Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karanlık Nokta Kalmasın: Türkiye'de ve Avrupa'da Yabancı Futbolcu Kuralı Nasıl İşliyor?

-

Mart 2017’de gerçekleşen Futbol Zirvesi’nde, milli futbolcuların gelişimi için yabancı oyuncuların sınırlandırılmasına işaret edilmişti. Geçtiğimiz günlerde de Dünya Kupası elemelerinde milli futbol takımımızın ilk maçtaki performansı sonrası bu konu tekrar gündeme geldi ve Federasyon, yabancı kuralıyla ilgili harekete geçme kararı aldı.

Yabancı sınırlamasının ne olduğu ve neden bazılarının itiraz edip bazılarının Türk futbolunun geleceği adına savunduğu konusunda kafalar biraz karışık. Biz de sizler için futbolda yabancı oyuncu kuralını inceledik.

TFF, 2015’ten itibaren takımların yabancı oyuncu sınırını büyük ölçüde kaldırılmıştı. Şu an takımlar kadrolarında 14 yabancı oyuncu bulundurabiliyor.

18 kişilik maç kadrosunda ise en az 7 yerli futbolcu bulunması şartı var. Ancak istenildiği takdirde sahaya çıkacak 11 oyuncunun tamamının yabancı olması önünde bir engel yok.

Türkiye’de yabancı oyunculara sınırsız forma giyme şansı verildiğinden, Türk futbolcuların yetersiz kaldığı ve formsuz olduğu iddia ediliyor.

Hatta A Milli Futbol Takımı teknik direktörü Lucescu da, yabancı sınırlamasından yana olduğunu açıkladı.

Tartışmaya siyasiler de katıldı. Başbakan Binali Yıldırım, evde eşiyle maç izlerken yabancı oyuncuların çokluğundan rahatsız olduklarını söyledi ve milyon dolarlar harcayıp yabancı futbolcular alan takımları eleştirdi.

Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği ise ülke futbolundaki sorunların yabancı oyuncu sayısından değil, altyapıdan oyuncu yetiştirilmemesinden ve kulüplerin yerli ve yabancı futbolculara gösterdiği farklı yaklaşımlardan kaynaklandığını ifade ederek yabancı oyuncu sayısının serbest bırakılmasına karşı olmadıklarını duyurdu.

Peki Avrupa’da durum nasıl?

Örneğin İngiltere, Hollanda, Belçika ve Portekiz’de kulüplerde bulunabilecek ve sahaya çıkabilecek yabancı oyuncu sayısında bir sınırlama yok. Almanya’da ise en az 12 Alman futbolcunun genel kadroda bulunması şartı var.

Bazı ülkelerde ise daha farklı sınırlamalar söz konusu.

Mesela Fransa, İspanya ve İtalya’da Avrupa Birliği ülkelerinden gelen futbolcular yerli statüsünde oynayabiliyor. Onların dışında Fransa’da en fazla 4, İtalya’da 5, İspanya’da 3 AB dışı yabancı futbolcu bulunabiliyor.

Daha fazlasını Bülten +'nın "Türkiye'de Yabancı Futbolcu Kuralı" videosundan izleyebilirsiniz

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiBaşbakanBelçikaBinali YıldırımFransaİngiltereİspanyaİtalyaPortekizTFFfutbol
Görüş Bildir