Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Komplo Olabilir: '10YearChallenge' Akımını Facebook Yüz Tanıma Yapay Zekası İçin mi Başlattı?

135PAYLAŞIM

2019 yılına girmemizle beraber sosyal medya üzerinden yeni bir akım başladı, 10 yıl öncesine döndüren bir akım. Evet 2009 pek çoğumuza yakın tarih gibi geliyor olabilir ama tam tamına 10 yıl geçmiş. Kullanıcılar 10 yıl önce/10 yıl sonra fotoğraflarını koyarak yaşadıkları değişimlerini takipçileriyle paylaşıyor.

Bu akım oldukça şaşırtıcı veya ilgi çekici olsa da minik bir tehlike barındırıyor. Yüz tanıma teknolojisi desek?

Tamam detaylara inelim. 👇

Haklı olarak düşündüğümüz ilk şey "Yav kardeşim Facebook benim bilgilerimi alıp na'apsın?" olacak.

Minik bir örneklemeyle devam edelim, ya siz yüz tanıma programı ile ilgili bir yapay zeka programı geliştiriyorsanız ve bunun için zahmetsiz bir yol oluşturmak istiyorsanız? İnsanların sosyal medya üzerinden 'geriye dönüş' (TBT) yapması oldukça işinize yarar değil mi?

Kimisi dalga geçmek için kimisi de keyfi bir şekilde bu fotoğrafları paylaşmaya başlasa haliyle işiniz oldukça kolaylaşır.

www.standardmedia.co.ke

Kampanya Facebook üzerinden başlasa da Instagram ve Twitter'da da viral olmuş durumda. Hatta Facebook'ta son 3 gün içinde 5 milyondan fazla #10yearschallange (10 yıl meydan okuması) paylaşımı yapılmış durumda. 

Oldukça zahmetsiz ve kolay görünüyor değil mi?

Wired yazarı Kate O'Neill, bu akımın pek masum olmadığını düşündüğünü salı günü yayımlanan yazısıyla kamuoyuyla paylaştı. Tabii bu yazı ve iddialar tartışmalara neden oldu.

O'Neill, yazısında fotoğrafların belli bir açıda oldukça kolay analiz edilebileceğini açıkladı.

Yani, belli bir zaman aralığında olan iki fotoğrafın yan yana konularak paylaşılması yüz tanıma sistemlerinin küçük değişiklikleri daha iyi tanıması ve geliştirilmesi için mükemmel bir fırsat olabileceğini vurguluyor, O'Neill.

Yazarın yazısında belirttiği durum ise şöyle:

"Yaşa bağlı özellikler ve daha spesifik olarak yaş ilerlemesiyle, örneğin, insanların yaşlandıkça nasıl görünebilecekleri olasılıklarıyla ilgili bir yüz tanıma algoritması geliştirmek istediğinizi düşünün. İdeal olarak, birçok insanın fotoğraflarının bulunduğu geniş ve titiz bir veri kümesi istersiniz. 10 yıl gibi belirli bir süre içinde ayrı ayrı çekildiklerini bilseydiniz size oldukça yardımı olurdu."

Durumla alakalı Facebook'tan da bir açıklama geldi tabii. Facebook, kampanyayı kullanıcıların başlattığını ve kampanyanın ortaya çıkışıyla şirket çalışanlarının bir alakası olmadığını belirtti.

Facebook yaptığı açıklamada, siteye yüklenen fotoğraflardaki kişilerin kim olduklarını otomatik olarak bilen ve etiketleyen yüz tanıma özelliğinin kullanıcılar tarafından kapatılabileceğini de ifade etti.

Facebook'un gerçekten alakası olup olmadığını bilmiyoruz ama bu akımın tuttuğuna ve epey de devam edeceğine eminiz. Bekleyip görelim...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jey

Herşey sizin hayatınızı daha kolay hale getirmek için... herşey sizin için. Biraz daha kurabiye yemek ister misiniz??:))

motoki

Oluşturulmak istenen tekil -tek geçerli olacak yapay zeka için yapılıyor bence de. Aynen Terminatör serisindeki Skynet, Matrix serisindeki Mimar vs. insanlığı tamamen yönetimine alacak bir şey planlıyor gibiler, tabii onu da yönetecek en başta tek varlık, her kim yada neyse o . . .

sirius-alpha

Yav 10 yıl öncesine bakmakla uğraşmayalım demişler işte :d

grimlkin

Iyi de herkesin fotoğrafları 10 yılı aşkındır bütün platformlarda var. Şimdi 10 yıl öncekini ha paylaşmışsın ha paylaşmamışsın. Facebooktaki en eski fotoğrafın zaten 10 yıl önceye ait fotoğraftır.

princetk

Bunu demek için başlığa girmiştim :)

grimlkin

senden çok yaşayacağım Abuzer :)

efsaneromeo33

İyi de facebook çıkalı yıllar oldu. Bir çoğumuzun 10 yıl önceki fotoğrafı da şimdiki fotoğrafı da var zaten. Benim var mesala.

Görüş Bildir