Görüş Bildir
Haberler
Macaristan: Vatandaşların Güvenliği İçin Sınırı Kapattık

Macaristan: Vatandaşların Güvenliği İçin Sınırı Kapattık

Onedio Medya
17.10.2015 - 13:05
İçeriğin Devamı Aşağıda

Macaristan hükümeti, ülkenin Hırvatistan'la olan sınırının kapatılacağını açıkladı ve gece TSİ 00:00'da sınıra dikenli teller çekildi. Sınırın kapanmasından dakikalar önce Zakany köyüne ulaşan bir grup göçmene geçiş izni verilirken ardından Macar askerleri 'Kapandı!' diye bağırdı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Macar hükümetinden yapılan yazılı açıklamada atılan adımların vatandaşların güvenliği için olduğu ifade ediliyor. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ise “[Sınırların kapatılmasının] ideal çözüm olmadığını biz de biliyoruz ancak mevcut şartlarda elimizdeki en iyi ikinci seçenek” dedi.

Dışişleri Bakanı göçmenlerin hala Macaristan sınırları içerisindeki transit noktalarında iltica başvurusu yapabileceğini de ekledi.

Macaristan, Sırbistan’la olan sınırını da yaklaşık bir ay önce kapatmıştı.

Göçmenler Slovenya’ya yöneliyor

Macaristan’ın sınırlarını kapatması üzerine Avrupa ülkelerine gitmek isteyen göçmenlerin yönünü Slovenya’ya çevirebileceği ifade ediliyor. Cumartesi sabah saatlerinde çok sayıda göçmen Hırvatistan’dan otobüslerle yola çıkarak Slovenya sınırına ulaştı.

Hırvatistan İçişlieri Bakanı Ranko Ostojic, “Göçmenlerin kullandığı güzergah, koridor Slovenya’ya doğru dönüyor” dedi. Son gelişmeler üzerine Slovenya ise Hırvatistan – Slovenya güzergahında hizmet veren tüm tren seferlerini iptal etme kararı aldı.

Sınıra ilave polis gücü sevk edilirken İçişleri Bakanı Vesna Gjorkos Znidar, göçmenleri kabul etmeye devam edeceklerini, politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Merkel’in Ankara ziyareti

Avrupa’nın bir numaralı gündem maddesi haline gelen göçmen krizi, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bu hafta sonu gerçekleştireceği Ankara ziyaretinde de gündeme gelecek.

Cuma günü toplanan Avrupa Birliği liderleri, Türkiye’yle daha sıkı işbirliğinin sağlanabilmesi için Ankara’ya teklif edilebilecek konular üzerinde uzlaşmaya vardı.

Üzerinde anlaşılan maddeler şöyleydi:

  • Türkiye’ye 3 milyar euro mali yardım,

  • Göçmen akımının yavaşlamasıyla Türk vatandaşlarına vize uygulamasının kaldırılması yönünde adım atılması,

  • AB üyelik müzakerelerine hız verilmesi. 

BBC Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
9
4
3
3
2
0