Görüş Bildir
Haberler
Kur Korumalı Hesaplarda Faiz Düzenlemesi: Dolar Böyle Giderse Hazine'ye Maliyeti Korkutucu!

Kur Korumalı Hesaplarda Faiz Düzenlemesi: Dolar Böyle Giderse Hazine'ye Maliyeti Korkutucu!

Kur Korumalı Hesap (mevduat) katılımında faizle ilgili düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanırken, Rusya-Ukrayna geriliminin artması ile kurda görülen yükselişin Hazine'ye maliyeti de tedirgin ediyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Uygulanacak faiz oranı ne olacak?

Uygulanacak faiz oranı ne olacak?

Mevduat ve katılma hesaplarının kur artışlarına karşı desteklenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karara göre, mevduat bankalarının bugünden itibaren açılacak KKH’lere uygulayacağı faiz oranı, TCMB tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında olamayacak. Bu kapsamda 3 aydan kısa 12 aydan uzun olmamak üzere açılacak KKH’lere yapılacak ödemelere ve kur farklarının hesaplanmasına ilişkin uygulama talimatı TCMB tarafından belirlenecek.

Para Medya haberine göre, katılım bankalarında KKH’lere sağlanan getirinin TCMB’nin katılım bankaları ile açık piyasa işlemleri kapsamında yaptığı bir hafta vadeli geri satım vaadi ile alım işlemlerinde oluşan maliyetten düşük olması halinde aradaki farkı katılım bankası karşılayabilecek, karşılanmayan kısım için destek sağlanmayacak.

Ne zaman ödenecek?

Ne zaman ödenecek?

Vade sonunda TL mevduat sahibine anapara ile faiz TL katılma hesabı sahibine ise katılma hesabı bakiyesi banka tarafından aynı gün ödenecek. Vade sonu kurunun vade başı kurundan düşük olması durumunda TCMB tarafından kur farkı ödemesi yapılmayacak.

KKH’nin vadeden önce kapatılması halinde hesabın kapatıldığı tarihteki kurun, vade başı kurundan yüksek olması durumunda TCMB tarafından kur farkına ilişkin ödeme yapılmayacak. Hesabın kapatıldığı tarihteki kurun, vade başı kurundan düşük olması durumunda; hesabın vadeden önce kapatıldığı tarihteki kur üzerinden hesap bakiyesi güncellenecek.

TCMB tarafından aktarılacak desteğin hak sahipliğinin tespiti ile desteğin doğru ve tam hesaplanmasında TL vadeli mevduat veya TL katılma hesaplarının açıldığı banka sorumlu olacak.

Geçici maddede ne diyor?

Geçici maddede ne diyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı karar kapsamında sağlayacağı desteğe ilişkin tutarları, TCMB nezdinde açılacak destek hesabına aktaracak. TCMB, destek hesabındaki bakiyeyi bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında olmamak kaydıyla nemalandırmakla yükümlü olacak.

Karara eklenen geçici maddeye göre, vadesinden önce kapatılan mevduat ve katılma hesaplarından yapılan kesintiler; varsa nemaları ile birlikte bankalar tarafından bugün itibarıyla 3 iş günü içinde destek hesabına aktarılacak. Destek hesabına ilişkin esaslar Hazine ve Maliye Bakanlığı ile TCMB arasında imzalanacak protokolle belirlenecek.

Karar, 21 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi.

Kur Korumalı Hesapların (Mevduat) Dolar/TL kurundaki oynama ile Hazine'ye maliyeti ne olacak?

Grafikte maliyet yükselişi şu an ne kadar?

Grafikte maliyet yükselişi şu an ne kadar?

Görselde 'ok' ile gösterilen 14,10 seviyesinde 13 milyar olarak gösterilen maliyet, 15 liranın görülmesi halinde 43 milyara çıkıyor. Kademeli olarak yükseliş 20 liraya kadar hesaplanmış.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ekonomi yönetiminin alması gereken önlemler!

Ekonomi yönetiminin alması gereken önlemler!
twitter.com

Eski Hazineci ve bankacı Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota da bu grafiğe şu yorumu yapıyor:

Ukrayna krizinin yaratacağı güvenlik, enerji, turizm, ticaret riskleri nedeniyle ekonomi yönetiminin alması gereken birçok önlem var.

Tek odaklandıkları ise 'faiz sebep, enflasyon netice' safsatasının ürünü olan KKM patlamasın diye arka kapıdan döviz satıp seviye savunmak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Maher

halay cekenlerin gotune girsin bu, onlar odesin amk..

demet saygılı

Kerim Rota: "...Tek odaklandıkları ise 'faiz sebep, enflasyon netice' safsatasının..." Aman Kerim Bey sözün sahibi alınabilir... safsata ne demek, ha şa :)