Led Zeppelin 'Stairway to Heaven' İçin Hâkim Karşısında

337PAYLAŞIM

Led Zeppelin üyeleri Jimmy Page ve Robert Plant, efsane şarkıları ‘Stairway to Heaven’ın introsunu başka bir şarkıdan çaldıkları iddiasıyla açılan davada yarın hakim karşısına çıkacak.

Robert Plant & Jimmy Page

Jimmy Page ve Robert Plant, Stairway to Heaven’ın giriş bölümünün bir başka ABD grubu olan Spirit’in bir şarkısından çalındığı iddialarıyla ilgili ifade verecek.

Taurus’un Stairway to Heaven’dan 3 yıl önce yani 1967’de yazıldığını belirten Spirit üyelerinin açtığı dava uzun süredir müzik dünyasının gündemindeydi.

Spirit grubu, şarkının girişinin Taurus isimli enstrümantal şarkının girişiyle aynı olduğunu savunuyordu..

“İki şarkıyı birden dinleyin ve kendi kararınızı verin"

Spirit grubunun gitaristi Randy Wolfe ise konuyla ilgili herhangi bir yasal işlem gerçekleştirilmeden 1997’de hayatını kaybetmişti. Dava ile Randy Wolfe’ın vasisi Michael Skidmore ve avukatları ilgileniyor. 

Wolfe, ölmeden önce California’da bir gazeteye verdiği röportajda “İki şarkıyı birden dinleyin ve kendi kararınızı verin. Ben buna kandırmak derim. Ve bu beyler şarkıyla milyon dolarlar kazandı. Bir kere bile teşekkür etmediler ya da bunun için ödeme yapabilir miyiz demediler. ” demişti.

Led Zeppelin - Stairway to Heaven

Led Zeppelin, 26 Aralık 1968’de Denver’da ilk Amerika konserlerini verirken Spirit grubundan önce sahne almıştı. Ancak Led Zeppelin üyeleri verdikleri ifadede, Spirit ile herhangi bir iletişimlerinin olmadığını ve müziklerini hiç dinlemediklerini söylediler.

Spirit - Taurus

Dosyada 16 şarkı daha var

Dava dosyasında Lez Zeppelin’e yönelik tarihi blues ve diğer şarkıcıların eserlerinden alıntılar yaptığı ve bunun için telif ödemediği iddiaları da yer aldı.  Ayrıca, iddialar kapsamında grubun 16 şarkısı delil olarak sunuldu. Bu listede grubun klasiklerinden Whole Lotta Love ve Babe I’m Gonna Leave You şarkıları yer alıyor.

Kültür Servisi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir