Kadınların Soruları Bakan Albayrak'ı Şaşırtmış: 'Ev Ekonomisi Soracaklar Sandım, Terlettiler'

 > -

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen bir etkinliğe katıldı. Konuşmasında kadınlarla yaptığı toplantıdan örnek veren Albayrak, "Ev ekonomisi falan soracaklar zannediyorum. Bir sorular, bir sorular geldi eline su dökemeyeceğimiz maliyecilerin soramayacağı sorular geldi, epey terledim" ifadelerini kullandı. Albayrak'ın bu sözlerine tepki geldi.

Borsa İstanbul ve Türkiye İş Kadınları Derneği'nin (TİKAD) iş birliğiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadın-erkek eşitliği için Borsa İstanbul'da gong töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törende konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, törenin, cinsiyet adaletsizliği ile mücadele noktasında farkındalığın artmasına vesile olmasını temenni etti.

"Bir sorular geldi..."

"Ülkemizin cesur, özgüvenli ve girişimci kadınları, zihinlerimizdeki kalıpların ve peşin yargıların aksine engel tanımadan üretime katılıyorlar ve katma değer üretiyorlar." diyen Albayrak, sadece büyük şehirlerde değil, Anadolu'nun dört bir yanında aynı güce hep birlikte şahit olduklarını söyledi. 

Ülkenin ve milletin daha ileriye gidebilmesi için kadınların ve gençlerin taşıdıkları heyecan ve farkındalığın kendisine her seferinde ekstra motivasyon sağladığını dile getiren Albayrak, "Daha geçtiğimiz gün Kocaeli'deydik. Hanımlarla toplantı yaptık. Ev ekonomisi falan soracaklar zannediyorum. Bir sorular, bir sorular geldi eline su dökemeyeceğimiz maliyecilerin soramayacağı sorular geldi, epey terledim." diye konuştu.

Böke: "Albayrak bu yaklaşımıyla bizi hiç şaşırtmadı"

Albayrak'ın bu açıklamasına CHP PM üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’den yanıt geldi. Halk TV’den Can Coşkun’a konuşan Böke, “Kadının bilgisine ve bilgeliğine şaşırmak, ancak zaten Sayın Bakan ve onun temsil ettiği anlayışa uygundur. Biz kadınların bilgisine şaşırmış Sn. Albayrak... Oysa o, bu yaklaşımıyla bizi hiç şaşırtmadı! Tam da kendisini ifade etmiş. Yine de biz Sayın Bakana iki temel şeyi hatırlatalım: Her şeyden önce kadına kadın denir, hanım değil. Ayrıca, Albayrak’ın bu diline de sirayet eden üsttenci, küçümseyici dilde temsiliyet bulan anlayış, bizim işte tam da mücadele ettiğimiz toplam düzenin simgesel halidir" dedi.

Bakan Albayrak'ın sözleri sosyal medyada da tartışılıyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir