Koronavirüs İlk Sırada Değil! 2020 Yılında İnsanlar En Çok Hangi Nedenlerden Dolayı Öldü?

13PAYLAŞIM

Koronavirüs 2020'ye damgasını vurdu kuşkusuz. Ama dünyada bambaşka nedenler hala milyonlarca insanın ölümüne sebep oluyor. 2020 yılında dünyada insanlar en çok hangi nedenden öldü merak etmiş miydiniz? Wordlometer'in Aralık ayında yaptığı araştırma çok ilginç sonuçlar ortaya çıkarmış.

Not: Araştırma Aralık'ta yapıldığı için 2020'nin son günleri verilere dahil edilememiş.

10. Mevsimsel grip - 459.477 kişi

Koronavirüs ilk çıktığında "mevsimsel grip kadar ölüme yol açtığı" söyleniyordu. Koronavirüs çok daha fazla insan öldürmüş olsa da her yıl mevsimsel gripten dolayı ölenlerin sayısı da az değil. Genellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülen oldukça bulaşıcı bu hastalık, zayıf bünyelerde ölüme neden olabiliyor.

9. Susuzluk - 790.081 kişi

Dörtte üçünün sularla kaplı olduğu dünyamızda, bu suyun %97,5’i tuzlu su iken sadece %2,5’ini tatlı sular oluşturuyor. Hal böyleyken susuzluk dünya için büyük bir sorun. Zaten sebep olduğu ölüm sayısından da gayet anlaşılıyor. Biz de ülkece 2020'nin son aylarında susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kaldık. Ayrıca ilerleyen yıllarda da ülkemizi susuzluk tehlikesinin beklediği konuşuluyor. Bu büyük tehlikeyi hiçbir şekilde aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

8. İntihar - 1.006.094 kişi

Dünya gerçekten yaşanması zor ve acımasız bir yer. Bir milyondan fazla kişi geçen sene intihar ederek yaşamına son vermiş. Araştırmalar intihardan ölme oranının her yıl daha da arttığını söylüyor.

7. Trafik kazaları - 1.226.494 kişi

Dünyanın çoğu koronavirüs yüzünden neredeyse bütün bir yılı evde geçirmesine rağmen geçen sene 1 milyonu aşkın kişi trafik kazalarında ölmüş.

6. HIV / AIDS - 1.576.975 kişi

Bulaşıcılığı koronavirüs kadar olmasa da ölümcül etkisi ile geçmişte adını sıkça duyduğumuz bir virüstü HIV. Son yıllarda bu virüse tam anlamıyla çare bulunmasa da belirli ilaçlar, uygun beslenme ve egzersizler ile HIV virüsü kontrol altına alınabiliyor. Buna rağmen dünya üzerinde hala birçok insan HIV ve yol açtığı AIDS yüzünden yaşamını yitiriyor. Özellikle Afrika ülkelerinde HIV hala kontrol edilemeyen ölümcül bir virüs.

5. Koronavirüs - 1.826.910 kişi

2020 denince akla ilk gelecek, tarih kitaplarında kendine okkalı bir yer edecek koronavirüs yıl içinde yaklaşık 2 milyon kişinin ölümüne sebep oldu (2021 Ocak itibariyle 2 milyondan fazla insan koronavirüsten öldü). Hala koronavirüsten daha öldürücü etkenler mevcut tabii. Ancak diğer etkenlerle kıyaslanınca herkesin hayatını en çok değiştiren kendisi oldu. Umarız 2021'de yavaş yavaş dünyamızı terk eder.

4. Alkol - 2.346.557 kişi

Belki ülkemizde çok yüksek oranda alkolizm problemi yok. Ancak yapılan araştırmalar alkolizmin dünya genelinde büyük bir sorun olduğunu ortaya koyuyor. 

Alkol, çok tüketildiğinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok sağlık sorununa yol açıyor. Alkol bağımlılığının yol açtığı hastalık ve ölümler 2020 yılında milyonlarca insanda görülmüş.

3. Sigara - 4.690.151 kişi

Sigara her yıl dünyada yaklaşık 5 milyon insanı öldürüyor. Bu sene de yine bu sayıya yakın bir ölüme neden olmuş. Türkiye'de de yılda 100.000'i aşkın ölümün sigaradan dolayı olduğu söyleniyor. Sigara, en çok akciğer kanseri ve KOAH nedeniyle insanların yaşamını yitirmesine yol açıyor.

2. Kanser - 7.750.054 kişi

Çeşitli kontrol etme yöntemleri olsa da hala çare bulunamayan kanser hastalığı, milyonlarca insanı öldürmeye devam ediyor. 200'den fazla çeşidi olan kanserin en ölümcül türleri; akciğer, mide, karaciğer, kolon ve meme kanseri... Ancak bu konuda olumlu bir durum var ki o da şu; her geçen yıl kanserden hayatını kaybeden insan sayısı gittikçe azalıyor. 2018 yılında yaklaşık 10 milyon insan kanserden ölürken, 2019 ve 2020 yıllarında bu sayı gittikçe azalmış.

1. Açlık - 10.492.898 kişi

2020'nin en büyük sorunu koronavirüs gibi gözükse de dünyanın en büyük ve bir türlü çözülemeyen bir sorunu var; açlık. Gelir adaletsizliği gün geçtikçe daha çok kendini belli ediyor ve kanserin aksine açlıktan ölen insan sayısı hiç azalmıyor. Hatta Birleşmiş Milletler verilerine göre 2015'ten bu yana açlık çeken insan sayısı her yıl daha da artıyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Dünyada Görülen Açlık Hakkında 9 Gerçek - onedio.com
Dünyada Görülen Açlık Hakkında 9 Gerçek - onedio.com
10 Maddede Türkiye'de İnsanların Ölüm Sebepleri - onedio.com
10 Maddede Türkiye'de İnsanların Ölüm Sebepleri - onedio.com
Kadınlar mı Erkekler mi Daha Uzun Yaşıyor? Ülkelere Göre Her İki Cinsiyetin Ortalama Yaşam Süreleri - onedio.com
Kadınlar mı Erkekler mi Daha Uzun Yaşıyor? Ülkelere Göre Her İki Cinsiyetin Ortalama Yaşam Süreleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yesilzeytinn

yani açlıktan hareket edemeyen insanlar nasıl ve ne diye çocuk yapıyolar bilmiyorum. olan çocuklara oluyor. yapma o zaman yapmaa

bilim-bilimi

...

Görüş Bildir