Kılıçdaroğlu Aynı Kaderi mi Paylaşıyor? 50 Yıl Önce İsmet Paşa'ya da Cenazede Saldırılmıştı!

415PAYLAŞIM

Bazı şeyler maalesef hiç değişmiyor...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'da katıldığı şehit cenazesinde protesto olarak başlayan tepkiler kısa sürede fiile dönüştü. Polis ve askerin kontrolünde yakındaki bir eve giren Kılıçdaroğlu bir süre boyunca burada kaldı. Kalabalığın bu hareketi linç girişimi olarak da yorumlandı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na Şehit Cenazesinde Saldırı - onedio.com
CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na Şehit Cenazesinde Saldırı - onedio.com

Fakat tam da 50 yıl evvel benzer bir olayı yine bir CHP Genel Başkanı, İsmet İnönü'nü yaşamıştı.

1969 yılına girildiğinde, bir yıl evvel 6. Filo'nun gelişiyle başlayan Amerika karşıtı gösteriler ve hemen yıl başında Taksim'de yaşanan Kanlı Pazar hadisesiyle gündem gergin bir vaziyetteydi.

Sağ-sol tartışmaları artık sokağa dökülmüş, münakaşalar yerini kavgalara bırakmıştı. Henüz çok fazla ölümlü hadise olmazken olayların şiddeti git gide artıyordu ve toplum kutuplaşmaktaydı.

İsmet İnönü'nün de içerisinde kaldığı hadise, Yargıtay Başkanı İmran Öktem'in cenaze töreninde yaşandı.

Öktem seküler kimliğiyle yaptığı açıklamalar ve duruşuyla İslami kesim tarafından sevilmeyen bir isimdi. Nurculuk karşıtı söylemleri, Said Nursi'yi eleştirmesi gibi meseleler sebebiyle ateist ve din karşıtı addedilmişti.

Tarih 3 Mayıs 1969 idi. Cenaze için camide toplanıldığı sırada öğle namazından çıkanlar ''Allahsızın namazı kılınmaz'' diyerek tepki gösterdiler.

Olay git gide büyüyordu. Cemaat, İmran Öktem'in cenaze namazının kılınmasını istemiyordu. Cenazenin defin için götürülmesi ve namazın mezarlıkta kılınması teklif edildi. İnönü ise buna karşı çıktı, cenaze namazının camide kılınması gerektiğini söyledi. Fakat ortam iyice gerilmişti.

İsmet Paşa oradan çıkartılmak istendi, ancak kalabalığın tepkisi gittikçe artıyordu ve İnönü bu gergin ortamdan çıkamıyordu.

Tam bu sırada Tuğgeneral Nabi Alpartun tabancısını çekti ve ''Geleni vururum'' diyerek İnönü'nün önüne geçti. Kalabalık arasından bu şekilde bir koridor açılarak İsmet Paşa ortamdan uzaklaştırıldı (Milliyet, 4 Mayıs 1969).

Ertesi gün Abdi İpekçi bu yaşananları Milliyet Gazetesindeki köşesinde ''İğrenç'' başlığıyla eleştirdi. İsmet İnönü, 1909'daki hilafet ayaklanmasına atfen olayı ''31 Mart Vakası''na benzetti.

İnönü: ''Bu olaya parlementonun el koyması lazımdır. Parlemento devlete ve anayasaya sahip çıkmalıdır.'' Başbakan Süleyman Demirel ise 'Hadise gayet üzücüdür... Mesele mecliste görüşülecek, bunun münakaşası yapılacaktır'' dedi. 

Bu hadiseyi protesto maksadıyla Ankara'da, çoğunluğunu hukukçular ve üniversite öğrencilerinin oluşturduğu bir kınama yürüyüşü gerçekleştirildi. Uğur Mumcu da genç bir hukukçu olarak bu yürüyüşte ön sıralardaydı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sokaktayurumeyisevmeyenbiradam

yalnız 4 sene sonra Bülent Ecevit iktidar oldu.. yoksaaaa

amd

Nurculuğu parlatan adalet partisi idi. adnan menderesti. ıspartada 2 ev bir adet son model araba ve özel şoför tahsis etmişlerdi.

chatology

General Nabi Alpartun da gerçek bir askermiş.

amd

evet gerçek bir askemiş. diğerini ise gördük.

ayna-efendi

tarih tarihinden ders almayanlar için tekerrürden ibarettir

nereyekadar14

küfür etmeden duygularımı ifade edemiyorum 😡 her kelime yetersiz kuduz köpekler! satılık itler ! götünde don olmayan,domatesi salatalıgı 10 liraya yiyip hala göt yalayan arsız itler ! !!

Görüş Bildir