Karadeniz'in Hırçın Kızlarının İnsanın Aklını Başından Alan 13 Özelliği

304PAYLAŞIM

İçtenliği, dobralığı ve çalışkanlığıyla ülkemizin en güzel insanlarına ev sahipliği yapan Karadeniz'in kızları bir başka...

1. Anzer balı kadar tatlı dilli olsa da dobradır, sözünü sakınmaz. Haksızlıklar karşısında her daim dimdik durduğu gibi, yanındakileri savunmayı, onlarla birlik olmayı ihmal etmez.

2. Çalışkandır; anneleri yaz kış tarla, bağ ve bahçe işlerini sürdürürken onlar da çay ve fındık toplar, ot keser, hayvanları otlatır…

3. Karadeniz fıkralarının en hasını bilir; espriden anladığı kadar da komiktir. Etrafına yaydığı pozitif enerjiyle her daim ortamın aranan insanıdır.

4. Karadeniz’de çocukların kız-erkek farkı gözetmeden yetiştirilmesinden ötürü serttir, delikanlıdır, adeta vurdu mu oturtur.

5. Hırçın dalgaların esir aldığı Karadeniz gibidir; yeri geldiğinde dalgalı, yeri geldiğinde sakin olur. Bu nedenledir ki çabuk parlar, çabuk söner.

6. Tuttuğunu koparır; hiçbir işi yarım bırakmayı sevmez. Başladığı işi tamamlamak, onun için onur ve gurur meselesidir.

7. Ayder Yaylası’nın havasından mıdır bilinmez, sert bir kabuğu vardır; sevgisini az gösterir ama sevdiği zaman da tam sever, sevdiğini hayatının merkezine yerleştirir.

8. İçten ve samimidir; duygularını hiçbir zaman gizlemediği için insana her daim güven verir.

9. Karadeniz’in azgın sularının etkisinden midir bilinmez, çabuk sinirlenir ama asla kin tutmaz. Öfkesini kısa zamanda yatıştırdığı gibi, haksızsa özür dilemesini de bilir.

10. Anaçlık adeta damarlarına işlemiştir; elinden gelen her işin altından başarıyla kalktığı için etrafındaki herkesin annesi gibidir.

11. Parmakları ince ve narin olsa da en lezzetli yemekleri yapar; Karadeniz’in hamsisinden laz böreğine kadar her çeşit yemeği en lezzetli haliyle sevdiklerine sunar.

12. Zonguldak’ın kömürü kadar gözleri karadır; hiçbir şeyden korkmaz. Cesur, atak ve korkusuz olduğundan her işe tereddüt etmeden girişir ve şüphesiz ki hepsini başarır.

13. Güzelliğini Karadeniz’in doğasından, doğal güzelliklerinden aldığı için yanakları her daim al aldır; adeta sağlık fışkırır.

BONUS: Karadeniz’in eşsiz müziğinin en hasını dinler; şair ceketli çocuk Kazım Koyuncu’nun şarkılarını ezbere bilir.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
filizozturk

Karadeniz denildi mi kemençe olacak, horon olacak, hamsi olacak, kuymak olacak, karalahana olacak, Karadeniz şivesi olacak, Karadeniz'in doğası olacak, bunlar Doğu Karadeniz'de var. Trabzon, Rize, Artvin, Ordu, Giresun bunlar Karadeniz'dir, Zonguldak ve Samsun'da horon, kemençe vs yok. Kıyısı Karadeniz'de olanlara Karadenizli diyeceksek İstanbul'un kuzey tarafı da Karadeniz İstanbullular da mı Karadeniz'li? Karadeniz dedik mi Doğu Karadeniz kültürü gelir akla, Trabzon, Rize Artvın, Ordu, Giresun!

dilara-ozkilic

canım memleketim ♥

filizozturk

Fenerbahçeli Karadenizli olmaz! Olursa hain olur!

dilara-ozkilic

boş yaptın şuan

aprilethereal

Ah be Trabzonlum bıraktın gittin beni yaban ellere, şimdi yanımda kalan bir senin hayalin, bir de sana olan şiirlerim...

apollonia-corleone

üzerimizde bir atarlılık var orası kesin.Hiç gitmemiş orada yetişmemişi bile öyle.

epithymo-dilek

valla onu bunu bilmem ama kadinlari erkeklerden daha çok çalişkan oralarda

Görüş Bildir