Kendi Küçük İşlevi Büyük! Bıldırcın Yumurtasının Bilmediğiniz Faydaları

-
Abone ol

İnsanın sağlıklı vücudu korumak için iyi bir beslenmeye ihtiyacı vardır. İyi yiyecekler  insan vücudunun insani gelişimine ve onarım sürecine de etki eder. Uzmana danışarak düzenli tüketilen bıldırcın yumurtası da vücudunuza bu etkileri hatta daha fazlasını yapabilir. 

Kaynak: 1, 2

1. Beyin fonksiyonuna teşvik

Bıldırcın yumurtası, beyin fonksiyonunu uyarabilen, sinir sistemini besleyen ve daha iyi çalışabilmesi için gereken amino asit ve protein düzeyini içerir. Bıldırcın yumurtalarındaki amino asit veya protein, beyin hücrelerini hasara karşı korur ve bozulan hücreleri onarır.

2. Anemi riskini düşürebilir.

Bazı çalışmalar, düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketen kadınların anemi geliştirme riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Bıldırcın yumurtası, kırmızı kan hücresi oluşumunda yardımcı olabilen ve anemiyi önleyebilen demir içerirken, bıldırcın yumurtasındaki amino asit de kırmızı kan hücreleri içindeki hemoglobin düzeyini artırabilir. Hemoglobin, oksijenin ve besin bağlayıcılığının yanı sıra vücudun tüm kısımlarına taşınmasında önemli rol oynayan bir proteindir.

3. Kanı temizler.

Bıldırcın yumurtası vücudun civa gibi bazı ağır metalleri ve toksinleri uzaklaştırmasına yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır. Bıldırcın yumurtasının amino asit ve diğer bileşenleri, toksini bağlayabilir ve vücuttan uzaklaştırabilir.

4. Büyümede ve kemik sağlığında olumlu etki.

Protein ana vücut yapı taşıdır ve özellikle çocuklarda vücudun gelişim sürecinde gereklidir. Bıldırcın, vücut gelişimini destekleyebilen yüksek miktarda protein içerir ve ayrıca vücutta daha iyi organ fonksiyonlarını teşvik eder. Bıldırcın yumurtasındaki amino asit içeriği özellikle çocuklarda kemik gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirmek

Bıldırcın yumurtası, lizin dahil birçok amino asit içerir ve bağışıklık fonksiyonunu arttırabilir. Lizin, antikorların üretimini destekleyebilir ve bağışıklık fonksiyon yanıtını destekleyebilir.

6. Şeker hastalığı riskini düşürebilir.

Yapılan çalışmalarda, bıldırcın yumurtasının, özellikle şeker seviyesini düzenleyen ve şeker hastalığını önlemek ve tedavi etmek için iyi bir besin haline getiren insülinin denge seviyesini muhafaza eden, özellikle de Lösin içeren amino asit içerdiği bildirilmiştir.

7. Sağlıklı cildi korur.

Bıldırcın yumurtası mükemmel bir protein kaynağıdır ve kolajen üretimini teşvik edebilen bir amino asit olan lizin içerdiğinden bahsetmiştik. Kolajen, cilt tabakasının sıkılığını korumak ve sarkmasını önlemek için gerekli olan bir protein türüdür.

8. Kas gelişimi için mükemmel

Bıldırcın yumurtasının yüksek protein içeriği, kas inşa etmek için bir mükemmeldir. Büyük kas kütlesine sahip olmak istiyorsanız, bıldırcın yumurtasını düzenli olarak tüketebilir ve egzersiz yapabilirsiniz.

9. Kalp hastalığı riskini azaltın

Bıldırcın yumurtası, 2010 yılında yapılan çalışmaya göre, kalp hastalığı riskini %24 oranında azaltabilen önemli besin maddeleri ve vitaminler içeriyor. Bıldırcın yumurtası kalp hastalığına, E Vitamini veya tokoferolün varlığı ile iyi gelebilir.

10. Görme yeteneğini geliştirir.

Bıldırcın yumurtası, göz organlarının hayati bir parçası olan bir miktar A vitamini içerir. Sağlıklı gözlerin korunması, bıldırcın yumurtalarının düzenli olarak tüketilmesiyle, özellikle daha büyük yaşta ortaya çıkan yaştaki maküler dejenerasyonun önlenmesi için çok yararlı olabilir.

11. Daha sağlıklı saçlar.

Bıldırcın yumurtası, özellikle saç köklerini besleyebilen ve sağlıklı saç gelişimini teşvik edebilen birçok amino asit içerir.

12. Düşük kan basıncı

Bıldırcın yumurtası sadece protein bakımından zengin değildir, aynı zamanda DHA: Docosahexaenoic asit gibi yağ asitleri açısından da zengindir. DHA, vücuttaki kan basıncını normalize etmede ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmada yardımcı olabilecek bir yağ asidi türüdür.

13. Kolesterolü düşürür.

Amerika'da Diyetle Yönlendirme Rehberi'nde yayınlanan araştırmaya göre, bıldırcın yumurtası daha az trans yağ asidi içermekte olup tavuk yumurtası gibi diğer yumurtalara kıyasla daha az kolesterol içeren iyi bir besindir. Bıldırcın yumurtasının yağ asidi, ayrıca kan içindeki LDL veya düşük yoğunluklu lipoprotein seviyesini azaltabilir iyi yağ olarak bilinen HDL veya Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein miktarını arttırabilir.

14. Ağız sağlığında fayda

Bıldırcın yumurtasının özellikle yumurta sarısı kısmı sağlıklı dişlerin korunmasında gerekli olan özellikle çinko içeren birçok mineral içerir.

15. Alerjiye karşı etkili

Genellikle yumurta tüketirken insanlar alerjiden muzdarip olurlar. Fakat bıldırcın yumurtasını içerisindeki ovomukoid protein nedeniyle herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmadığı bulunmuştur. Bu protein genellikle anti-alerji ilaçlarında bulunur.

16. Astımı ve tüberkülozu hafifletir.

Bıldırcın yumurtasının astım ve tüberküloz tedavisinde yararlı olan besin maddeleri içerdiğine inanılmaktadır.

17. Seksüel fonksiyonları geliştirir.

Daha önce, bıldırcın yumurtasının, erkeklerde prostat bezi gibi cinsel organ fonksiyonlarını arttırabilen bazı cinsel hormonlar içerdiği belirtilmiştir.

18. Gastrit tedavisi

Bıldırcın yumurtası, mide ülseri ya da gastriti tedavi etmede yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özellikler içerir. Bıldırcın yumurtasının amino asit içeriği ayrıca, enfeksiyonun neden olduğu mide kırık tabakasının onarılmasına yardımcı olur.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir