Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kısa Bir Gezi: Rize’nin Bulutlu Cenneti Pokut’u 11 Fotoğraf Eşliğinde Tanıyoruz!

225PAYLAŞIM

Pokut'un bir yolu bir de bulutları meşhurdur diyerek başlıyorum yazıya...

Yıllar önce fotoğrafta görmüştüm burayı. Önce yurtdışında bir yerde zannetmiştim. Sonra Rize Çamlıhemşin’de olduğunu öğrenince utanmıştım. Dibimizdeki güzelliği görmüyoruz resmen diye. Pokut’u Çamlıhemşin’in diğer yaylalarından ayrı tutuyorum artık. Gerek yolu gerekse verdiği huzur neticesiyle bende yeri çok ayrı.

Fotoğrafların devamına instagram'da @seymen.b sayfasından da bakabilirsiniz.

Ayder Yaylası'na 30 km mesafede.

Ayder Yaylası, Çamlıhemşin'in ulaşımı en kolay ve en çok tesisin bulunduğu yaylası. Turizmi en derinden hissettiğiniz Ayder'den diğer yaylalara rahatlıkla ulaşım sağlayabilir, günü yine Ayder'de daha merkezi bir noktada bitirebilirsiniz. Ayder'in Pokut'a olan uzaklığı 30 km civarında.

Araç Önemli!

Pokut yolu ile Ayder yolu arasında gece gündüz kadar fark var. Pokut yolu için 4x4 bir araç şart. Aracınız ne kadar kuvvetli olursa, gerek sarsıntı gerekse manevra anlamında daha rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Karadeniz'de bir çok yaylaya 4x4 araç gerekiyor. Normal binek arabalarla yolda kalmanız garanti gibi.

Pokut Yolculuğu Çok Zorlu!

Pokut'a Çat Yaylası, Zilkale yolunda ilerleyerek Şenyuva ( Çinçiva) Köyünü geçtikten sonra sol taraftan verilen patika yol ile çıkıyorsunuz. Bu yol yaklaşık 11 km sürüyor ve aracınızla 1 saat civarında çıkıyorsunuz. Yol tamamen taşlık ve patika. Yok ben yürüyerek çıkacağım derseniz, yolculuk yaklaşık 7-8 saat sürüyor. Ben yürürüm ya diyenlere şimdiden hayatta başarılar diliyorum.

Ve hoşbulduk Pokut!

Zorlu tırmanış sonrasın Pokut'a geliyorsun ve muhtemelen bulutlarla karşılaşacaksın. Pokut Yaylası Makreviz, Ortan, Pogina Köylülerinin ortaklaşa kullandığı 2100 metre yükseklikte bir yayla.

Sal Gelin, Pokut Kaynana!

Pokut yaylası ile Sal yaylası arası 15 dakika mesafede. Hatta burası için Sal gelin, Pokut kaynana benzetmesi yapılıyor. Eğer şanslıysanız ve hava açıksa buraya çıktığınızda Kaçkar’da bulunan bir çok yaylayı görme imkanınız var.

Sis Çok Hızlı Burada!

Pokut'un en büyük iki özelliği biri bulutları diğeri yolu derler. Bulutlar ve sisler o kadar çabuk hareket ediyor ki, böyle durup sadece izlemek kalıyor sizlere. Manzaranın tadını çıkarırken, dünya bir kaç dakikalığına güzelleşiyor adeta.

İyi ki Ulaşım Zor!

Ulaşımın zor olması gerçekten seyahat sırasında zorluk çıkartsa da, zirveye çıktığınızda mükemmel bir mutluluk veriyor. Çünkü, buraların insan dolduğunu araba, korna sesinin eksik olmadığını düşünsenize bir iki dakika ? Çok kötü değil mi ? Böyle bir kaos olmadığı için mutluyum. Burada Pokut'a emanetiz. Doğanın bir elementiyiz adeta. Kendimi uzun süre sonra ilk kez böyle mutlu hissettim.

Bir Pencere Hayata Bağlar Seni...

Yok ben gidemiyorum, çok sevdim burayı derseniz burada konaklayabilirsiniz. Pokut Doğa Konuk Evi Pokut misafirlerini ağırlamak için ufak bir pansiyon açmış. İstersen sen de bu pencereye açarak güne başlayabilirsin. 1 gece, konaklama, kahvaltı ve akşam yemeği 160 TL. Şimdi geçmişte verdiğin otel paralarına ve karşılığında aldığın hizmetlere üzüldün değil mi ? Kabul et.

Yayla Evi Önemi!

Doğa Konuk Evi tamamen ahşaptan oluşan bir ev. Yürürken ahşap gıcırdamasına denk geleceksin korkma aman.  Üstelik menüde yok yok. Karalahana sarmasından, köfteye, mıhlamaya kadar bir çok yöresel lezzeti masana getiriyorlar. Dilersen alkol de alabiliyorsun. Akşam mehtabına bir şarap iyi gidebilir.

Aile Ortamı!

Burayı Gürcü bir aile işletiyor ve seni ev konforunda ağırlıyorlar. Bazen çayını demliyor, bazen sohbetine katılıyorlar. Evin ufaklığı Marie'den de temel seviyede Gürcüce dersleri alabilirsin.

Hoşçakal Bulutlar Ülkesi Pokut!

Buradan ayrılırken ufak bir burukluk oluyor ama bir yandan da şöyle düşünüyor insan. Seni buraya sakladım bir gün yine geleceğim. Ve yine seni böyle kendi halinde, doğal güzelliğinle bulacağım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lazkizi53

Nihayet benim memleketim! Çinçivalı olarak yaylalarımızın ayder yaylası kadar turist çekmemesi beni çok mutlu ediyor, yoksa mazallah beton yığını olur orası da. Editörün de yazdığı gibi eğer hava güzelse çıkın tepeye ve manzaraya bakın, tam anlamıyla bulutların uzerindesiniz. Bahsettiği patikadan 11 km çıkmak yerine 1.5 km çıkın sizi konagimizda misafir edeyim💜

lazkizi53

Evet aynı yol zaten mahalleler dağınık olduğu için yaylaya çıkana kadar bir kaç mahalleyi geçiyorsun, patika dediğim de araba yolu dik bir yokuş, bizim mahalleye gitmek için o yoldan 1.5 km gidince sagda normal patika başlıyor ordan da 300 m yürümek zorundasın daha sonra karşında

lazkizi53

Hahaha gelmeden haber et teleferiği aşağıya verelim😄

lazkizi53

Sen baya masraflı çıktın 😄

lazkizi53

Orası öyle tabii ki 😻😻

lazkizi53

Geleceğin zaman söyle ayrıntıları konuşalım ben tüm yaz ordaydim ( bu arada burcu gayet ciddi)

ozok

Valla rize güzel olabilir ama rizeliler için düşüncem aynı değil.

lazkizi53

Rizenin insanı gerçekten iyi değil ama bu genelde merkez ve sahil ilçeleri için geçerli -findikli hariç belki pazar- onun dışında Çamlıhemşinin inan ki bahsettigin rizelilerle alakası yoktur mesela ben

florgonzales2

pardon da merkezde ki rizelilerden ne gördün bende rize merkezde yaşıyorum belki çok geniş insanlar değiller ama yinede iyi niyetlilerdir

lazkizi53

Genislikten kastının ne olduğuna bağlı bu biraz da. Kusura bakma lakin rize merkez ve sahil ilçelerinin çoğu her konuda gayet geri kafalı

caramel_dance

Arabayı evin içine sokup bi de orda çekseydiniz?

Gizli Kullanıcı

Sponsored by Ford

caglayayla

Şu an konuştuğum çocuk Rize'li.Fotoları gördükten sonra evlenelim Rize'ye yerleşelim dese olur derim valla :)

volkan-gulumser

Böyle gazla evlenip 2 ay sonra hevesin geçer boşanırsın sen :) Evlenme bence çocuğada yazık etme ...

Görüş Bildir