Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kampa Gitmek İstemeyen Suriyelilere Müdahale

 > 
8PAYLAŞIM

Avrupa'ya gitme umuduyla günlerdir Edirne'de bekleyen ve kamplara geri gönderilen sığınmacılar dönmek istemiyor. Mültecilerin kendilerini kampa götüren otobüsü Bolu'da durdurması üzerine polis müdahale etti. Edirne'de bir grup mültecinin açlık grevi ise devam ediyor. Öte yandan Büyük İstanbul Otogarı'na da yeni sığınmacılar gelmeye devam ediyor. Aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 100 kişilik Suriyeli bir grup daha, sığınmacıların beklediği İstanbul Otogarı'na gelerek onlara katıldı. İstanbul Valiliği dün yaptığı açıklamada, sığınmacıların otogardan ayrılmalarını istemişti.

Mülteciler kampa dönmek istemiyor

Sabah saatlerinde Edirne'den Osmaniye'de bulunan kampa doğru yola çıkan içerisinde yaklaşık 50 Suriyeli bulunan otobüs, kampa gitmek istemeyen mültecilerin isteğiyle TEM yolu Paşaköy gişelerden çıktı. Yol kenarındaki Bolu Şehirlerarası Otobüs Terminali'nin yanında otobüsü durduran Suriyeliler inmek istedi.

Terminale geçerek İstanbul'a gitmek isteyen Suriyeliler'e peşlerinde bulunan jandarma ve polis ekibi müdahale etti. Ekipler müdahalenin ardından bölgeye takviye ekip istedi. TEM yolu Paşaköy gişelerine aralarında Çevik Kuvvet ekiplerinin de bulunduğu çok sayıda polis ekibi sevk edildi.

Polis ve jandarma müdahale etti

Otobüsten inerek terminale gitmek istediklerini söyleyen Suriyeli mültecilerle polisler arasında tartışmalar yaşandı. Otobüse binmemekte ısrar eden bazı kişilere polisler müdahale etti. Bir mülteci kelepçelenerek otobüse bindirildi. 

Otobüse bindirilenler camlara vurarak polisleri protesto etti. Suriyeliler'in otobüsün anahtarına da el koyması nedeniyle polisler zor anlar yaşadı. Otobüse bindirilenler bir süre sonra aldıkları anahtarı araç şoförüne teslim etti. Suriyeli mülteciler olayın ardından 8 araçlık polis eskortuyla yollarına devam etti.

Büyük İstanbul Otogarı'nda bekleyiş sürüyor

Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'na sığınmacı gruplar gelmeye devam ediyor. Aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 100 kişilik Suriyeli bir grup daha, sığınmacı yurttaşlarının beklediği alana gelerek onlara katıldı.

Ellerinde çanta ve valizlerle öğlen saatlerinde Büyük İstanbul Otogarı'na gelen sığınmacılar, Otogar Camii'nin yanında bekleyen Suriyelilere katıldı. Burada 3 gündür bekleyen Suriyeli sığınmacılar da yeni grubu Arapça slogan ve alkışlar eşliğinde karşıladı.

Oturma eylemi

Otogara yeni gelen başka bir grup daha caminin yanında bekleyen sığınmacılara katılmak istedi; fakat polis ekipleri sığınmacı kalabalığın cami tarafına geçişine izin vermedi. Bunun üzerine oturma eylemi yaptı. Suriyeli sığınmacılardan Abdül Canip ismindeki bir genç, "Bir çok şehirden sığınmacılar buraya geldi. Biz de onlara katılmak istiyoruz. Yakınlarım da orada şuan. 3 gün de beklesek, bir sene de beklesek buradan Edirne'ye gideceğiz" dedi. Polisin önlemi devam ederken, sığınmacıların bulunduğu bölüme alınmayan kalabalığın oturma eylemi de sürüyor.

Edirne'de bekleyiş sürüyor

Denizyolunu tehlikeli buldukları için karayoluyla Avrupa'ya geçmeyi amaçlayan sığınmacılar, Edirne'de 3 bölgede bekleyişlerini sürdürüyor. İlhan Koman Parkı'nda 3 gündür kalan sığınmacılar, çadırlar ve battaniyelerle yaptıkları gölgeliklerde halk ve sivil toplum kuruluşlarının yardımlarıyla yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Sığınmacılardan Ahmet Yusuf, Avrupa'ya geçiş izni verilene dek bekleyişlerini sürdüreceklerini söyledi. Halkın yiyecek, giyecek ve oyuncak getirdiğini belirten Yusuf, "Türk halkı 4-5 yıldır misafirperverliğini zaten gösterdi. Buna müteşekkiriz. Burada da yakından ilgileniyorlar. Biz de bu güzel insanlara sevgimizi göstermek ve şükranlarımızı iletmek için kaldığımız alanlara Türk bayrakları astık" dedi.

Bazı grupların açlık grevi sürüyor

Sığınmacılardan yaklaşık 800 kişilik grup ise açlık grevini sürdürüyor. Yunanistan sınırına gönderilmemelerini gerekçe göstererek verilen kumanyaları almayan sığınmacılar, zaman zaman "Yunanistan geçiyoruz, Avrupa, Avrupa'' şeklinde sloganlar atıyor. Sığınmacılardan Ahmed Ellatif, dün başladıkları açlık grevlerini sürdürdüklerini söyledi. Açlık grevine sadece çocukların ve hamile kadınların katılmadığını dile getiren Ellatif, Yunanistan'a gidene kadar açlık grevini sürdüreceklerini ifade etti.

Çocuklara gıda malzemesi dağıtıldı

Bu arada, Türkiye Diyanet Vakfı'nca sığınmacı çocuklara gıda malzemesi dağıtıldı.

Vakfın sorumlusu Muhammed Arslan, yaptığı açıklamada, sığınmacıların ihtiyaçları doğrultusunda gıda malzemesi dağıttıklarını, önceliğin çocuklara verildiğini kaydetti.

Öte yandan polis ve jandarma ekipleri, farklı noktalarda toplanan sığınmacıları göndermek için ikna etmeye çalışıyor.

Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da Avrupa'ya geçmek için Edirne'ye gelen Suriyeli sığınmacıların gerekli sağlık kontrollerinin yapıldığını belirtti.

DHA ve AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir