Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kitap Kurtlarının Gözlerini Yaşartacak Cinsten 16 Bombastik Kitaplık

 > -
Abone ol

Kitap, teknoloji ile eski önemini kaybetmiş gözükse de önemini koruyanlardan. Bir kitap kurduna soracak olursanız o kitaba dokunarak okumayı tercih edeceklerdendir. Kitabın iç dünyasına girmek istiyorsanız sayfaların dokusuna kokusuna aşık olmalısınız. 

İşte kitaplara bu kadar aşık olanlar elbetteki onları sergilemeye de bayılıyorlardır! Size birbirinden güzel kitaplıkları derledim, üstelik bazılarını kendiniz yapabilirsiniz bile! Sadece biraz kendinize ve el işinize güvenin hepsi bu!

1. Kitapları eski günlerine geri döndürmek için onlara ağaçtan bir yuva vermek istemez misiniz?

Evet kolay olduğunu söylemiyorum ama biraz uğraş ile kendiniz bile bu ağaç şeklindeki kitaplığa sahip olabilirsiniz. 

Eğer marangozluk işlerinden anlıyorsanız farklı kalınlıktaki bir kaç parça ahşabı ağaç dalları şeklinde duvarınıza asabilirsiniz. Asmadan önce iyice zımparalayıp, verniklemeniz gerekmekte.

2. Benim için el işi ne ki ne derseniz işte size mükemmel bir tasarım!

Hem gezen hem okuyanlardansanız işte bu kitaplık tam size göre! İstediğiniz bir ülkenin haritasını büyükçe bir çıktısını alın yok ben aşırı becerikliyim derseniz o zaman dünya haritası çıktısını da alabilirsiniz. Ardından kalınca bir kontraplağı harita boyutlarına göre kesin. Duvara sabitleyeceğiniz kontraplağa ahşap parçalar ile şehirler belirleyin ve sabitleyin. Ardından şehirler kitaplarınıza yer olsun siz ise herkesi kıskandıracak bir kütüphaneye sahip olun.

3. Lisede öğrendiğimiz fizik bilgilerinin ev dekorasyonunda işe yarayabileceğini kim bilebilirdi ki?

Bize 3-4 yıl öğrettikleri makaralar bir gün işe yarayacaktı biliyordum. Özellikle hukukçuların bu tasarıma bayılacağını düşünüyorum. Bol bol kitap okuyanlar evlerinin birkaç köşesine bu terazi şeklindeki kitaplığı yapabilirler. Yapmanız diğer tasarımlara göre biraz daha kolay. İlk olarak ihtiyacınız 3 adet makara ya da sabit askı. İki adet tahta levha kesin ve 4 yanından delin. Deliklerden kalın halatlardan geçirin ve düğümleyin. Ardından halatların uçlarını bağlayıp askılara asın.

4. Doğallıktan yana olmak isterseniz ağaçları biraz eve taşıyarak başlayabilirsiniz.

Ağaç şeklindeki kitaplık çok yapay geldiyse o zaman siz de gerçek dallardan bir kitaplık yaratabilirsiniz. Ağaçların budanma mevsiminde çevrenizdeki ağaçlardan budanacak olan dalları toplayın. Ardından eski kurumuş ağaç gövdelerinden ince raflar kestirin ve ağaç dallarına sabitleyin.

5. Evdeki her çerçevenin içinde resim olmak zorunda değil ki bazen kitaplar en güzel resimler olabilir.

Kitaplarınızı büyük ya da küçük gösterişli çerçeveler içerisinde sergilemek istemez misiniz? İşte size fırsat!

Duvarınıza büyük ya da küçük şekilde kutucuklar monte edin. Ardından Eski bir çerçeveyi kutuların çevresine koyun. İşte dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz dekoratif kitaplığınız hazır.

6. Sizin kitaplarınız tepe taklak dursa mesela?

Çılgın bir insansanız eminim kitaplarınızda sizin gibidir. Herkesin kitapları düz dururken sizinkiler ters dursa arkadaşlarınız ne der mesela?

İlk olarak bir kaç metre kalın lastik, güçlü bir zımba bir ahşap levha ve rafları duvara tutturmak için parçalar alın. Ardından, kitapların boylarını ölçün, ve toplu olarak ne kadar kalınlığa sahip olduklarını. Daha sonra lastikleri buna göre ölçüp tahta parçaya zımbalayın. Her kitap için 2 lastik zımbalayın. Tahta levhayı duvara sbitleyip kitapları lastiklere geçirin.

7. Kitaplarınız havada uçtuğunu gören arkadaşlarınız ne tepki vereceğini bilemeyecek.

Evet yanlış duymadınız kitaplarınızı duvarda öylece dururken görmek ister misiniz? 

Eski bir ansiklopedi kalın kapaklı bir çocuk kitabı ya da kalın kapaklı otantik bir defter ile görünmez bir kitaplık yapabilirsiniz. L şeklinde bir bağlantı aparatını kitabın içine yerleştirip vida ile iyice sıkıştırın. Ardından duvara monte edin ve kitaplarınızı üzerine dizin.

8. Kitaplarınızı çamaşır gibi asmak ister misiniz?

Kitaplarınızı çamaşır gibi asmak ister misiniz?
Kitaplarınızı çamaşır gibi asmak ister misiniz?

Bunu yapması da biraz meşakatli ama bence harika duruyor.

İlk olarak uzun ve kalın bir tahta parçasının ortasına birkaç santimlik bir yuva açın ve zımparalayıp, vernikleyin. Ardından o yuvanın ölçüsüne göre yaklaşık 10-20 adet ufak klips yapın. Klipslerin bir ucuna sıkı lastiklerden bağlayın ve yapıştırın. Daha sonra lastiklerin uç kısmına yaklaşık 3x3 boyutunda tahta parçalar kesin ve ortalarından delin. Lastikleri o deliklerden geçirip düğüm atın ve yapıştırın. Daha sonra kitaplarınızı bu lastiklere asın.

9. Eski borular bile size kitaplık olabilir.

Evinizde ortalık yerde eski borular var ise onu duvardan zıt bir renge boyayıp kitaplarınız ile süsleyebilirsiniz. Aman bizim borular böyle güzel durmuyor derseniz. Birkaç eski boru ya da alıp eskitme yöntemi ile boyadığınız boruyu duvara monte edip evinize değişik bir hava katabilirsiniz.

10. Evdeki her alanı kitaplar için değerlendirmek eve de asortik bir hava katacaktır.

Tamam gerçekçi olalım çoğumuzun evinde merdiven bile yok olsa da bunu yapmak dünyanın en zor şeyi. Ama diyorsanız benim evim büyük kitabım bol bu fotoğraf ile birlikte iç mimara ya da marangoza gidebilirsiniz.

11. Eski moda zigon sehpalar bir işe yarasın!

Yeni dekor trendlerinde bu Osmanlı desenli zigon sehpalar yerini daha modern kesimlere bıraktı. Eh bize de bu eskileri değerlendirmek düşer. 

Siz gelin eski zigonlarınızı ikiye kesin. Daha sonra en küçük zigonun genişliğine göre diğerlerini de küçültün ve fotoğraftaki gibi hepsini üst üste duvara sabitleyin.

12. En güzel çocuk odası bol kitaplı olandır!

Çocuklarınıza okuma alışkanlığını küçük yaşta öğretin. Hemen hepsi teknolojinin esiri olmasın. Okuma köşesi oluşturabileceğiniz çocuk odasında da ona göre rengarenk bir kütüphane hazırlayın. Hem de onun kalemleri ile!

İlk olarak bir tahtaya delikler açın ve deliklerin kalem genişliğinde olmasına özen gösterin. Ardından artık kullanmadığı (özellikle gazı kaçmış olan keçeli kalemleri) sıra ile dizin. Bazılarının önüne ipler ile destek oluşturun.

13. Daha az uğraş ile çocuğunuza kitap köşesi oluşturmak için perdelerden yardım almanız yeterli.

Yeni trenlerde artık stor perde kullanılıyor, eski tül perdelerden eser yok şimdi. Çocuk odasına stor taktırırken 2 ya da 3 adet duvarına da monte ettirip içerisinden renkli kumaşlar ya da eski çarşaflar geçirebilirsiniz.

14. Kitapların boyutlarının farklı olması bazı simetri hastalarını uyuz ediyor olabilir.

Kitaplıkta sürekli büyükten küçüğe kitap sıralayanlardan mısınız? Yeni bir kitap aldığınızda bütüüün kitaplığı indirip onun doğru yerini mi arıyorsunuz? İşte size hayat kurtarıcı bir çözüm. Kitaplarınızın boyunu eşitleyen kitaplık. 

Birkaç kalın tahta parçasını kitap boyları arasında kalan ölçüye göre kesin ve yapıştırın. İçine koyacağınız kitaplar eşit ölçüde olsun.

15. Hiçbir şey yok evde derseniz, koşup pazarcılardan kalmış meyve kasalarını isteyin!

Tahta kasaları duvara sabitleyip içlerini boyayarak değişik bir kitaplık yaratabileceğiniz gibi içlerini bazı aksesuarlarla da süsleyebilirsiniz.

16. "Ayy ben dünyanın en üşengeciyim sen bana durmuş neler anlatıyorsun?" kitaplığı

Evdeki kütüphane baktınız yetmemeye başladı o zaman siz de çevresini genişletmeye başlayın. Kitaplardan kütüphane yapmak için üşenmenize bile gerek yok sadece yeri olmayan kitapları çevresine dizin yeter.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
maybe4you

bence 7 yapılabilir. Kalın kapağı olan bir defter alırsın olur biter :) ama o da fazla kitap taşımıyor 5-10 tane lazım :d

kenan-taflan

Türkiye'de dünyadaki ilk 10 kitabevi arasında bir kitabevinin bulunduğunu biliyormuydunuz?

cookie-ice-cream

Harika Hepsi bana göre :D

talipkocaman

insan bu tarz formlarda yorumları okurken kendine çok kızıyor sanki bütün Türkiye harıl harıl kitap okuyor da bir ben okumuyorum gibi hissediyorum

purple-up

boş boş duvarda duracağına ver arkadaşlarına dekorasyon olacağına başka kimselerde faydalansın. 100 tane kitabım var 100 tane arkadaşıma mı dağıtayım, he evet hepsini dağıt :S

Görüş Bildir