Görüş Bildir
Haberler
Mahkeme Radar Cezasını İptal Etti: Yanlış Ölçülmüş Olabilir

Mahkeme Radar Cezasını İptal Etti: Yanlış Ölçülmüş Olabilir

Nazan Akça Subaşı'ya, hız limitini 2 kilometre aştığı için 314 lira para cezası verildi. Subaşı, cezayı yargıya taşırken, mahkeme cihazın yanlış ölçüm yapabileceğine dikkat çekerek cezayı iptal etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Avukat Nazan Akça Subaşı, 21 Ağustos'ta bir müvekkilinin duruşması için Amasya'ya gitti. Subaşı, otomobiliyle Amasya-Tokat arasında yer alan İpek Caddesi'ni kullanıp, aynı gün Adana'ya geri döndü. Ancak bir süre sonra Subaşı'na İpek Caddesi'nde 70 kilometre olan hız limitini aştığı gerekçesiyle 314 lira para cezası geldi.

Söz konusu hız limitini, 79 kilometreyle aştığı için cezayla karşılaştığını gören Nazan Akça Subaşı, Amasya Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü'nce kendisi için düzenlenen ceza tutanağına itiraz edip, Amasya Sulh Ceza Hakimliği'ne 18 Eylül'de başvuruda bulundu. Mahkeme, söz konusu başvuruyla ilgili olarak kararını 3 ay sonra verdi. 18 Aralık'ta açıklanan kararla birlikte idari para cezası da iptal edildi.

'Cihazların yanlış ölçebilme ihtimali var'

'Cihazların yanlış ölçebilme ihtimali var'

Mahkeme gerekçeli kararında, 'Aracın, 79 kilometre hızla seyrederek, azami hız sınırını yüzde 10 nispetinden 2 km/s aştığı ve hız aşımın miktarının düşüklüğü dikkate alındığında; EDS cihazlarının kalibrasyon hatası, ışık ve metal yoğunluğu nedeniyle bu hız limitlerini yanlış ölçebilme ihtimalinin olduğu; olaydaki hız aşımı miktarının makul bir miktar olduğu yargı kararları doğrultusunda bu kadar az bir hız aşımı miktarının, makul sayılabileceği ve cezalandırılmasının hakkaniyet ilkesine aykırı olacağı anlaşılmaktadır' denildi.

'Mahkemenin böyle güzel bir gerekçe yazacağını beklemiyordum'

'Mahkemenin böyle güzel bir gerekçe yazacağını beklemiyordum'

314 liralık idari para cezasının kaldırılması ve ödediği ceza miktarının kendisine iadesi yönünde karar çıkan Avukat Nazan Akça Subaşı, 'Amasya'ya duruşma için gidiyordum ve arkamdan trafik cezası geldi. Baktığımda da hız sınırı 70 olan yerde 79 kilometre ile gittiğimi ölçmüşler. Ben de savunmamı, 'Kesinlikle 79 kilometre hızla gittiğimi kabul etmiyorum' diyerek yazdım. Ben ancak bu savunmayı yaparken mahkemenin bu kadar güzel bir gerekçe yazacağını beklemiyordum. Mahkeme de gerekçesinde metal yoğunluğu, kalibrasyon hatası gerekçesiyle EDS cihazlarının yanlış ölçme ihtimali olduğu gerekçesiyle cezayı iptal etti' diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Tek Ton

ulan bende mersinden izmire giderken afyonkarahisar da 70 olan hız limitini 77 sınır ken 78 le girmişim 1 km farkla şaka gibi 314 tl paşa paşa ödedim bileydi... Devamını Gör

Sedat Yılmaz

Kendisinin avukat olmasının avantajı olabilir mi?

cinnet is coming

hız limiti 70 km, %10 opsiyon içine dahil edilmeliydi cihazın yanlış ölçme ihtimali. zorlama bir karar