Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mahkeme 'Kadının Beyanı Esastır' Dedi: Tecavüzcü Kocaya 18 Yıl Hapis

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Tepkiler üzerine Meclis'te komisyona geri çekilen 'cinsel istismar' önergesine ilişkin tartışmalar sürerken, yargıdan emsal oluşturacak bir karar geldi. Şanlıurfa'da mahkeme, eşe cinsel saldırı davasında savcının beraat talebine rağmen 'kadının beyanı esastır' diyerek sanık kocaya 18 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın açıklamasına göre AKP tarafından Meclis'e sunulan ve kamuoyunda tepkilere sebep olmasının ardından komisyona geri çekilen 'cinsel istismar' önergesi ile ilgili 'konu kapandı' ancak yankıları hâlâ sürüyor.

Adalet Bakanı Açıkladı: Cinsel İstismar Düzenlemesi Rafa Kalktı - onedio.com
Adalet Bakanı Açıkladı: Cinsel İstismar Düzenlemesi Rafa Kalktı - onedio.com

Şanlıurfa'dan emsal oluşturacak bir mahkeme kararı geldi.

Mağdur, tecavüzcüsüyle evlendirilmemişti ama evlendiği ilk günden itibaren Şubat 2016'ya kadar neredeyse sürekli kocasının cinsel saldırılarına maruz kaldı.

22 yaşındaki mağdur K.B. ve çiftçilik yapan 30 yaşındaki sanık M.T. 2015 yılında evlendi. Ancak evlendikleri günden sonra 1 yıl boyunca kadın, kocasının cinsel saldırısına maruz kaldı. 

CNN Türk'ten Büşra Sanay, haberinde neler yaşandığını şöyle aktarıyor:

Kocasının tecavüz etmesi sonucu hamile kaldı, bir çocuk doğurdu. Mağdur K.B, bir başka cinsel saldırı sırasında da bebeğini düşürdü.

Mağdur kadın, 2016 Ocak ayında suç duyurusunda bulundu, dava açıldı

Mağdur K.B, "kocasının evlendikleri günden Ocak 2016'ya kadar kendisiyle zorla birlikte olduğunu, tecavüz ettiğini, çeşitli eziyet ve işkencelerde bulunduğunu ve eğer bunları birilerine söylerse kendisini öldüreceğini söylediğini" anlattı. 

K.B., kocası M.T'nin evde yokken dışarıya çıkmasına da izin vermediğini ve kapıyı üzerine kilitlediğini ifade etti.

Mağdur K.B., "Can güvenliği olmadığı için şikayette bile bulanamadım" dedi. Suç duyurusunun ardından Şubat ayında iddianame yazıldı ve dava açıldı.

Savcı beraat talep etti, son sözü mahkeme söyledi: 'Kadının beyanı esastır'.

Tecavüz suçlamasıyla yargılanan M.T. hakkında davanın 10. duruşmasının sonunda karar çıktı. 

Savcılığın, "mağdura darp ve cebir olmaması, sanığın istikrarlı bir şekilde inkara dönük savunmaları, tanıkların yani sanığın anne ve babasının olayları doğrulamaması" üzerine beraat istediği davada, mahkeme son sözü söyledi.

Kararında "kadının beyanları önemlidir" diyen mahkeme, Ocak ayından beri tutuklu yargılanan sanık M.T.'yi 18 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanık K.B. Şanlıurfa Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir