Malezya'da Muhalefet Liderine 5 Yıl Hapis

19PAYLAŞIM

Malezya’da 'eşcinsel ilişkiye girmek' suçlamasıyla yargılanan muhalif lider Enver İbrahim’in 5 yıllık hapis cezası onandı. Enver’in destekçileri kararı protesto etti.

Malezya Yüksek Mahkemesi, muhalefet lideri Enver İbrahim’i “aynı cinsle cinsel ilişkiye girmekten” suçlu bulan Temyiz Mahkemesi'nin kararını onadı. 5 yıl hapse mahkûm olan Enver, kararı “yargı bağımsızlığının katli” olarak değerlendirdi.

Mahkeme, 67 yaşındaki politikacıyı Mart 2014’te suçlu bulmuştu. Bunun üzerine Enver, kararı temyize götürdü. Mahkeme heyeti başkanı Ariffin Zekeriya, Enver'in yardımcısı Saiful Bukhari Azlan ile ilişkiye girdiğine dair çok sayıda kanıt bulunduğunu açıkladı. Zekeriya, Enver hakkındaki suçlamaların "siyasi komplo" olduğuna ilişkin iddiaların ise ispatlanamadığını kaydetti.

Enver: Masumum

Başbakan Necip Razak hükümetinin önündeki "en büyük engel" olarak görülen Enver, mahkeme çıkışı “Ben masumiyetimi koruyorum. Bu karar, benim siyasi kariyerimi bitirmek için kurulmuş politik bir komplonun ürünüdür” dedi.

Daha önce yolsuzluk suçlamasıyla hapis yatan Enver, “Hapishaneye üçüncü kez başım dik şekilde giriyorum” diye konuştu.

Üç muhalefet partisi ittifakına liderlik yapan Enver, 2018 seçimlerine de katılamayacak.

Hükümet: Davaya müdahale etmedik

Enver'e destek veren yüzlerce kişi, mahkeme binası önünde toplanarak kararı protesto etti. Başkent Kuala Lumpur’daki gösterilerde eylemciler, 1957 yılından bu yana yönetimde olan koalisyon hükümeti Barisan Nasional’i istifaya çağırdı.

Başbakan Necip Rezak hükümeti, davaya müdahale ettikleri iddialarını reddetti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Asya'dan sorumlu Direktörü Phil Robertson, "Başbakan Necip Razak hükümeti, demokratik özgürlükler ve bireylerin özel hayatının korunması hakkı pahasına Enver İbrahim'e karşı siyasi amaçlı suçlamayı onadı. Bu duruma izin verilmesi, Malezya'da insan haklarına saygı ve demokrasinin daha fazla zarar görmesine neden olacaktır" dedi.

Suçlamalar 17 yıldır sürüyor

Enver İbrahim, 1993'de Malezya başbakan yardımcısı oldu. Ancak yaşanan ekonomik krizin ardından Malezya başbakanı Mahathir Muhammed ile görüş ayrılığına düştü. Eylül 1998’de görevden alındı.

Hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları asılsız çıktı. Ancak 1998'in Kasım ayına gelindiğinde suçlamalar cinsel içerik kazandı. 1989 - 1992 yılları arasında şoförlüğünü yapan Azizan Ebubekir, Enver ile ilişkiye girdiklerini ve Enver’in kendisini seks kölesi olarak kullandığını iddia etti.

İddialar üzerine tutuklanan ve 6 yıl hapis yatan Enver, Azizan Ebubekir'in ifadelerinin çelişkili ve yanlış olduğu gerekçesiyle Eylül 2004’te serbest kaldı.

Eşcinsellik suç

Siyasete devam eden Enver’in liderlik ettiği muhalif hareket, Mart 2008'de yapılan seçimlerde büyük başarı kazandı. Ancak seçim sistemi nedeniyle parlamentoda çoğunluğu elde edemedi.

Seçim başarısının ardından yeniden “eşcinsel eylemde bulunmak” suçlamasıyla karşı karşıya kalan Enver, 2012'de Yüksek Mahkeme tarafından aklandı.

Hükümet, mahkeme kararını temyize götürdü. Temyiz Mahkemesi, 7 Mart 2014’te Enver'i suçlu buldu ve 5 yıl hapse mahkûm etti.

Ülkenin en zengin eyaleti Selangor'da yapılacak ara seçimden iki hafta önce alınan Temyiz Mahkemesi kararı nedeniyle Enver, 23 Mart 2014’teki seçime katılamadı.

Müslümanların çoğunlukta olduğu Malezya'da eşcinsellik suç kabul ediliyor.

Kaynak: Reuters, AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir