Kapsül Dolap Konsepti: Başarılı İnsanların Her Gün Aynı Kıyafeti Kullanmalarının Aşırı Mantıklı Nedenleri

16bPAYLAŞIM

Toplumdaki moda ve tarz takıntısını bir kenara bırakıp 'kapsül gardırop' konseptiyle tanışmamızın vakti geldi. Steve Jobs'u, Bill Gates'i ya da ünlü modacıları, politikacıları bile neden hep aynı kıyafetlerle gördüğünüzü merak ettiniz mi hiç? Derlediğimiz bu 8 önemli nokta eminiz sizleri de giyim tercihlerinizi düşünmeye itecek.

1. Çok daha az sayıda karar vermek!

Karar verme yorgunluğu bir bireyin gün boyu süren bir karar verme sürecinin sonunda verdiği kararların kalitesinin düşüşü anlamına gelen bir kavramdır. Gün boyu önemli kararlar vermesi gereken bir kişinin yalnızca sabah verilen 'bugün ne giyeceğim?' kararını bile ortadan kaldırması zihinde sağlanan daha çok boş yer ve gün içinde daha yüksek üretkenlik demektir. 

Örneğin Amerika Başkanı Barack Obama daima gri veya lacivert takım elbise giymesini kendi açıklamasıyla bu sebebe dayandırmıştır. Facebook'un yaratıcısı Mark Zuckerberg'de aynı mantık olduğu rahatça gözlemlenir.

2. Boşa harcanan daha az zaman.

Sahip olduğumuz eşyaların aslında bize ne kadar fazla ayak bağı olduğunu onlardan vazgeçene kadar anlamayız. Ama bunu başarabildiğimiz zaman elde ettiğimiz özgürlük ve imkan dolu bir hayat olur. Project 333 adında bir kişisel gelişim konsepti insana 3 aylık bir süre zarfında sadece 33 parça giyim ürünü kullanmayı öğütlüyor. Proje gayet basit, oldukça faydalı hatta hayat değiştiren cinsten bir anlayış. İnsanın gardırobunu kısıtlaması demek, sabahlarının çok daha kolay, hızlı ve etkili olmasıyla ona zamanını hediye ediyor.

3. İşler böyle olunca stres seviyesi de gözle görülür bir biçimde düşüyor.

New York'ta bir sanat yönetmeni olarak görev yapan Matilda Kahl'a göre karar verme yorgunluğu ve zamandan kazanma her gün aynı kıyafeti tercih etmesinin sebepleri fakat bir konu daha var. Gün içinde sabah verdiği kıyafet kararı konusunda yaşanan stresin çok daha az olmuş olması. 'Çok mu resmi giyindim?, Elbisem çok mu kısa?' gibi sorular gün içinde insanın kafasını meşgul edebiliyor.

4. Harcanan enerjiden tasarruf.

Harcanan enerjiden tasarruf.
Harcanan enerjiden tasarruf.

Ünlü yönetmen Christopher Nolan 21. yüzyılın en başarılı filmlerini yapmış bir sanat insanı. Ama New York Times dergisine göre, Nolan uzun zaman önce her gün ne giyeceğine karar vermenin enerjisini boşa harcadığına karar vermiş. Başarılı yönetmen artık sadece uzun mavi bir gömlek, üzerine ceket ve altına siyah pantolon giymeyi tercih ediyor. Çünkü kıyafet dolabını küçültmek, daha az bakım, daha az düzenleme ve daha az etrafı karıştırma anlamına geliyor. Elbette çok daha az çamaşır yıkama, asma ve ütüleme de bunlara dahil.

5. Kapsül gardırop konsepti sayesinde daha derli toplu ve iyi hissetmek de mümkün.

Dallas'ta yaşayan genç anne Denaye Barahona'ya göre minimal bir elbise dolabı ona kendini iyi hissettiriyor. Bundan önce dolabının karmaşık bir kafeterya menüsüne benzediğini anlatan genç kadın, en çok sevdiği parçaları bırakarak elbiselerinin geri kalanından vazgeçmiş. Artık lüks bir restorana benzediğini söylüyor ve daha az seçenek olmasına rağmen seçeneklerin çok daha kaliteli olmasından memnun.

6. Bir moda ikonu olmak bu anlayışla mümkün!

New York'ta yaşayan yazar Alice Gregory'ye göre bir 'üniforma' giymenin başka iyi sonuçları da olabiliyor. Ünlü hissetmenin ucuz ve kolay yolu her gün aynı kıyafetleri giymekten geçiyor. Kendi kahramanlığını ortaya koymanın, tıpkı kitap ya da masal kahramanları gibi aynı kıyafeti giyerek yapılabildiğini anlatan kadın, hem çocukların hem de yetişkinlerin süreklilikten mutlu olduklarını öne sürüyor. Ona göre aynı kıyafetleri tercih etmek modaya ya da tarz sahibi olmaya aykırı değil, aksine sıradışı başka bir akımın örneği.

7. Elbise dolabı ile doğru orantılı olarak azalan giderler!

Dolaplarımız nadiren giydiğimiz kıyafet ve ayakkabılar ile dolup taşar. Tüm dünyaya bakılacak olursa ise tüketim çılgınlığının artışıyla giyime yapılan yıllık kişi başı masraf her geçen gün daha çok artış göstermektedir. Ama kapsül gardırop fikri ile yaşamak demek, hem yapılan israfı hem de yanlış satın alınan ya da ihtiyaç duyulmayan ürünlerin gereksiz masrafını ortadan kaldırır. Bunun yanında alışverişe harcanan gereksiz vakitten tasarrufu eklemek gerekirse kişi her bakımdan karlı çıkacaktır!

8. Sonuncusu ve en önemlisi: Daha ÇOK HUZUR!

Geçtiğimiz ay oyuncu Drew Barrymore,  Refinery 29'a hayatındaki yeni dönemi ve kıyafetleriyle arasındaki ilişkiyi anlatan bir yazı yazdı. 

’İlk olarak, neredeyse 40 yaşındayım ve 20'ler kıyafetleri artık anlamlı gelmiyor. Ve iki bebekten sonra, 30'lu yaşlar kıyafetlerine de sığmıyorum. Giyim konusunda bir karar verme noktasına geldim ve bu bazen acılı olabiliyor.' 

Drew kendini bu hislerle başa çıkmak için bir elbise dolabı diyetine sokmuş ve yalnızca iyi düşünerek giyim alışverişi yapmış. Aylar sonra ise elbise dolabının çok daha makul ve mutlu olduğunu söylüyor. Ayrıca artık moda anlayışı ona göre 'çok daha sakin ve huzurlu'.

Kendi sahip olduğumuz eşyaların derinliğinde boğulan bir toplum haline geldiğimiz doğru! Özgürlüğü ve huzuru belki çok da uzaklarda aramamak gerek!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ergul-ebru

Merhaba yazınızı zevkle okudum ve çok sevdim :) İlham verdiniz teşekkür ederim, bende kapsül dolap ile ilgileniyorum, Hani siz bu 8 kişiden bahsetmişsiniz ya insan zaten kapsül dolap işinin içindeki örnekleri gördüğünde diyor ki bu başarılı insanların ortaklaşa buluşmuş olduğu konuda demek ki bir hayır var ki sürdürüyorlar, bir bildikleri var :) Gerçekten de öyle olduğunu başladığımızda fark ediyoruz tabi, zaman ve para tasarrufunu görünce insan vay be diyor :) Daha yeni yeni başladım kapsül dolap işine ve o kadar çok kıyafet eledim ki neredeyse yarısı gitti dolabımın:) Bu süreçte ise şu siteden oldukça yararlanıyorum bir bakın derim mutlaka; İkinci el sitesi ama diğerleri ile kıyaslayıp tercih ettiğim bir sitedir inceleyince demek istediğimi anlayacaksınız :) Aynı zamanda bağış seçeneği de mevcut tabii TOÇEV ile ortaklaşa çalışıyorlar… Bu benim nacizane önerimdi bir bakın derim :) Yeni yazılarınızı ve görüşlerinizi merakla beklemekteyim, sevgilerimle :***

halil-yilmaz3

nekadar cok kıyafetinin olup olmaması önemli değil zaten bu insana + bi değer katmaz insana katmaz diyorum cünkü etrafımızdaki nefes alan mahlukatlar hergün aynı iş yerinde okulda sokakta karşılaştığımız kişilerin gözlerinin feri kaçmış ahları gitmiş vahları kalmış onlar için nekadar cok paran varsa okadar insansın nekadar lüx ve şık giyinirsen okadar karizmatik ve cekicisin fakat insanlar bu para kıyafet lüx etkenlerini göz önünde bulundururken dikkat etmedikleri tek nokta beyin oluyor ve insan insanın aynasıdır kalbinden ne geciyorsa birgün karşına o cıkar derler parayı boşverin insana değer verin

halil-yilmaz3

kapitalizim satma odaklıdır sana bugün kıyafetler satar sana yarın ev satar araba satar ama yarın birgün seni başka birine satar bu yüzden bir değimde vardır paranın açamayacağı hiç bir kapı yoktur diye boşverin unutun tüm bu satma satın alma gündeme çağa ait olma saçmalıklarını siz kendinize dahi ait değilken size televizyonlarda dikte edilen kavramları benimsemeyin çağa ait olun modernist elitist toplum vesaire bilimum kavram bunca hengamenin arasında sen kimsin nesin diyemedikten sonra çağa ait olma cabaların ve çağa ait oluşun ne fark eder sen hiç olmamışsınki onların gördüğü kadar varsın ya onların gözünden kaçarsan kurtulursan ozaman kimin için var olucaksın

Gizli Kullanıcı

kapsül dolap zamandan iyi tasarruf sağlar neyi neyle kombinlesem derdinden kurtarır insanı. Hep aynı şeyleri giyme mevzusuna gelince bugün youtube'da bir video izlemiştim bir kız arkadaşımız kendince ne güzel film eleştirisi yapıyor hemen yoruma yazmış biri geçen videoda da aynı kıyafet üzerindeydi diye ,yahu bu dünyaya tüketmeye mi geldik. insanın üzerindeki temiz olsun yeterli .çoğu insan zaten hep aynı şeyleri giyiyor demesinler diye bu fikri uygulamıyordur. aynı kıyafetten 3-4 tane almış olduğunu düşünmek bile istemeyip eleştirirler hemen.

monsteroftheuniverse

bi siktirin gidin yaa

pekala

günlük 30 saniye tasarruf etmek isteyen insanların hayatını okuyoruz ve bunu okurken harcadığımız zaman da 5 dakika ve ben bunu yazarken 2 dakika daha harcadım hayat garip

Görüş Bildir