Görüş Bildir

Kaçırılan Gemi Mozart’ta Saatler Süren Dehşet: 'İçeri Girer Girmez Ateş Açtılar'

Anasayfa > Gündem

Nijerya’daki korsan saldırısında bir mürettebatı öldürülen, 15’i de kaçırılan Mozart adlı gemi, Gabon’un Gentil Limanı’na demirledi. Saldırıdan kurtulan başmühendis Süha Tatlıgül ve 3. güverte zabiti Furkan Yaren yaşadıkları 7 saatlik kâbusu anlattı: “6-7 saat kapıları kırmaya çalıştılar. İçeri girer girmez ateş açtılar. Azerbaycanlı ikinci mühendisimiz öldü.”

Türk mürettebatın görev yaptığı Liberya bayraklı konteyner gemisi ‘Mozart’, önceki gün Nijerya’nın Lagos kentinden Capetown’a giderken 180 mil açıkta korsan saldırısına uğradı.

Detaylar 👇

Başmühendis Tatlıgül: '6, 7 saat kapıları kırmaya çalıştılar'

Başmühendis Tatlıgül: '6, 7 saat kapıları kırmaya çalıştılar'

İstanbul Teknik Üniversitesi Yüksek Denizcilik Okulu 1979 mezunu olan Başmühendis Süha Tatlıgül gemide yaşananları Denizcilik Dergisine anlattı. 

Süha Tatlıgül şunları söyledi: “Sabah saat 6’da saldırmaya başladılar. Dümen dairesine saklanıp sac kapıları kapattık. 6-7 saat kapıları kırmaya çalıştılar. 1.5 saat civarında da kesme taşı ile uğraşıp kapıyı kestiler ve içeri girdiler. Ben kapının açılacağını anlayınca halatın arkasındaki menholden (halatın konulduğu rögar) içeri atladım. İki metre falan yüksekliğindeymiş. Kafamı, kolumu vurup yere düştüm. Karanlık bir yerde saklandım. İçeri girer girmez ateş açtılar. Azerbaycanlı ikinci mühendisimiz öldü. Sonra 2.5 saat civarı sessizlik oldu. Dördüncü kaptan ve yağcı dümen dairesine gelip, ‘gittiler’ diye bağırınca dışarı çıktım. Hemen makineyi hazırlayıp yol verdim. Sağlığım iyi. Herkese teşekkür ediyorum.”

Başmühendis Süha Tatlıgül’ün eşi Leman Ergeldi Tatlıgül de İTÜ Denizcilik Fakültesi mezunu bir kaptan. Bir denizcilik firmasına bağlı olarak karada çalışıyor. Tatlıgül’ün oğlu Aras ise 9 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’ni bitirdikten sonra babası gibi denizde çalışmayı seçmiş bir mühendis.

"Hiçbir şey çalışmıyor, bir tek radar çalışıyor. Kör topal gidiyorum"

"Hiçbir şey çalışmıyor, bir tek radar çalışıyor. Kör topal gidiyorum"

Korsanların gemiyi söyledikleri rotada götürmesi için geride bıraktıkları 3’ncü Güverte Zabiti Furkan Yaren ise yaşananları şöyle anlattı: 

“Kör bir şekilde seyir yapıyorum. Ben de bacağımdan yaralandım. Hiçbir şey çalışmıyor, bir tek radar çalışıyor. Kör topal gidiyorum. Rota verdiler verdikleri rotada götürüyorum gemiyi. Baş mühendisle ben kaldık, bir de yağcı kaldı onun da karnında şarapnel var. İkinci mühendis öldü, 15 kişiyi aldılar ben de götürüyorum gemiyi. Şirketle sürekli haber halindeyiz. Geminin izleme sistemi var, oradan takip ediyorlar.”

Aileleri iyi haber bekliyor

Aileleri iyi haber bekliyor

Mozart gemisinden kaçırılan 15 mürettebatın aileleri büyük endişe içinde gelecek iyi haberleri bekliyor. 

Hürriyet'in haberine göre gemiyi işleten şirketin İstanbul’daki merkezi de mürettebat aileleri tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Şirkete gelenler arasında geminin süvarisi Mustafa Kaya’nın İstanbul’da yaşayan kardeşi Barış Ulaş Kaya ve yakınları da vardı. Firma yetkilileriyle görüşen Barış Ulaş Kaya, 

“Kötü bir olayla karşılaştık. Bu durumu geceden beri takip ediyoruz. Yetkililer durumu izah ettiler, ilgileniyor kendileri sağ olsunlar. Devletimizin büyüklerine, yetkililerine de teşekkür ediyorum. Şimdilik sabırla ve sükunetle bekleyeceğiz. Devlet büyüklerimize ve şirket yetkililerine güvenmekten başka bir çaremiz yok. Yaklaşık 1.5 aydır görev yapıyordu” dedi.

Rehin alınanlardan 3'ü Rizeli

Genç stajerin son seferiydi

Genç stajerin son seferiydi

Ordu’lu güverte stajeri Hamza Orhan’ın (25) babası Sezai Orhan da iyi haber bekliyor: “Oğlum gemide stajyerdi. Yaklaşık 4,5 aydır çalışıyordu. En son sabah mesaj atmıştı annesine ‘yatacağım´ diye. Daha sonra aynı akşam saat 22.00 sularında şirket oğlumun kaçırıldığı bilgisini verdi. Son seferiydi. Artık kaptan olarak devam etmek istiyordu. Oğlumun sağ salim dönmesini istiyorum. Ben de denizciydim. Oğlumun kaçırıldığı bölgelerde bulundum. Oralar korsan bölgesi. Onlar gemiye girdiği zaman vermezsen seni götürüyorlar. Korsanlar kahrolsun.”

"Eşim iki aydır gemideydi. İyi haberlerini bekliyoruz"

"Eşim iki aydır gemideydi. İyi haberlerini bekliyoruz"

Korsanların kaçırdığı elektrik zabiti Gökhan Burhan’ın Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yaşayan ailesi de gergin bekleyiş içinde. İki çocuk babası Gökhan Burhan’ın eşi Nadire Burhan, “Eşim iki aydır gemideydi. İyi haberlerini bekliyoruz” diye konuştu.

Gemi Gabon'a ulaştı

Gemi Gabon'a ulaştı

Korsan saldırısından kurtulan 3’üncü Güverte Zabiti Furkan Yaren ve Başmühendis Süha Tatlıgül gemiyi hiçbir elektronik seyir aleti olmadan Nijerya karasularından çıkartıp Gabon’un Gentil Limanı’na götürdü.

Türkiye'nin Librevil Büyükelçisi Nilüfer Erdem Kaygısız, geminin mürettebatıyla görüştü.

Korsanlar henüz irtibata geçmedi

Korsanlar henüz irtibata geçmedi

Kaçırılan 15 kişi için çalıştıklarını söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, korsanların henüz bir talep iletmediğini açıklamıştı.

'Vatandaşlarımızı kaçıran bu haydutlar, korsanlar henüz geri dönüş sağlamadılar. Bunlar belli bir zaman geçtikten sonra, daha önce de bizim gemilerimize, başka ülkelerin gemilerine saldırılar oldu. Onlar belli bir zamandan sonra arayıp taleplerini iletiyorlar. Ama her türlü hazırlık ve çalışma yapıldı.'

Detaylar için 👇

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
2
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?