Keçiören Belediyesi 'Ruhsat Yok' Dedi, Burger King'den Yanıt Geldi: 'ABD Değil, Brezilya Firmasıyız'

 > 
331PAYLAŞIM

Ankara'nın Keçiören Belediyesi, ABD ile yaşanan krize tepki olarak ilçede faaliyet göstermek isteyen McDonald's, Burger King, Starbucks gibi büyük firmalara ruhsat verilmeyeceğini açıklamıştı. Ancak Burger King, bu karar karşısında kendilerinin ABD değil Brezilya menşeili bir firma olduğunu belirtti.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, ABD menşeili firmalara ruhsat vermeme kararı aldıklarını açıklamıştı.

Belediyenin aldığı bu karar kapsamda ilçede faaliyet göstermek isteyen McDonald's, Burger King, Starbucks gibi büyük firmalara ruhsat verilmeyecek. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Aldığımız bu kararın örnek olmasını temenni ediyoruz" diyerek, "Keçiören Belediyesi ülkemize karşı başlatılan bu ekonomik savaşa kayıtsız kalmamış, yine bir ilke imza atarak Belediye Meclisi'nce aldığı kararla ABD menşeili firmalara bugünden itibaren ruhsat verilmemesini oy birliğiyle kararlaştırmıştır. Ayrıca Türk Lirası üzerinden başlatılan ekonomik saldırıya karşı tüm ilçe Türk bayrağı görselli 'milli paramız milli davamız' yazılı billboardlarla donatılmış, vatandaşlara dövizini bozdurarak Türk Lirasına sahip çıkma çağrısı yapılmıştır" demişti.

Protestonun açıklanmasının ardından Buger King, sahiplerinin ABD’li değil Brezilyalı olduğunu duyurdu.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Keçiören Belediyesi'nin ABD menşeili firmalara yönelik ruhsat verilmemesi kararının ardından açıklama yapan Burger King, kendi firmalarının 8 yıl önce Brezilya merkezli 3G Capital tarafından devralındığını ve ABD menşeili olmadıklarını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Belirtmek isteriz ki Burger King, ABD menşeili firmaya ait olmayıp, Ekim 2010'da merkezi Rio de Janeiro/Brezilya olan 3G Capital şirketi tarafından devralınarak RBI (Restaurant Brands International) çatısı altında faaliyet göstermektedir. Markanın Türkiye operasyonlarını ise 23 yıldır aralıksız olarak bir Türk şirketi TAB Gıda olarak biz yürütmekteyiz."

Belediyenin Burger King'e ABD'li diye ruhsat vermemesi sosyal medyanın gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir