onu bile bilmiyorum" dediği bilinen aktris, isminin Monroe kısmını annesinin kızlık soyadı olması nedeniyle kendisi seçmiştir.

6. Babasının Kimliği Halen Kesin Olarak Bilinmemektedir.

Charles Stanley Gifford, Marilyn'in annesi tarafından babası olduğu iddia edilmiş kişidir. Ancak Gifford'un ailesi halen Marilyn Monroe ile hiçbir bağları olmadığını iddia ediyor.

7. İlk Beyaz Perde Deneyimi, 1947 Yılındadır.

Marilyn'in ilk filmi Şaşırtıcı Bayan Pilgrim olarak da bilinen "The Shocking Miss Pilgrim"dir. Marilyn, bu filmde telefon operatörü olarak bir anlığına görünür.

8. İkinci Evliliğini 1954 Yılında Joe DiMaggio İle Yaptı.

Joe DiMaggio, Marilyn'in kariyerini onaylamıyor; eşinin çalışmamasını tercih ettiğini çok sık dile getiriyordu.

9. The Seven Year Itch Filmindeki Meşhur Sahne Yüzünden Şiddet Gördü.

Yaz Bekarı olarak bilinen The Seven Year Itch filmindeki meşhur fan sahnesinin çekiminde sette o kadar fazla ışık vardı ki, Marilyn'in elbisesi vücudunu örtmekte yetersiz kaldı. Sete gelen eşi Joe DiMaggio bu duruma çok öfkelendi ve aynı akşam Marilyn'e şiddet uyguladı.

10. Üçüncü Evliliğini Arthur Miller İle 1956 Yılında Yaptı.

Joe DiMaggio ile 1 yıl bile sürmeyen evlilik yaşamı, Arthur Miller ile 6 yıl devam etmiştir.

11. Frank Sinatra'nın Sevgilileri Arasındadır.

Evin içinde çıplak dolaşması ile bilinen Marilyn, bir keresinde Frank Sinatra'nın arkadaşlarıyla poker oynadığı salona çırılçıplak girip; Sinatra'yı çileden çıkarmıştır.

12. Los Angeles'tan Nefret Ederdi.

Marilyn, yaşamı boyunca Los Angeles'tan kurtulup aşık olduğu tek şehir olan New York'a yerleşmeyi hayal etti. New York'ta bir süre yaşadıysa da, burası onun hep geçici evi olarak kaldı.

13. Marilyn'e "Paranoid Şizofreni Sınırında" Teşhisi Konulmuştur.

Psikiyatristi Doktor Ralph Greenson'un Marilyn'e koyduğu "Paranoid Şizofreni Sınırında" Teşhisi, bugün de aktris için halen doğru kabul edilmektedir.

14. FBI Tarafından Oldukça Yakın Takip Ediliyordu.

Nedeni Kennedy'lerle yakınlığına bağlansa da Marilyn Monroe, aile ile yakınlaşmasından uzun zaman önce FBI tarafından yakın takibe alınmıştı. Güçlü paranoyak hisleri sayesinde takip edildiğini erken fark eden Monroe, FBI ajanlarını atlatabilmesi ile övünürdü. Elbette, o zamanlar zaten hasta olan aktrise kimse inanmıyordu.

15. ABD'nin 35. Başkanı John F. Kennedy ile İlişki Yaşamıştır.

Oldukça yakınlaştığı Kennedy ailesini saplantı haline getiren Marilyn, John F. Kennedy'nin bir süre sonra kendisi ile görüşmek istememesi üzerine, telefonlarına çıkmamasına rağmen ısrarla Beyaz Saray'ı aramıştır.

16. Ölümünün Kesin Nedeni Halen Gizemini Korumaktadır.

Marilyn'in 4 Ağustos 1962'de gerçekleşen ölümünün nedenleri arasında intihar etmiş olabileceği, FBI'ın işin içinde olabileceği gibi pek çok iddia ortaya atılmış ancak günümüzde dahi erken ölümünün kesin sebebi bilinememektedir. 2006 yılında Bilgi Özgürlüğü Yasası ile İç Güvenlik olarak tanımlanmış Marilyn Monroe hakkında 97 tane belge daha açıklayan FBI'ın elinde halen açıklanmayan sayısız belge ve dosya bulunuyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metin-celik2

o zaman fotomontajmı vardıda resimlre sahte diyorsunuz çok komiksiniz

seray-fenty

Hayatımda gördüğüm en mükemmel kadın diyebilirim herşeyi ile bana büyük bir ilham ikon yaşadığı onca sıkıntıdan sonra efsane olan sanatçılardan oyunculuğu şarkıları ve eşsiz güzelliği ile mükemmel bir efsane....

nilay-lailova

marlyn monrue gercekten cok guzel kadin olmus ben bu kadini birde 21.asrin sopuyla makyaj teknikleri ile dusunub vay bee diyorum :D

ahmet-atila

Marilyn daha doğar doğmaz hayata 1-0 başlamıştı..Marilyn Monroe bütün biyografileri, onun da 36 yaşında hayata veda etmeden önce babasını aradığını yazar. Başkan Kennedy'nin yaş gününde şarkı söylediği o ünlü 1962 yazında evine kapanmış ve huzuru Nembutal haplarında arar olmuştu. Kalabalıklardan süzülüp yapayalnız kaldığında en başa, hayat macerasının başladığı yere dönmek istedi ve hiç görmediği babasını aradı: "-Baba benim, Norma Jean" dedi umutla... Şöhret olmadan kullandığı isim, telefonun karşı ucundaki adama bir şey ifade etmemişti. Şöhretli olan adını kullandı. "-Filmlerini gördüm" dedi karşıdaki adam... "- O benim sahte adım. Ben Norma Jean'im... Senin kızın" diye çırpındı telefonda. Adam öyle birini tanımadığını söyleyerek kapattı telefonu. Marilyn saatlerce "Ben Norma'yım baba" diyerek ağladı. Artık çok geçti. Norma'nın öldüğünü anlamıştı. Şimdi yapılacak tek şey Marilyn'i de öldürmekti. O da öyle yaptı. 5 Ağustos 1962 günü odasında ölü bulundu.

zangoccocuk

Marilyn Monroe mu? Artık kabak tadı verdi.

Görüş Bildir