Kombiyi Evde Olmadığımızda Kapatmak mı Yoksa Sürekli En Kısıkta Yakmak mı Daha Ekonomik?

673PAYLAŞIM

Bakalım kimin söylediği doğru?

Doğal gaz faturalarının yüksek gelmesi, kış aylarını adeta bir kabusa çeviriyor.

Yeni yıl ile birlikte birtakım sürprizlere de "Merhaba" dedik tabii ki👇🏻

Yeni Yıla Merhaba... Doğalgaz ve Elektriğe Zam - onedio.com
Yeni Yıla Merhaba... Doğalgaz ve Elektriğe Zam - onedio.com

Hal böyle olunca insanlar da "Nasıl daha düşük fatura öderim?" hesabı yapıyor.

Doğalgaz faturalarını düşürmek için türlü türlü yollar denenmiyor değil...

Denenen yollardan biri kombiyi günün belli saatlerinde yakmak...

Diğeri ise hiç kapatmadan düşük derecede yakmak.

Son yıllarda uzmanlar tarafından kapatıp açmanın daha çok yakıt harcadığı ve faturayı da bir o kadar şişirdiğine dair bir kanı oluşturuldu.

Peki bu doğru mu?

Kapatıp açılan süre içerisinde peteklerin arasındaki su soğuyor. Kombi yeniden açıldığında bu suyu ısıtmaya çalışıyor. Bu süreçte ortamı ısıtmak için harcadığı enerji ve zaman miktarı artıyor.

Harcıyor harcamasına da... Harcadığı enerjiyi evde olmadığınız saatlerde çalıştırdığınızdaki enerjiye endekslediğinizde hangisi daha kârlı oluyor?

Evin gün ışığı aldığı saatlerde doğal gazı kapatarak akşam eve dönüşte geri yakmak sanılanın aksine faturayı eksi yönde etkilemiyor olabilir.

Bir de evden uzun süre ayrılacaksanız neden evi sıcak tutasınız ki?

Fakat 'doğal gazı' kapattığımızın altını çizelim. Sıcak su kısmında tuttuğunuzda kombi çalışır vaziyette olacağından kombinin açılıp kapanmada harcadığı enerjinin önüne geçilebilir.

Sürekli düşük derecede çalıştırma mevzuna gelecek olursak... Evde sürekli birileri varsa düşük ısıda kombiyi çalıştırmak makul bir seçenek gibi gözüküyor.

Ancak genel bağlamda sürekli düşük derecede çalıştırmak yıllardır içimize işlemiş bir yargıdan öteye gitmiyor. En azından faturalara daha ekonomik olacak şekilde yansımıyor.

Kullanıcı yorumlarına baktığımızda yaptığı araştırmalar sonucunda deneme yanılma usulüyle bu yargının doğal gaz firmalarının bir oyunu olduğunu düşünenler de var.

Bir Ekşi Sözlük yazarı şöyle diyor "İki senedir denediğim çok net bilgiler eğer yalnız yaşıyorsanız gece yatarken kapatırsanız ve eve işten 7'de geldiğinizde açar 12'ye kadar yakarsanız 100 birim yakarken tüm gün kısıkta, akşam artırdığınızda 130 birim yakıyor. Özetle evde 8 saat altı yaşam varsa kapamak en mantıklısı. Kapamak derken petek kapamak kombi sıcak suda kalıyor, şalter kapanmıyor."

Direkt olarak ödediği fatura üzerinden tezini kanıtlayanlar da var👇🏻

Entry'e birlikte göz atalım "Geçtiğimiz yıllarda yalnız olduğum için sabah işe giderken günün çoğu saati evde olmadığımdan dolayı akşam geldiğimde salonu ve banyoyu açıyordum sadece. Bu yöntemle o ay 83 lira fatura ödedim. Sonraki ay bu yavaş yavaş mutlaka açık olmalı çünkü zaten açılırken bir enerji sarfediyor zırvasından etkilenip dedim ki bir de hep açık deneyeyim. Çok düşükte bir ay boyunca sabah akşam açık bıraktım. yine salon ve banyo. O ay 150 lira ödedim ama ısınamadım bile. Tabi bu faturalar 4 yıl öncesine ait. Şimdi bu paralar rüya gibi. Her neyse siz zırvalara inanmayın. Deneme yanılma yöntemiyle doğru olanın açıp kapatmak olduğuna karar verdim. Siz de deneyin. Kombi performansı, kullandığınız peteklerin büyüklüğü, kaç metrekare alan ısıttığı, evin mantolamasının olup olmadığı da önemlidir diye düşünüyorum.”

Bu iş artık bireysellikten çıktı, ortaya mesleğini koyanlar var.

twitter.com

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

twitter.com

Yorumlarda buluşalım!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir👇🏻

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava Dalgasını Kombi ve Doğal Gaz Esprileriyle Önlemeye Çalışan 14 Twitter Kullanıcısı - onedio.com
Balkanlardan Gelen Soğuk Hava Dalgasını Kombi ve Doğal Gaz Esprileriyle Önlemeye Çalışan 14 Twitter Kullanıcısı - onedio.com
Kalpleri Soğuktan Değil, Mutluluktan Titresin! Soğuk Havalarda Sokak Hayvanları İçin Yapabileceğiniz 8 Şey - onedio.com
Kalpleri Soğuktan Değil, Mutluluktan Titresin! Soğuk Havalarda Sokak Hayvanları İçin Yapabileceğiniz 8 Şey - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gravitoniumm

Yıllardır sadece kış aylarında sabahları duş için 1 saat calistiriyorum. Fatura 80den yukarı çıkmadı hıc. 50 üzeri gelenler ise bazı soğuk akşamlarda da açmaktan dolayı oluyordu. Mantıken baktığımız zaman suyu da hıc kapatmamamiz gerekiyor, elektriği de. Firmaların göz korkutarak para kazanma yollarından birisidir sürekli açık kalmasını talep etmek.

sago-kafkef

Bizim bina merkezi sistem ısınma olunca hiç böyle dertlerim yok şu an. Yönetici düşünsün onu da .

roket-muyendizi

Q = M x C x (t1-t2) . Konu uzatılabilir ama uzatmanın gereği yok. Kısıkta bırakın, farkı zamanla faturlardan zaten görürsünüz. "Bilim adamlarının cevabını bulamadığı soru lafı da palavra ve saçma. Kombiniz kaliteliyse, yalıtımınız iyise, peteklerinizin içi temizse faalan filan gibi bir sürü bağımsız değişken elbette mevcut. Öte yandan benim gibi İstanbul da oturuyorsanız nerdeyse tüm sonbahar ve kış hava sıcaklığının nerdeyse hiç 15 derecenin altına düşmediğini görmüşsünüzdür. Böylesi bir durumda kombiyi kapatın gitsin. kısık da bıraktığınıza değmez.

logicaldoor

Bence bilim adamlarının bu soruna çözüm bulamamasının sebebi çözüm aramıyor olmalarıdır. Ben de bilim adamı olsam böyle polemiklere girmem. Kendi adıma, bir tane kablosuz termostat aldım oldu bitti...

babasi-kilikli

* kombiniz balkonda ise dolabı olsın olmasın kombinin ve altında ki boruların yalıtımını sağlamaya çalışın ısı kaybını önlemeniz gerekli. *petek temizliği her yıl yaptırılmamalı kombi bakımı diye bir şey de yok diyebiliriz yapılan işlemler kombinin sağlığını bile bozabilir sadece herhangi birşey için kombi tamirine gelen tamircinize sadece elektrik süpürgesi ile alev odasının içini süpürmesini söylemeniz yeterli. * kısa süreli evden ayrılmalarda kombinizi kapatmayınız. aksi taktirde istediğiniz konfor sıcaklığına ulaşmak için daha fazla enerji harcayaltır. * EK BİLGİ; EVİNİZ 120 M'2 ÜZERİ DEĞİL İSE YOĞUŞMALI KOMBİ ALMAYINIZ 120 METRE ALTINDA YOĞUŞMA YAPMAYACAKTIR VE TASARRUF SAĞLAMAYACAKSINIZ BUNUNLA BERABER EKSTRA PARA ÖDEYECEKSİNİZ. KONVENSİYONEL KOMBİ ALMANIZ HER AÇIDAN DAHA UZUN ÖMÜRLÜ VE UYGUN OLACAKTIR.

renawchrist

Evden haftada 7300-9600 $ arasında iyi bir maaş alıyorum, bu inanılmaz, bir yıldan az bir süre önce korkunç bir ekonomide işsizdim. Tanrı'ya her gün şükrediyorum, bu talimatlarla kutsandım ve şimdi bunu başkalarına iletmek ve Herkesle paylaşmak benim görevim. İşte yaptığım şey ............ 𝗪𝗼𝗿𝗸𝘀𝟳𝟵.𝗖𝗼𝗺

Görüş Bildir