Çin, Anüsten Alınan Örneklerle Kovid-19 Testi Yapmaya Başladı

 > 
1.1bPAYLAŞIM

Çin'de Kovid-19 testi için burun ve boğazdan alınan örneklerin yanı sıra artık anüs bölgesinden de örnek alınmaya başlandı. Başkent Pekin'de bir okulda anüs örnekleriyle alınan Kovid-19 testi uygulaması sonrası, anal bölgeden alınan örneklerin daha doğru sonuçlar verebileceği görüşü üzerinde durulmuştu.

Pekin You'an Hastanesi'nde bulaşıcı hastalıklar biriminde görevli Li Tongzeng, yapılan araştırmaların, anüs bölgesindeki virüslerin, vücudun diğer bölgelerine göre daha yoğun olduğunu ve daha uzun yaşadığını ortaya koyduğunu söyledi.

"Daha doğru sonuç verebilir"

Euronews Türkçe'nin haberine göre Çin devlet televizyonuna konuşan Li Tongzeng, anüs bölgesinden alınan örneklerle yapılan Kovid-19 testlerinin daha doğru sonuçlar verebileceğini belirtti. 

Ancak bu yolla örnek almanın çok da uygun olmadığını söyleyen Çinli uzman, bunun sadece karantina merkezlerinde kalanlar üzerinde denebileceğini vurguladı.

"Burun yoluyla örnek almak daha etkili"

Ancak bir başka Çinli uzman, Wuhan Üniversitesi'nden Yang Zhangiu'ya göre ise, virüs insana sindirim organları değil ilk önce nasal ve solunum organlarından bulaştığı için burun yoluyla örnek almak daha etkili. 

Zhangiu konuyla ilgili olarak "Daha önce hasta dışkılarında virüse rastlandı ancak virüsün sindirim sistemi yoluyla bulaştığını gösteren bir delil yok." dedi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Nevşin Mengü ile Cüneyt Arkın Arasında 'Rus Aktivist' Atışması - onedio.com
Nevşin Mengü ile Cüneyt Arkın Arasında 'Rus Aktivist' Atışması - onedio.com
Türkiye'nin Aşı Haritası Erişime Açıldı - onedio.com
Türkiye'nin Aşı Haritası Erişime Açıldı - onedio.com
Türkiye ile Yunanistan 5 Yıl Sonra Yeniden Masada! - onedio.com
Türkiye ile Yunanistan 5 Yıl Sonra Yeniden Masada! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir