Görüş Bildir
Haberler
Kuver Ücretinde Emsal Karar: 30 TL'lik 'Sandalye Örtüsü' Bedeli İtiraz Sonucu Düşürüldü

etiket Kuver Ücretinde Emsal Karar: 30 TL'lik 'Sandalye Örtüsü' Bedeli İtiraz Sonucu Düşürüldü

Batuhan
06.08.2019 - 15:53

Avukat Ersan Taştekin, ailesiyle gittiği İstanbul Four Seasons Otel 'de kendisinden alınan 120 TL’lik 'sandalye örtüsü ücreti' nin 80 TL'sini Tüketici Hakem Heyeti kararı ile geri aldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhuriyet'ten Cüneyt Muharremoğlu'nun haberine göre, Ailesi ile İstanbul Four Seasons Otel giden avukat Ersan Taştekin’in faturasına kişi başına 30 TL’lik “sandalye örtüsü ücreti” eklendi.

"295 TL hesap getirdiler"

"295 TL hesap getirdiler"

Taştekin yaşadığı olayı şöyle anlattı: “Four Seasons Oteli’ne bir şeyler içmek için gittik ve her zaman bulunduğumuz deniz kenarındaki kafeye annem, eşim ve kızım ile birlikte dört kişi olarak oturduk. Çay, kahve içtik, tatlı yedik hesabı istedik ve bize ‘Chair Cover Charge’ (Sandalye örtüsü ücreti) adı altında kişi başı 30 TL ek ücretle birlikte olmak üzere toplam 295 TL hesap getirdiler.”

Taştekin Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne başvurdu

Taştekin Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne başvurdu

Otelin kendisine bu konuda uyarı yapmadığını, hesaba eklenen “sandalye örtüsü ücreti”nin hiçbir yasal dayanağı bulunmadığını belirten Taştekin, Beşiktaş Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne başvurdu.

120 TL'nin 80 TL'sini geri alacak

120 TL'nin 80 TL'sini geri alacak

Beşiktaş İlçe Tüketici Hakem Heyeti, konuyla ilgili kararını verdi. İstanbul Four Seasons Oteli'nin savunma yapmadığı dosyada Tüketici Hakem Heyeti, Taştekin'in talebini kısmen kabul etti. Kararda, 'Dosya ve belgeler heyette incelenmiş olup, kuver ücreti olarak fahiş fiyat belirlenmesi nedeniyle şikayetin kabülüne karar verilmiştir' denildi. Taştekin, kararlarla verdiği 120 TL'nin 80 TL'sini geri alacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"En iyi hizmeti sağlamak için bu ücret alınıyor"

"En iyi hizmeti sağlamak için bu ücret alınıyor"

Otel yetkilileri, daha önce yaptığı açıklamada uygulamanın yeni olmadığını, geçen yıl da “sandalye ücreti”nin alındığını açıklamıştı. Yetkililerden alınan bilgiye göre “sandalye ücreti” nisan-ekim ayları arasında dış mekânda oturan müşterilerden alınıyor. Otel müşterileri ve kurumun özel kartına sahip olan kişiler bu ücreti ödemiyor. Yetkililer, “Terasta her müşteriye su, meyve suyu ve kurabiyeden oluşan hoş geldiniz ikramı yapılıyor. Boğaz’da yoğun talep gören bu bölümümüzde en iyi hizmeti sağlamak için bu ücret alınıyor. Bazı yerler bunu kuver ücreti diye adlandırıyor. Bu dünyanın her yerindeki olan küresel bir yaklaşım” ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
422
144
45
19
15
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
gorky

az bile yapmışlar bence sandalyenin 4 ayağının zemine teması için de ayrı ayrı 5 tl alınması lazım 'chair ground touching pay' adı altında çaktırmadan(!)

Aşkito muyum ben

'mekanımızda toplam 200 defa nefes alıp verdiniz' oksijen kullanma ücreti almamışlar. Ayıp. Gerçekten.

Olta Balıkçısı

Boğaza karşı çevirip sikiyorlar fantezinin güzelliğine bakar mısınız.