Kendinizi Geliştirmek İçin Beş Kişisel Gelişim Kitabına Bedel Olan Bu Yöntemi Uygulayın!

4.8bPAYLAŞIM

Bilim insanlarına göre kendinizde değiştirmek istediğiniz bir özellik varsa, bunu yapmanın çok etkili bir yöntemi bulunuyor. Gelin o basit ama süper etkili yönteme ve perde arkasındaki psikolojik mekanizmaya göz atalım.

Araştırmalara göre davranış değişikliğine giden kilit yol, kendine doğru soruyu sorabilmekten geçiyor.

Journal of Consumer Psychology dergisinde yayınlanan bu yeni araştırmaya göre, gelecekteki davranışlarınızla ilgili "Bunu yapacağım." demek yerine kendi kendinize "Yapacaksın değil mi?" diye sormak daha etkili.

Olayı biraz daha açalım.

Örneğin üzerinde çalışmanız gereken bir iş veya ders var. Araştırmaya göre böyle bir durumda "Akşama çalışmayı ihmal etmemeliyim." şeklinde düşünmek yerine, kendinize "Akşama çalışacak mısın?" şeklinde bir soru sormak daha etkili oluyor.

Araştırmacılar, bu tip bir sorunun hem ufak bir hatırlatma niteliği taşıdığını, hem de zihne çalışmak zorunda olduğunuzu rahatsız edici bir şekilde aktardığını düşünüyor. İlk cümleye göre, sizi çalışmaya itme ihtimali de daha yüksek oluyor dolayısıyla.

Uzmanlara göre işin kilit noktası zihninizi bir işi yapması yönünde rahatsız edebilmek.

Çünkü bu durumun devamında, zihin bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak amacıyla motive olmanızı sağlayacak önlemler alıyor ve bu da işinize veya davranışınıza odaklanmanızın önünü açıyor.

Çalışmayı tekrar tekrar yineleyen uzmanlar, her seferinde soru sormanın gerçekten de etkili olduğunu bulmuş.

Birçok farklı davranış üzerinde uygulanan bu soruyla davranış sorgulama tekniği neticesinde insanların daha motive, daha üretken, daha az üşengeç ve daha hareketli olduğu tespit edilmiş.

Araştırmaya göre aynı sorular yalnızca kendi kendine sorulduğunda değil, bir başkası tarafından sorulduğunda da etkili oluyor.

Burada en önemli olan şey, net olarak "Evet" ve "Hayır" cevapları isteyen sorular sormak. Nitekim sorunun ucu açık olduğunda, kişi mazeret üretmeye daha yatkın oluyor.

Bu yöntemin bu kadar başarılı olmasının ardında yatan nedenin "Bilişsel Çelişki" olduğu düşünülüyor.

Bilişsel uyumsuzluk basit bir tanımla, bu duruma da uyarlamak gerekirse, olmak istediğiniz halinizin o an bulunduğunuz halinizle uyuşmaması olarak biliniyor. Örneğin sağlıklı bir insan olmak istiyorsunuz, ancak spor yapmıyor ve bol bol yemek yiyorsunuz gibi düşünebilirsiniz.

Böyle bir durumda biri tarafından veya kendiniz tarafından size yöneltilen "Egzersiz yapmaya başlayacak mısın?" sorusu, "Hayır" dediğinizde zihnen bir rahatsızlık yaşatıyor. Bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak için, zaten sağlıklı olmak istediğinizi de düşünürsek, "Evet deme ihtimaliniz katlanarak artıyor.

Bu yöntemin daha pek çok kullanım alanı var.

Kendinize sorarak kendinizi, bir başkasına sorarak karşınızdaki kişiyi etkilemenin yanı sıra, şirketler de bu yöntemi kullanıyor. Örneğin bir tatil şirketi, "Bu yıl yoğun bir iş döneminin ardından kendinizi ödüllendirecek misiniz?" gibisinden bir soruyla insanları etkilemeye çalışabiliyor.

Özetle, davranış sorgulama tekniği oldukça faydalı olabilen, yaygın kullanılan bir teknik. Tek yapmanız gereken değiştirilmesi istenen bir davranışa veya yapılması gereken bir işe yönelik, net bir cevap bekleyen bir soru sormak. Gerisini psikoloji bilimi hallediyor.

Bilimle kalın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
logicaldoor

"Bu akşam projeyi bitirecek misin?", "Bebeğim sen her şeyi böyle soracak mısın?"

sinan-kocer

Hayatımda şimdiye kadar her türden, mutlaka en az bir kaç kitap okumuşumdur. Ama bu kişisel gelişim kitapları kadar saçma olan, insanları kandıran bir tür daha yok edebiyatımızda. Bu beden dili, diksiyon vs. bunlar için demiyorum.Lakin şöyle yapacaksın böyle yapacaksın diye yazan kitaplara veya yazılara tek cevabım; siktir git.

ervin

Hadi ya kendime yalan söylersem

thegamer

içerik güzel ama başlığı beğenmedim

kardelen-tilav

ben sorunca bende ters etki yaratıyor bu sefer hiç yapasım gelmiyor :D

Görüş Bildir