Bir Kötü Haber Daha: Çernobil'de Radyasyon Seviyesi 16 Kat Arttı

 > 
2.1bPAYLAŞIM

Ukrayna'da bulunan ve 34 yıl önce yaşanan facia sonrası milyonlarca kişinin hayatını olumsuz etkileyen Çernobil Nükleer Santrali'nin civarında radyasyon seviyesinde artış yaşandı. Başlayan orman yangını sebebiyle bölgedeki radyasyon oranı 16 kat arttı. 

Euronews'ten Kerem Congar'ın haberine göre, yaklaşık 100 hektarlık alana yayılan orman yangınını söndürmek için 120'yi aşkın itfaiye eri görevlendirildi.

Erişilmesi mümkün olmayan yerler içinse yangın söndürme uçakları devreye girdi.

Çevre Denetleme Servisi Başkanı Yehor Firsov, pazar günü yapılan ölçümlerde belli noktalarda radyasyon oranının normalden 16 kat daha fazla olduğunu, bu nedenle yangının devam ettiği bazı noktalara radyasyon tehlikesi nedeniyle ekiplerin gönderilemediğini aktardı.

Firsov, söz konusu bölgeye yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta olan başkent Kiev'de ise radyasyon seviyesinin olağan seviyede olduğunu ve bu yönüyle herhangi bir tehlike görülmediğini de sözlerine ekledi.

Bölgede belirli noktalarda çıkan küçük çaplı yangınlarınsa kontrol altına alındığı kaydedildi.

1986 yılında yaşanan patlama sonucu dünyanın en büyük nükleer faciasına neden olan Çernobil Nükleer Santrali, Kasım 2016'da dev çelik bir kemerle kaplatılarak önlem alınmıştı.

Bölgede yaklaşık 20 yılı aşkın süredir sanayi üretim faaliyetleri yapılmazken, yakınlarda bulunan Volodymyrivka Köyü'nde yaşayan yaklaşık 200 kişi hariç yerleşim de bulunmuyor. 2019 yılında bölgeyi 100 binden fazla turist ziyaret etmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir