Karantina Sürecinde Hepimizin Muhtemelen Geçirdiği Sinir Bozucu Rahatsızlıklar

8PAYLAŞIM

Stres insana neler yapmaz ki? Çoğumuz Koronavirüs nedeniyle evlerimize kapansak ya da çok dikkat etmeye çalışsak da korkusuyla ve hayatımızın değişmesiyle stres olmamak elde değil. Sizlerin de bu dönemde muhtemelen yaşadığı veya yaşayabileceği sorunları derledik.

1. Sivilceler...

Evde can sıkıntısından abur cuburlara sardık hepimiz, o da yetmezmiş gibi stresten ve çok fazla maske kullanımından çıkanlar da var tabii. Bazılarımız isimlerini koydular bile...

2. Regl'de düzensizlik

Adet döngüsü stresle birlikte kiminde gecikme, kiminde erken görülme şeklinde olur. Bu ay çoğu kadında bu durum yaşandı, muhtemelen sizinki de stresten... Sürekli olan bir durumsa doktora görünmeniz gerekir tabii.

3. Sindirim sorunları, mide bulantısı

Hem yaşam, hem beslenme düzensizliği hem de stres üst üste geldi koronavirüs sebebiyle. Sindirim sistemimiz de bu durumlardan ilk etkilenecceklerden.

4. Zona

Hepimiz bu dönemde bazı değişiklikler yaşadık. Kimimiz işini kaybetti, kimimizin düğünü ertelendi v.s Sürekli işe gitmek ve insanlarla iletişim halinde olmak zorunda kalan insanlar da var. Bu da hasta olma korkusuyla birlikte zona gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

5. Depresyon ve anksiyete

Özellikle Koronavirüs olma korkusuyla anksiyete, evden çıkmayarak da depresyona açık hale geldik.

6. Egzama

Egzama da strese bağlı görülebilen hastalıklardan. Bir de üzerine sürekli yıkanan el ve kullanılan dezenfektanların etkileri geldi mi, egzama olmak kaçınılmaz gibi.

7. Uyku problemleri

Sanki boğazım ağrıyor, üşüyor muyum ne, ateşim mi çıkacak acaba? Birçok soru dolanıyor beynimizde, bu da kendimizi en çok dinlediğimiz yatma vakitlerinde iyice rahatsız ediyor bizi ve rahatça uykuya dalmayı engelliyor.

8. Boğaz ağrısı ve ara sıra öksürük

Hepimiz biliyoruz ki Koronavirüs'ün çok görülen belirtilerinden ikisi boğaz ağrısı ve öksürük. E psikolojik olarak yaşıyoruz bunları çoğu zaman. Ama bunu ayırt edebilmek ve tedbir almak önemli.

9. Halsizlik

Koronavirüs'ün belirtilerinden biri olsa da stres de aşırı halsizlik yapabiliyor.

10. Birden baş gösteren ağrılar...

Baş ağrısı, göğüs ağrısı, eklem hatta kalp ağrısı...

11. Konsantrasyon sorunu

Karar vermede sorun yaşama hatta sakarlık da beynimizden gelen sinyallerin eseri olabilir.

12. Kilo alma ya da verme

Stres herkesi farklı etkiler, kimimiz daha çok yemek yer; kimimizinse iştahı kesilir. Karantina döneminde kilo kontrolü sağlamak çok zor.

13. Urtiter (Kurdeşen)

Stresten kurdeşen dökenler de var bu dönem.

14. Üşüme / ateş hissetme

Sanki ateşi çıkıyormuş gibi hissedenler burada mı? Günlerdir elimizde ateş ölçerle geziyoruz resmen.

Sizin yaşadığınız sorunlar neler?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
merve-yildiz24

ah korona ah sana değil ama bir çok hastalığa yakalandık yakalancağız az kaldı. bir de bahar gözler burun bağımsızlığını ilan etmek üzere

derin-okyanus-yanc

Alerji ve sadece alerji...

Görüş Bildir