Kalpleri Soğuktan Değil, Mutluluktan Titresin! Soğuk Havalarda Sokak Hayvanları İçin Yapabileceğiniz 8 Şey

111PAYLAŞIM

Havaların soğuması bizleri etkilediği gibi sokak hayvanlarını da etkiliyor. İçimizi ürperten bu soğuk kış günlerinde sokakta yaşayan sevimli dostlarımızı unutmamak ve onlar için bir şeyler yapmak mümkün! İşte küçük dostlarımızı korumak için yapmamız gerekenler...

Bir kap su bırakın!

Öncelikle rüzgar, yağmur ya da kardan etkilenmeyecek bir bölge belirleyin. Plastik, bakır vb. bir kap seçip içini yeteri kadar su ile doldurarak belirlediğiniz bölgeye koyun. Ayrıca suyun içine bir iki damla zeytinyağı eklemeniz suyun donmasını önleyeceği gibi sevimli dostlarımızın sindirim sistemini de fayda sağlar.

Mama ihtiyaçlarını karşılayın!

Mama koymak için ağzı geniş bir kap uygun olur. Sokakta korunaklı bir köşeye mama kabını yerleştirip sokak hayvanlarını mutlu edebilirsiniz. Mama yerine o gün sofranızda artan yiyeceklerden de onlar için bir ziyafet hazırlayabilirsiniz.

Pencere önüne ya da terasa yem koyun!

Gökyüzünde tüm zarifliği ile süzülen kuşları asla unutmamak gerekir. Çünkü onlar soğuk kış günlerinde hayatta kalmak için fazladan çaba göstermek zorunda kalırlar. Pencerenizin önüne koyacağınız kuş yemi ya da ekmek kırıntıları ile onların beslenmesine yardım etmiş olursunuz.

Onlar için minik evler inşa edin!

Özellikle kış mevsiminde sokak hayvanları için yiyecek ve içecekten sonra en önemli ihtiyaç barınma. Kutu, kasa ya da kalın kartonlarla kolayca yapabileceğiniz küçük kulübeler oluşturabilirsiniz. Ayrıca evinizde kullanmadığınız eski battaniye, örtü gibi eşyaları yaptığınız kulübenin içine sererek onlar için daha sıcak bir yuva inşa etmiş olursunuz.

Arabanızın kaputunu mutlaka kontrol edin!

Yeni park edilmiş arabalar sokak hayvanlarının favori noktaları arasına. Arabanın kaputuna sığınan kedi ya da köpekler dikkatsizlik nedeniyle ciddi şekilde yaralanabilirler. Bu nedenle aracınızı çalıştırmadan önce kaputa vurun, motor bölümüne ya da lastik üstlerine mutlaka göz atın!

Ağaçlara ekmek asın!

Ağaçlara ekmek asarak kuşların beslenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Barınaklara mama bağışı yapın!

Hayvan barınaklarına mama bağışı yapabilirsiniz. Böylece hayvan dostlarımızın yiyecek ihtiyaçlarını karşılamaları noktasında onlara yardımcı olursunuz.

Sahiplenmek için geç değil!

Bir sokak hayvanı sahiplenmek onlar için yapacağınız en iyi şey olabilir. Güvenli ve sıcak bir yuvaya kavuşan sevimli dostunuz bundan böyle en sadık dostunuz olabilir. Tabii ki onu yeniden sokağa salmamak şartıyla!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir