Görüş Bildir
Haberler
Kim Milyoner Olmak İster'in 125.000 TL'lik Sorusu: 2200 Yıllık Kira Sözleşmesi

Kim Milyoner Olmak İster'in 125.000 TL'lik Sorusu: 2200 Yıllık Kira Sözleşmesi

Deniz Gök
02.10.2016 - 19:38 Son Güncelleme: 26.10.2016 - 11:29

İzmir’in Seferihisar ilçesinde yer alan Teos Antik Kenti’ndeki kazılarda, kira sözleşmesi niteliği taşıyan 2 bin 200 yıllık yazıt bulundu. ATV'de yayınlanan 'Kim Milyoner Olmak İster' yarışmasında da 125.000 TL'lik soru olarak yarışmacıya sorulan bu yazıt, yaklaşık 1.5 metre yüksekliğinde bir sütuna yazılmış ve 58 satırdan oluşuyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Teos Antik Kenti’nde sürdürülen çalışmalarda Anadolu’daki en kapsamlı kira sözleşmesini anlatan 2200 yıllık yazıt gün yüzüne çıkarıldı. 

1 kefil ve kentin ileri gelenlerinden oluşan 6 şahitle yapılan sözleşmede, içerisinde binalar bulunan arazinin uygun kullanılmaması durumunda uygulanacak cezalar da yer alıyor. 

Kazı ekibinde yer alan Prof. Dr. Mustafa Adak, Ionia'nın önde gelen kentlerinden biri olan ve M.Ö 1100'de kurulan Teos antik kentiyle ilgili Herodot'un bilgiler verdiğini hatırlattı. 

Adak, 'Herodot bu kentle ilgili 'Dünyanın en ılımlı yerinde' der. Kent, günümüzde Seferihisar ilçesi sınırlarındadır. 1960'lı yıllarda da kazılar yapıldı ama, 2010 yılından bu yana kazılar Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Musa Kadıoğlu başkanlığında sürüyor' dedi.

"Teos’ta bulunan yazıt sayısı 400"

"Teos’ta bulunan yazıt sayısı 400"

Teos’ta pek çok yazıt olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mustafa Adak sözlerini şöyle sürdürdü: “Yazıt açısından Teos, Anadolu’nun en verimli ve yazıtların içeriği açısından en tatmin edici kentlerden biri. Yazıtların değerlendirilmesiyle o kentin sosyal, idari, dini yapısı belirlenebiliyor. Bir anlamda kentin omurgasını çıkarabiliyorsunuz. Özellikle Hellenistik ve Roma dönemi hakkında çok güzel bilgiler veren yazıtlar arasında vakıf yazıtları, kral mektupları ve başka kentlerle yapılan anlaşmalar var. 2010 yılına kadar Teos’tan çıkarılan 200 yazıt biliniyordu. Bizim çalışmalarımızla birlikte yazıt sayısı ikiye katlandı. 2016 yılında yaklaşık 400 yazıt oldu'

Bir kira sözleşmesi

Bir kira sözleşmesi
İçeriğin Devamı Aşağıda

2016 yılı kazı çalışmalarında çok sayıda yazıt kopyaladıklarını kaydeden Prof. Dr. Adak şunları anlattı:

'Ancak yazıtlar arasında birisi gerçekten çok ilginç. İçeriği epeyce zengin. Yaklaşık 1.5 metre yüksekliğinde bir mermer stele bir anlaşma yazılmış. Anlaşma 58 satırdan oluşuyor. Çok ayrıntılı bir kira anlaşması. Yazıtın içeriğine göre kentin Gymnasium'ndaki 20 ile 30 yaş grubundaki Neoslar, Teos'lu bir vatandaştan bir miras edinmişler. Şahıs, içinde yapılar, köleler, kutsal sunak bulunan arazisini Neoslar'a bağışlamış.

Neoslar da çeşitli masraflarını karşılamak ve her yıl düzenli olarak o araziden gelir elde etmek için kiraya vermişler. Yazıtta arazi önceden kime aitti? İçinde neler var? Hepsi anlatılmış. Bir kutsal sunaktan da söz edilmiş. Neoslar sözleşmede 'kutsal' olarak nitelendirilen bu araziyi yılda 3 gün kullanmak istediklerini bile belirtmişler. O dönemde de arazilerden devlet tarafından vergi alınıyordu ancak arazi 'kutsal' olarak nitelendirildiği için vergiden muaf tutulmuş. Anlaşılan arazi açık artırmayla kiralanmış. Bir tellal tutulmuş ve herkese duyurulmuş. Bazı kişiler talip olmuşlar. Daha sonra kimin kiralayacağına karar verilmiş. Kiralayanın ismi yazıtta belirtiliyor.'

1 kefil 6 şahit istenmiş

1 kefil 6 şahit istenmiş

Sözleşmede çok sayıda şartın bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Adak, 'Kiracının bu şartları yerine getirmesi için 1 kefil gerekiyor. Kefilin ve kefilin babasının ismi hepsi biliniyor. Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi için 6 da şahit istenmiş. Çok ilginçtir. 6 şahidin 3'ü kentin baş yöneticileri' diye konuştu.

Ceza formülleriyle donatılmış 

Teos'ta günışığına çıkan yazıtın Anadolu'daki en ilginç kira yazıtı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Adak şunları söyledi:

'Bu yazıt Gymnasium'un yapısını, Neoslar'ın mal sahibi olabildiklerini ve bunları kiraya çıkararak gelir elde ettiklerini gösteriyor. Bu anlamda antik dünyada başka hiçbir örnek yok. O açıdan çok ilginç. Yazıtın neredeyse yarısı ceza formülleriyle donatılmış. Kiracı zarar verirse, arazinin yıllık bakımını yapmazsa, binaları bakımsız bırakırsa ceza ödeyeceği anlatılmış. Ayrıca kiraya veren Neoslar her yıl araziyi denetleyeceklerini, arazinin verimliliğinin kesinlikle azalmamasını da yazmışlar.'

"İlginç iki hukuki terim var"

"İlginç iki hukuki terim var"

Kazı çalışmaları geniş bir alanda yürütülüyor.

Kira sözleşmesinde ilginç iki hukuki terimin kullanıldığını belirten Prof. Dr. Adak, 'Yazıtta iki hukuki terim var. Büyük sözlüklerde bu terimler yok. İlk defa belgeleniyor. O terimlerin tam olarak ne anlama geldiğini antik yazarları ve hukuki metinleri inceleyerek çıkarmak gerekiyor' ifadelerini kullandı. 

Anadolu'daki antik kentlerde kira sözleşmelerinin çok fazla olmadığını kaydedenr Prof. Dr. Mustafa Adak, Teos'taki yazıtın pek çok ayrıntıya yer vermesi açısından hayli değerli olduğunu söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İşte Kim Milyoner Olmak İster'de çıkan 125.000 TL değerindeki o soru 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
145
45
24
5
3
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kadir

türkçesi: yalnız yaşayan üniversiteli erkeklere ev vermiyoz.

Çağdaş Oğan

Σζηθ ικλ τυ φχψω Θγ δεζη (filozofa bekara uygun 1+1) buda kiralık evin ilanı....

Pasif Kullanıcı

Başlığı okuduğum an aklıma direkt "Acaba koşullarda "Almanyadan oğlum gelirken çıkıcaksınız" var mıdır" sorusu geldi....