Kara Mantar (Mukormikoz) Hastalığı Yayılıyor! Kara Mantar Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

0PAYLAŞIM

İlk olarak Hindistan’da görülen ve yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan Mukormikoz (Kara Mantar) hastalığı, Mısır ve Irak’ta da görülmüştü. Son gelen haber ise Meksika’dan. Kara mantar hastalığı, Meksika vatandaşı 34 yaşında ve şeker hastalığı bulunan kişide de tespit edildi. Haberlerin üst üste gelmesiyle birlikte ‘kara mantar hastalığı nedir’ sorusu internetin gündeminde. Peki, kara mantar hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? İşte tüm detaylar…

Kara Mantar Hastalığı Nedir?

Mukormikoz yani kara mantar nadir görülen bir enfeksiyon. Mukormiset adı verilen bir küf grubu neden oluyor.

Uzmanlara göre, bu mantarlar çevrede, özellikle toprakta ve yapraklar, kompost yığınları veya çürümüş odun gibi çürüyen organik maddelerde yaşıyor. Bunlar solunduğunda sinüsleri veya akciğerleri yaygın olarak etkileyen enfeksiyona yakalanma olasılığı yükseliyor.

Bunun "fırsatçı bir enfeksiyon" olduğunu söyleyen ve "Mukormikoz, vücudu istila eden hızlı yayılan bir kanser gibi" görüşünü de paylaşan doktorlar, hastalıklarla mücadele eden veya vücudun enfeksiyonlarla savaşma kabiliyetini azaltan ilaçlar kullananları etkilediğini vurguluyor.

Uzmanlara göre, COVID-19 tedavisinde kullanılan steroid’ler bu duruma yol açıyor olabilir. Zira ilaçlar bağışıklığı azaltıp kandaki şeker miktarını artırarak duyarlılığı yükseltiyor. COVID-19'lu hastaların bağışıklığı bir hayli zayıflayabiliyor.

Mukormikoz enfeksiyonlarının çoğu, diyabetli veya altta yatan ve saptanamayan yüksek kan şekeri olan COVID-19 hastalarında görüldü.

Kara Mantar Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyine (ICMR) göre, yaygın belirtileri arasında özellikle yüz bölgesinde şişlik, göz ya da burun çevresinde kızarıklık, görme bozukluğu, siyah lekeler, bazen ağrı, ateş, öksürük, nefes darlığı gibi durumlar yer alıyor.

TEDAVİSİ VAR MI?

Semptomlardan şüphelenildiğinde gecikmeden hastaneye başvurulması öneriliyor. Bu noktada öncelik, başka hastalıklar varsa onun kontrol altına alınması ve hızla tedaviye devam edilmesi.

Maddi olarak da maliyeti yüksek olan bu enfeksiyonun birincil tedavisi ise uzun süreli mantar önleyici ilaca ek olarak enfekte dokunun cerrahi müdahaleyle çıkarılması.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir