Görüş Bildir
Haberler
Koronavirüse Karşı Bağış Başlatan Ülkeler Arasında Türkiye Dışında Kimler Var?

etiket Koronavirüse Karşı Bağış Başlatan Ülkeler Arasında Türkiye Dışında Kimler Var?

Ulaş
31.03.2020 - 12:52

Koronavirüse karşı birçok Avrupa ülkesi ekonomik tedbir paketi açıkladı, Türkiye ise bağış talebinde bulundu. Erdoğan'ın yaptığı açıklama sonrası ülkelerin hangi yönteme başvurduğu da tartışılmaya başlandı. IMF kayıtlarına göre, Irak, Lübnan, Sri Lanka, Senegal ve Güney Afrika gibi ülkeler de Türkiye gibi bağış kampanyası yürütüyor. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Corona virüsünün ekonomiye getireceği ekstra yükü hafifletmek isteyen hükümetler yardım ve destek kampanyalarını peşi sıra açıklıyor.

ABD ve Güney Kore gibi ülkeler vatandaşlarına doğrudan nakit yardımında bulunurken Almanya ise esnafa karşılıksız para veriyor.

ABD ve Güney Kore gibi ülkeler vatandaşlarına doğrudan nakit yardımında bulunurken Almanya ise esnafa karşılıksız para veriyor.

Türkiye’de de her gün yeni bir destek ve önlem paketi açıklanıyor. Buna göre kamu bankaları vatandaşlara ve esnafa kredi veriyor. İşletmelerin borçları öteleniyor.

Dün akşam Ulusa Sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bir bağış kampanyası başlattı.

Peki Türkiye dışında hangi ülkeler bağış kampanyası başlattı?

Peki Türkiye dışında hangi ülkeler bağış kampanyası başlattı?

Sözcü'nün IMF'ye dayandırdığı habere göre, 25 Mart tarihi itibarıyla ülkeleri için bağış kampanyası düzenleyen ülkeler şöyle:

IrakSağlık Bakanlığı'nı maddi olarak desteklemek için Irak Merkez Bankası finansal kurumlardan bağış toplamak üzere bir fon kurdu. Fona Irak Merkez Bankası 20 milyon dolar, Irak Ticaret Bankası ise 5 milyon dolar yatırdı.

Lübnan: Hükümet ulusal dayanışma fonu kurdu. Bu fona sağlık malzemesi ve nakit yardımı kabul ediliyor.

Senegal: Hükümet ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 7'sine denk gelecek büyüklükte bir fon kurdu. Fonu ağırlıklı olarak özel sektör bağışları ve bütçe gelirleri oluşturuyor. Fon ilk etapta hane halkının harcamaları için kullanılacak. Oluşan fonun yüzde 10'luk kısmı ile acil gıda yardımı yapılması bekleniyor.

Sri Lanka: Hükümet SAARC COVID-19 Acil Durum Fonu isimli bir fon kurdu. Aynı zamanda devlet başkanı karantina ve sosyal refahı gözeten bir özel fon oluşturdu. Söz konusu fona vergiden muaf bağış yapılabilecek.

Güney Afrika: Oluşturulan dayanışma fonuna özel sektör de bağış yapabiliyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
592
235
67
38
17
14
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Nilay Bilgin

İşte bizim lig. Nerede olduğumuzu tam gördük.Irak-Lübnan-Senegal-SriLanka-Güney Afrika-Türkiye

Seda Yıldız

özellikle sri lanka gibi dünya devi bir ülkeyi eklememene bozulmadım değil

Jey

Dünya bizi kıskanıyor.

Poyraz aslan

gerçekten de dunya devleri ile yarışıyoruz