Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kılıçdaroğlu'ndan Zarrab'a 'Sahtekâr' Tazminatı

 > 
3PAYLAŞIM

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 17 Aralık soruşturmasında tutuklanıp serbest kalan Reza Zarrab'a hakaret ettiği gerekçesiyle 5 bin lira tazminat ödeyecek.

22 Nisan 2014'teki Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Rıza Zarrab'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan tazminat davasında mahkeme, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 5 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

İstanbul 24. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen 4. duruşmada, Kılıçdaroğlu ve Zarrab'ı avukatları temsil etti. Davacı Reza Zarrab'ı avukatı Gizem Naz Gündoğan, “Davalı, kamuoyu önünde müvekkilime yönelik, hakaret ve iftira niteliğindeki "soyguncu, rüşvetçi, sahtekâr" diyerek, eleştiri mahiyetinde kabul edilemeyecek sözlerle siyasetçi olmayan müvekkile saldırıda bulunduğundan talebimiz yönünde karar verilmesini istiyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik ise yaptığı savunmada, CHP liderinin grup toplantısında sarf ettiği söylemlerin, mahkeme kararıyla elde edilen telefon dinlemelerinde ve mahkeme dosyalarında sabit olduğunu söyledi. Avukat Çelik, “Davacı siyasetçi değilse de bakanlarla usulsüz ilişkide olduğu tüm kamuoyunca bilinmektedir. Yine hâkim kararıyla tespit edilen tape kayıtları uyarınca bakanlara rüşvet verdiği sabittir. Yine bunlara göre Zafer Çağlayan'a rüşvet vermek için 700 bin dolarlık saat verdiği ortadadır. Ayakkabı kutularında paralar verildiği aşikârdır. Tüm bunlar dosya kapsamında sabit ve tüm kamuoyunca bilinmektedir. Bu haksız davanın reddine karar verilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

Davayı karara bağlayan mahkeme hâkimi, davayı kısmen kabul ettiğini belirtti. Kemal Kılıçdaroğlu'nu 5 bin TL manevi tazminata mahkûm ettiğini açıkladı.

100 bin TL istemişti

17 Aralık soruşturmasında İran asıllı işadamı Rıza Zarrab dahil 53 kişi hakkında takipsizlik kararı verilmişti. [Fotoğraf: AA / Arşiv]

Rıza Zarrab avukatları aracılığıyla Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik "sahtekâr, rüşvetçi ve soyguncu" kelimelerini sarf ettiğini iddia etmiş; CHP liderine kişilik haklarına saldırıda bulunduğu ve hakaret ettiği gerekçesiyle 100 bin TL manevi tazminat davası açmıştı.

Kılıçdaroğlu 22 Nisan 2014'teki grup toplantısında şunları söylemişti:

“Rıza Zarrab'ın aile fotoğrafında da önemli bir yeri var. Balkon konuşmasında bütün soyguncular oradaydı. Zarrab da orada olsun. Rüşvetin yeni adı cari açığı kapatma. Ben merak ediyorum; bu adam sanayiciydi de, haberimiz mi yoktu? Rüşvetin adı cari açık oldu şimdi. Çıkarıyorsunuz Reza Zarrab'ı arkasında fon olarak Türk Bayrağı kullanılıyor. En ağrıma giden budur. Bir sahtekârın arkasına Türk Bayrağı koyularak onu meşru gösterme asla mümkün olmamalıdır."

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir