Görüş Bildir
Haberler
Kur'an Kursunda Skandal: Hoca, Dört Çocuğu Önce İstismar Edip Sonra Diriliş Ertuğrul Seyrettirmiş...

etiket Kur'an Kursunda Skandal: Hoca, Dört Çocuğu Önce İstismar Edip Sonra Diriliş Ertuğrul Seyrettirmiş...

Ulaş
16.09.2021 - 13:13

Gazeteci Barış Pehlivan, Kahramanmaraş'taki bir Kur'an kursunda gerçekleşen cinsel istismarı köşesine taşıdı. Kur'an kursunda dört çocuğun hoca tarafından istismar edildiğini aktaran Pehlivan 'Önce istismar, sonra Diriliş Ertuğrul' başlıklı yazısında çocukların ifadelerine de yer verdi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Barış Pehlivan'ın bugün köşesine taşıdığı yazının ilgili bölümü şöyle: 

Hamama gittiğimizde ‘Pantolonunu indir’ dedi, ben indirmedim. Kurstan kovulacağım.” 

Arkadaşına bunu anlatırken ağlıyordu. Kovulacağını düşündüğü yer Kuran kursuydu. Bir kez daha cinsel istismarına boyun eğmediği kişi kurstaki hocasıydı. Her şey 11 yaşındayken başlamıştı. 

Okurken düşüyor, yazarken boğuluyorum. 

15 Şubat 2020’de bir babanın telefonu çaldı. Arınç Kuran Kursu’ndaki oğlu B.T. arıyordu. Yatılı kaldığı kurstaki hocası Ruhullah Çelik’ten bahsediyordu. Onun kendisine uzun zamandır cinsel istismarda bulunduğunu anlatıyordu. 

Baba, soluğu Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesindeki müftülükte aldı. Savcılık devreye girdi, şu an masamda duran ifadeler çocukların ağzından döküldü. 

Zor ve keserek aktarıyorum: 

“Zorla pantolonumu indirdi. Arkamı dönmemi istedi. İlişki sonrasında arkamda ıslaklık hissederdim. Haftada 3-4 kez bu şekilde yanına çağırırdı. Yaşanan bu olayları birine anlatmam halinde dövmekle ve benim hakkımda tutanak tutmakla tehdit etti.” 

Bitmiyordu. Soruşturma derinleştikçe başka mağdur çocukların da olduğu ortaya çıktı. 

M.E.S. anlatıyor: 

“Ruhullah buzdolabından dondurma aldı ve arka tarafıma sürdü. Sonra sürmüş olduğu dondurmayı yaladı. Cinsel organıma dokundu. ‘Yapma’ dememe rağmen devam etti. 15 dakika sürdü. Sonra ‘Diriliş Ertuğrul’ isimli diziyi telefondan izletti. Odadan çıkarken ‘Bu olayı kimseye deme’ dedi.” 

Kimseye anlatamasa da kurstaki arkadaşları farkındaydı. Savcılık, dört çocuğun tanık ifadesiyle Kuran kursundaki istismarı doğruladı. Uzmanlar da mağdur çocukların ifadelerinin tutarlı ve güvenilir olduğunu raporlaştırdı. 

Sıra istismar şüphelisi Ruhullah Çelik’in ifadesine geldi. Çelik, mağdur çocuğun kendisini şikâyet etmekle tehdit ettiğini iddia etti. Yetmedi, itibarı zedelenmesin diye çocuğa cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. İstismar ettiği diğer çocuğu ise derslerine ilgisizlikle suçladı. Tutuklandı. 12 yaşından küçük çocuklara cinsel istismarla suçlanıyordu. 

Belgelerden okuyorum. Ruhullah Çelik, Kahramanmaraş İl Müftülüğü’nün “Toplum Yararına Çalışma Projesi” kapsamında Arınç Kuran Kursu’nda çalışmaya başladı. Kursta 2017’de temizlik görevlisiyken 2019’da hoca oldu. Soruşturma dosyasına giren istismarları da o dönemler arasında gerçekleştirdi. Ne garip, daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından imam hatip olarak Antalya’da görevlendirildi. 

İnanmak istiyorum; Diyanet başlattığı idari soruşturma sonucunda istismarcı hocayla ilişkiyi kesti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
261
100
79
17
10
4
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
rcpbyrm

başka bir haberde de "kuran kurslarına niye karşı çıkıyorsunuz" diyen bir yorum vardı... insanların neden kurslardan korktuğunu birazcık da olsa umarım anlam... Devamını Gör

Tubi

Ben de şimdi o yorumun altına bu haberin linkini atmaya gidiyordum.

Bozkurt

Bu kursların sapkın bir zihniyete hizmet ettiğini anlamak için hayatta olmak yeterlidir. Aileler nasıl bir akıl tutulması yaşıyor da çocuklarını buralara gön... Devamını Gör

cristophernolann

kanım dondu okurken. umarım her insan yaşattığını yaşamadan ölmez. söyleyecek küfür diyecek söz bulamıyorum artık.

Mr Logical

Bu ona beddua gibi olmamış sanki. İyi dilek ve temenni gibi olmuş...