Kim, Ne Dedi? Kapitalizm İçin 'Memnuniyet Araştırması' Yapıldı

 > -
Abone ol

Çalışma saatlerinin fazlalığına rağmen karşılığında düşük ücret sunan kapitalizmden memnun musunuz? Farklı ülkelerden 34 bin kişinin katıldığı araştırmaya göre, büyük çoğunluk mevcut kapitalist düzenin insana ve dünyaya faydadan çok zarar getirdiği görüşünde. 

Sputnik'in, Edelman Trust Barometer adlı kuruluşa dayandırdığı habere göre, ABD, Fransa, Çin ve Rusya dahil 28 ülkede 34 bin kişinin katıldığı araştırmada 'kapitalizm' faydalı bulunmadı.

Araştırmaya katılanların yüzde 56’sı ‘bugün varolan kapitalizm formunun dünyaya faydadan çok zarar getirdiğini’ söyledi.

Eşitsizlik duygusunun arttığını gösteren daha önceki anketlere işaret eden araştırmacılar, buradan hareketle insanların Batı’daki kapitalizm temelli demokrasiler hakkında daha temel şüphelere sahip olmaya başlayıp başlamadığını sorguladı.

Araştırmaya liderlik eden David Bersoff, “Bu soruya cevap evetti. İnsanlar bugün sahip olduğumuz ve içinde yaşadığımız dünyanın iyi bir gelecek için optimize edilip edilmediğini sorguluyor” dedi.

Kapitalizme güvensizlik bakımından Tayland ve Hindistan sırasıyla yüzde 75 ve 74’lük oranla başı çekti.

Fransa, yüzde 69’la bu iki ülkeyi takip etti. Asya, Avrupa, Körfez, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinde de çoğunluk bu yönde düşünürken; sadece Avustralya, Kanada, ABD, Güney KoreHong Kong ve Japonya’da çoğunluk kapitalizmin zarar verdiği fikrinde uzlaşamadı.

Ankete katılanlar kararlarını teknolojik gelişmelerin hızı, iş güvencesizliği, medyaya karşı şüphe ve hükümetlerin zorluklara müdahale konusundaki yetersizliği gibi gerekçelerle açıkladı.

Fukuyama'nın teorisini test ediyor.

Araştırma siyaset bilimci Francis Fukuyama’nın ‘Tarihin Sonu’ diye anılan tezindeki teoriyi test etmek amacıyla 2000 yılında başlatılmış. Fukuyama, ilk kez 1989’da yayımladığı makalede, Soğuk Savaş’ın sonunda SSCB’nin dağılmasıyla Batı’nın liberal ekonomik ve siyasal düzeninin yani kapitalizmin zafer kazandığını, bunun da tarihin sonu anlamına geldiğini iddia ediyordu.

Bu teoriye günümüze kadar pek çok kez meydan okundu. Antitez olarak Çin’in giderek artan etkisi, otokratik liderlerin güç kazanıyor olması, ticari korumacılık ve 2007 finansal krizi gibi gelişmeler örnek gösterildi.

Oxfam raporuna göre, dünyanın en zengin 2 bin kişisinin serveti yaklaşık 5 milyar kişinin servetin den fazla.

Oxfam Raporu: En Zengin 2 Bin Kişinin Serveti 4,6 Milyar Kişinin Servetinden Fazla - onedio.com
Oxfam Raporu: En Zengin 2 Bin Kişinin Serveti 4,6 Milyar Kişinin Servetinden Fazla - onedio.com

Sizce kapitalizm tabiat ve insan dostu mu?

Evet
Hayır
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir